Nejde vám do hlavy, proč zrovna vás musí často otravovat bolestivé afty v ústní dutině? A jste si jistí, že to, co vás tam tak bolí, pálí a znemožňuje užít si i to nejoblíbenější jídlo jsou určitě afty? V tomto článku se podíváme do ústní dutiny detailně a zjistíme, co se to tam vlastně děje a proč. Zároveň jsme pro vás připravili několik osvědčených řešení eliminující výskyt těchto nevzhledných, bílých či nažloutlých puchýřků.

Co jsou to afty s čím se dají zaměnit

Popsat aftu je poměrně snadné. Připomínají vřídky, jsou zarudle červeně ohraničené a střed, místo, které nejvíc bolí, může mít barvu od výrazně bílé po žlutou až šedivou. Nejčastěji se objevují na vnitřních stranách rtů, tváří, ale také na dásních, pod jazykem nebo dokonce na stranách jazyku. A když se objeví v krku, téměř nám znemožní polykat bez bolesti. Upozorňují na sebe i tím, že jsou lehce vystouplé, takže když se objeví na takovém místě, kde často zkousáváme, můžeme si je kousáním ještě zvětšit a prodloužit tak hojení. Ono kousnout se do afty bolí natolik, že mnohdy vytrysknou slzy. Největší peklo nastává, když si během jejich výskytu dáme tvrdé pečivo nebo sladkosti. Styk takového jídla s tím malým epicentrem bolesti je doslova trýznivý.

Velikostí i tvarem mohou být podobné i útvary na mandlích. Už jste si něco podobného objevili, když vás bolelo v krku? Několikamilimetrový bolestivý vřed či seskupení více podobných teček? V tom případě nejspíš nejde o afty, ale o tzv. čepy na mandlích. Taktéž vám ztěžují polykání, krk vám připadá oteklý a vaši nejbližší vás nařkli, že vám zapáchá z úst. Ano, přesně to jsou čepy na mandlích. Pokud se k bolesti přidá i teplota, může to být angína nebo v horším případě infekční mononukleóza, kvasinkové a plísňové infekce či dnes už vzácná kapavka. Jinak se jedná pouze o nepříjemný zánět. Nejlepší diagnostikou v tomto případě bude výtěr z krku a laboratorní vyšetření krve. To afty, ty mohou značit něco docela jiného. Rozhodně se nedá říci, že jsou něčím banálnějším než čepy.

Nejasná příčina aftů

I přes dnešní vysoce pokročilou vědu není zcela zřejmé, proč bolestivé útvary v ústní dutině vznikají. Pravděpodobných tendencí je však několik, a když se sečtou, je na problém s afty zaděláno. Dlouhodobý stres, nedostatek některých vitamínů, kyseliny listové nebo železa, ale i mechanické poškození tváří, rtů, dásní a konzumace některých potravin obzvlášť těch, které mohou sliznici poranit, jsou na možné vině jako první. Afty bývají spojovány také s infekcemi v ústní dutině a zubními kazy. Například pokud se kousnete do tváře a zároveň máte v ústech spoustu bakterií, je na vznik zánětu v poraněném místě zaděláno. Existuje několik známých případů, kdy měli lidé velice zkažené zuby moudrosti a jakmile jim byly odstraněny a v ústech se tak obnovila bakteriální rovnováha, snížil se i výskyt aftů. Určitě je taktéž dobré vědět, zda nekonzumujete potravinové alergeny. Zdá se že kromě opuchnutí jazyka a zduření dásní dokáží vyvolat i afty. Lékaři se shodují, že na pozoru by měl člověk být pokud současně s výskytem aftů pozoruje i střevní obtíže. To by mohlo znamenat autoimunitní onemocnění, jako je Crohnova choroba nebo celiakie. Dejte si pozor také na poranění dásní zubním kartáčkem a jestli jste nuceni nosit nasazenou protézu, měla by vždy perfektně sedět.

Jak se aftů rychle zbavit

Nejlépe se dá léčit takové onemocnění, u kterého je známá příčina. To bohužel není případ vzniku aft. Proto je nejdůležitější prevence, a když už se afty objeví, hodí se vyrazit do boje alespoň několika účinnými metodami, jak zmírnit jejich růst, urychlit hojení a zamezit nepříjemné citlivosti na jídlo či pití. To první, co můžete udělat při pocitu tvořící se afty je maximální zlepšení ústní hygieny a vyřazení potravin, na které máte klidně i mírnou nesnášenlivost. Vyhněte se také křupavému, ostrému, kyselému, sladkému a horkému jídlu. Zeptejte se v lékárně na vhodný k ústní roztok na dezinfekci ústní dutiny, ať se co nejrychleji zbavíte přebytečných bakterií, které infekci a zánět afty jenom podporují. Důležitý je i zvýšený příjem vitamínů řady B, mezi nimiž nesmí chybět kvalitní B12, ideálně methylcobalamin, železa a kyseliny listové.

Ostatně suplementace vhodnými doplňky stravy je výbornou prevencí. Posilujte imunitu vitamíny a minerály, ale klidně i rostlinnými doplňky na imunitu, jako je extrakt z olivových listů, šípek, echinacea, acerola, česnek či řasy chlorella a spirulina. Prevencí je i vyhýbání se stresu, pořízení si vhodného zubního kartáčku, který není zbytečně tvrdý, aby vám mechanicky nepoškodil dásně a raději ze svého jídelníčku vyřaďte přebytek citrusových plodů, které dokáží ústní sliznici poškodit. Sport, pobyt venku a zdravý životní styl taktéž vede ke snížení problémů s afty a je zároveň tím nejlepším receptem na prevenci i mnoha jiných zdravotních problémů.

A jak se zbavit výše zmíněných čepů na mandlích?

Jakmile zvládnete diagnostiku a zjistíte, že na svých mandlích nemáte co dočinění s afty, ale s čepy, je potřeba neprodleně zajít k lékaři, aby zjistil, proč jsem u vás vyskytly. Na čepy se totiž nehodí domácí samoléčba kvůli jejich více možným příčinám. Mohli byste si stav jenom zhoršit a zvýšit zánět kolem mandlí. Hnisavou angínu si rozhodně přivodit nechcete. Znamenala by antibiotika a těch je dobré se vyhýbat pokud není jejich nasazení vyloženě nutné. Zvýšeným pitným režimem a dezinfekcí dutiny ústní však nic nezkazíte. Jako podpůrnou léčbu lze rovněž využít bylinná kloktadla nebo například šťávu ze syrových brambor, která čepy pomáhá účinné uvolňovat. Vždy je lepší snažit se společně s vaším doktorem čepy na mandlích účinně léčit a hledat jejich příčiny, než přistoupit k odstranění mandlí. Pamatujte, že v imunitním systému hrají nezastupitelnou roli.