Pozitivní účinky na zdraví jsou u mnoha rostlinných doplňků stravy nezpochybnitelné. Vždyť i mnoho léků na předpis vychází z látek, které jsou obsaženy v různých druzích rostlin. Jeden příklad za všechny - z pelyňku neboli artemisinu se vyrábí silné antivirotikum zvané artesunát, považované za jeden z vůbec nejsilnějších léků u těžkých forem malárie. Každá léčivá rostlina má své specifické účinky vzhledem k množství obsahu různých látek. Jaké rostliny jsou považovány za ty nejúčinnější? Nejkomplexnější? Zkrátka existují supermani mezi rostlinami s mimořádně širokým spektrem účinků, které vám nesmí chybět?

Po staletí se kultury po celém světě spoléhaly na tradiční bylinnou medicínu, aby uspokojily své zdravotní potřeby. Za tu dobu, aniž by bylo potřeba moderní vědy k bližšímu zkoumání všech látek, odhalili původní léčitelé oněch kultur, ale i samotní naši předci v rodné zemi spoustu mimořádných darů přírody. Pojďme se tedy jako první vrhnout na domácí půdu, do českých lesů, luk a zahrad, jaké poklady u nás rostou, a z nichž jsou extrakty mimořádně účinné.

Domácí poklady lidového léčitelství

Kdyby naši prarodiče měli sestavit top 3 účinných domácích rostlin pro různé zdravotní potíže nebo jenom pro posílení organismu, určitě by zmínili léčitelskou legendu – Kopřivu dvoudomou, která podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému, normální činnost ledvin potřebnou nejen pro správný detox, normální stav našich vlasů, nehtů, kostí a kloubů ale i celkové osvěžení těla. Z kopřivy lze kromě extraktu snadno vyrobit i tinkturu nebo sirup a výrobci přírodních mýdel jí často používají i jako přírodní barvivo. Využití kopřivy je tedy tak široké, že si bezpochyby zaslouží být na tomto seznamu. Další je česnek – odedávna symbol ochrany. Česnek je vůbec jeden z nejsilnějších přírodních doplňků pro přirozenou ochranu organismu a těžko mu konkurují i některé produkty čínské medicíny. Protože česnek někomu zrovna nemusí chutnat a vonět, je doplněk stravy ideální formou k užívání. Jedna z nejdůležitějších látek v česneku se nazývá alicin. Je proslulá svými antimikrobiálními účinky. Hodí se zmínit i látky, jako jsou polysacharidy, flavonoidy, saponiny, lektiny, vitamíny A, B, C či stopové prvky, jako je vápník, selen či jód. Zkrátka mimořádně komplexní rostlina. A do třetice - Třezalka tečkovaná. Třezalka obsahuje řadu látek, které mají prokazatelný příznivý biologický účinek - flavonoidy, hypericiny, třísloviny, procyanidy, xanthony, esenciální oleje neboli silice či fenolické sloučeniny. Její nejznámější účinky jsou ty na psychiku a duševní zdraví, třezalka však exceluje i v podpoře normálního trávení a normální funkci ledvin či močových cest. 

Za hranice a nejen za čínskou tradiční medicínou 

S přírodní léčbou je nejčastěji spojována Čína, čerpající z tisíciletých zkušeností. Možná jste si mysleli, že i Echinaea pochází z této asijské země, ale omyl! Echinacea neboli třapatka je kvetoucí rostlina původem ze Severní Ameriky, z indiánské medicíny. Rozhodně si zaslouží zmínit jako první, protože nejen my máme tuto rostlinu v mimořádné oblibě kvůli jejím schopnostem na imunitní systém a přirozenou obranyschopnost. To zdaleka není všechno, třapatka přispívá i k normální funkci horních cest dýchacích, stejně jako k normální funkci dolních močových cest. Pokud jí někdo může konkurovat, je to ženšen. Existuje několik odrůd, ale dva nejoblíbenější jsou asijské a americké druhy - Panax ginseng čili ženšen pravý a Panax quinquefolius. V ženšenu se skrývá celá řada účinných látek. Těmi nejpodstatnějšími jsou antioxidanty, polysacharidy, peptidy a saponiny. Z kořene ženšenu byl potom izolován například polysacharid ginsan, u kterého byl prokázán posilující vliv na imunitní systém. Ženšen také patří mezi adaptogeny, je blahodárný pro kognitivní a duševní výkonnost, normální hladinu cukru v krvi a přispívá přirozené obranyschopnosti. Vytvořit ze zahraničních rostlinných produktů top 3 je skoro nemožné, ale dobře, pokusíme se o to stejně jako u kapitoly s domácími rostlinami. Tím pádem na třetí místo řadíme Ginkgo biloba. Ginkgo, původem z Číny, se v tradiční čínské medicíně používá již tisíce let a dnes zůstává nejprodávanějším bylinným doplňkem. Obsahuje řadu silných antioxidantů, podporuje mikrocirkulaci krevního systému, podporuje kognitivní funkce, přispívá k lepšímu prokrvení mozku, a proto skvěle podpoří paměť i soustředění. Ginkgo se řadí i na první příčky v detoxikačních programech.

Jak vybrat rostlinný doplněk stravy a jak se v nich vůbec vyznat?

Možná stojíte před dilema, jaký doplněk si tedy vybrat. Ideální je zjistit, která účinná látka nejlépe uspokojí vaše potřeby a jít po složení doplňku. Na našem e-shopu vždy uvádíme, jaké zdravotní benefity daný produkt přináší a samozřejmě, jaký má obsah zmíněné látky. Používáme nejčastěji kapsle, protože mají velkou výhodu oproti tvrdým tabletám - v případě tablet se v procesu výroby ztrácí množství živin, ale také nejsou tolik ničeny žaludečními kyselinami, takže mohou lépe účinkovat a vstřebávat se.