Koření kurkuma se v posledních letech ve velkém rozšířilo i do našich domácích kuchyní. Samo o sobě má řadu příznivých účinků. Nedají se však srovnávat se samotným extraktem z kurkumy - kurkuminem. Co je kurkumin za složku? S čím se vyplatí užívat pro maximální účinnost? A proč jde v současnosti o tolik oblíbený doplněk stravy? Není divu, když se hned několik vědců shoduje, že jde o jeden z nejúčinnějších doplňků výživy, který na trhu existuje.

Máte rádi kari? Kurkuma dává kari jeho žlutou barvu. Možná tak kurkumu používáte už dlouho, aniž byste o tom věděli. Z běžné směsi koření ale kýžených účinků na zdraví těžko dosáhnete. Žlutého prášku, který tak nepříjemně barví a jehož skvrn se těžko zbavuje z oblečení, byste museli užívat po hrstech, aby se “něco” dělo. A přitom ano, opravdu mnoho vysoce kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má velké výhody pro vaše tělo a mozek. Takže kde je problém? Účinnou látkou kurkumy je kurkumin a ten je třeba extrahovat pro dosažení potřebné koncentrace. Každý správný doplněk stravy s kurkumou proto musí mít uvedeno, kolik miligramů kurkuminoidů je z celého množství kurkumy v jedné kapsli. Čím lepší poměr ve prospěch kurkuminoidů, tím lépe.

Kurkumin je hlavní aktivní složkou ze všech známých kurkuminoidů. Další se jmenují demethoxykurkumin a bisdemethoxykurkumin. Jde o žluté rostlinné barvivo ze skupiny flavonoidů. I když se někteří vědci zabývají tím, že samotná kurkuma má také svoje jedinečné, prospěšné vlastnosti, na kurkumin je upřena mnohem větší pozornost. A vlastně i na to, jak ho co nejlépe absorbovat do těla. Absorpce samotné složky má totiž svá úskalí. Správný doplněk stravy by proto měl obsahovat alespoň 5 mg černého pepře (piperinu), který vstřebávání zvyšuje. Koncentrace kurkuminu v krevní plazmě je při užívání společně s piperinem totiž až o 2 000 % vyšší, než když ho konzumujete samostatně. A známé už jsou i kofaktory kurkumy a kurkuminu, přinášející synergický efekt pro zdravotní benefity - vitamin C, vitamin D, zázvor a zdá se, že pomocí omega 3 se doplňky s kurkumou dokáží lépe zabudovat do těla. To proto, že se kurkumin rozpouští hlavně v tucích a oleji. To je důvod, proč může být dobrý nápad užívat doplňky kurkuminu s jídlem s vysokým obsahem tuku nebo kvalitními omega 3 doplňky.

V roce 2019 dokonce v Itálii proběhla rozsáhlá studie “Využití kurkuminové synergie s dalšími přírodními produkty na osteoartrózu” a výsledky naznačují, že kurkumin synergizuje hned s několika dalšími rostlinnými složkami, s nimiž má vyšší protizánětlivou aktivitu a naznačuje potenciál kombinace sloučenin pro léčbu osteoartrózy a odhalení nových vlastností těchto přírodních produktů. Ale pojďme dál od vědy do samotné praxe…

Léčivé účinky kurkumy a kurkuminu

Výtažek z tradičního asijského koření se žlutým kořenem je přesně jedním z těch doplňků stravy, kde budete překvapeni širokou škálou blahodárných účinků na zdraví. Tím zcela nejzásadnějším, který bude důležitý hlavně pro pacienty s revmatoidní artritidou a jinými autoimunitními, zánětlivými onemocněními, a to kvůli svým protizánětlivým účinkům je celková kontrola zánětlivých reakcí v těle. Zánět v kloubech, ve svalech nebo v jednotlivých orgánech je dlouhodobě pro celkové zdraví zcela fatální, protože vystavuje tělo neustálým reakcím na prozánětlivé cytokiny a oxidační stres způsobený zvýšeným působením volných radikálů. Jste zvyklí používat na tyto stavy ibuprofen a jiné léky spadající do kategorie NSAID - nesteroidních antiflogistik? Buďte na pozoru. Volně prodejné, neškodně vyhlížející růžové pilulky mají spoustu nežádoucích účinků a někomu dokáží i během krátkého užívání způsobit poškození střevních stěn paradoxně i zánět žaludku. Už nejeden člověk si našel po užívání těchto látek krev ve stolici. Jenom si přečtěte příbalový leták a budete se divit… 

Proto je lepší, vydat se přírodní cestou a kurkuma, tedy hlavně kurkumin může být ideální řešení. Mezi další benefity této rostliny patří podpora normálního trávení, normální činnosti jater, kloubů, kostí, dýchacího systému i nervové soustavy.


V současnosti se zkoumají účinky kurkumy na rakovinu, cukrovku, vznik infarktu i na depresi. Zdá se, že vědce zajímá hlavně ve spojitosti s ochranou nervové soustavy proti volným radikálům. Výzkumy na zvířatech také prokázaly, že snižuje inzulinovou rezistenci. Sami jsme doslova nedočkaví, co skvělého nový výzkum přinese i ve spojení a léčbu koronaviru a hlavně post covidového syndromu, u něhož nějakou roli nejspíš hraje přetrvávající zánět i z důvodů neustálé imunitní odpovědi na již neexistující virus. Čas ukáže, ale vy můžete sílu kurkumy a extraktu z ní vyzkoušet už nyní.