Je obecně známo, že játra v našem organismu představují jakousi čističku. Mnohem méně se ví o jejich dalších funkcích. Víte třeba, že na nich závisí vaše termoregulace či celková stálost vnitřního prostředí organismu? Tento orgán je zkrátka nezastupitelný. Játra během celého našeho života musí čelit mnoha látkám, které je poškozují. V tomto článku jsme se zaměřili hlavně na nejvíc škodlivé léky. A to na předpis i bez předpisu. Probereme si i další  pro játra škodlivé látky a představíme řadu tipů, jak játra uzdravit a udržovat v kondici.

Přehled funkcí jater

Abyste si naplno uvědomili, jak důležitá jsou pro vás vaše játra, proberme si nejprve všechny jejich hlavní funkce. Detoxikační schopnosti jsou totiž pouze špičkou pomyslné pyramidy. Bez správně fungujících jater a jejich enzymů nemohou probíhat mnohé metabolické funkce. Jde především o metabolismus sacharidů – uvědomte si, že jednou z nejdůležitějších funkcí jater je udržování stálé koncentrace glukózy v krvi. Glukóza se v játrech ukládá ve formě glykogenu. Při poklesu glukózy v krvi játra štěpí zásobní glykogen na glukózu a hladinu cukru (glukózy) v krvi tak doplňují.

Neméně důležitý je metabolismus aminokyselin, proteinů a lipidů (tuků). Jen si vzpomeňte na známý pojem „ztučnělá játra“. To nastává, když se v jaterních buňkách hromadí příliš mnoho tuku. V játrech se syntetizuje cholesterol. Tato veškerá metabolická aktivita způsobuje, že játra produkují velké množství tepla. Z toho důvodu jsou klíčové pro celkové termoregulační funkce těla.

Mezi další funkce patří sekreční funkce nebo třeba skladovací funkce – játra mohou sloužit jako velký rezervoár krve. Na tomto příkladu je krásně vidět, jak dokonale propojené je všechno v našem těle - s krví tedy není spojen pouze oběhový systém a srdce, ale orgány si navzájem vypomáhají. Velká výpomoc jater leží ještě ve schopnosti syntézy extrémně široké škály látek. Například bez správné syntézy fibrinogenu a koagulačních faktorů bychom mohli snadno vykrvácet, protože by se naše krev nedokázala účinně srážet.

Teď můžete mít široký přehled o tom, proč jsou játra tolik důležitá. A přitom je v současné době tak snadné je nevědomě poškozovat či přetěžovat…

Jaké léky jsou pro játra nejškodlivější?

Může se zdát přímo šokující, jak snadné je s některými typy léků dosáhnout stavu toxického onemocnění jater. Mnohdy nejde o žádné speciální léky na předpis. Na vině jsou i mnohé volně prodejné léky, které jsou v posledním desetiletí stále více nadužívány. Ano, klidně můžeme začít tím nejběžnějším typem léčiv, kam spadá i „růžové potěšení“ – ibalgin. Snad pro žádný jiný lék nevynalezla lidová slovesnost hned několik něžných názvů. Účinná látka ibuprofen už oslavila čtyřicítku a jeho popularita stále roste. „Nemáte někdo Ibalgin?“ zní často i při sebemenším zdravotním problému, převážně bolesti. Ibuprofen patří mezi nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) stejně jako třeba aspirin. Tento typ volně prodejných léků nachází své místo rovnou na vrchních příčkách, co se škodlivosti pro játra týká. Škodlivé jsou také mnohé typy antibiotik - amoxicilin, klindamycin, erythromycin. Dobře játrům nedělají ani statiny, léky na artritidu (methotrexát nebo azathioprin) či steroidy, antifungální léky (např. fluconazol) a antivirová léčiva pro infekci HIV (Valcyte apod.).

To neznamená, že žádné z těchto léků nesmíte brát. Pro někoho mohou být životně důležité. Lékař by měl také vždy upozornit na rizika spojená s užíváním zmíněných léčiv a navrhnout opatření – především pravidelné jaterní testy, vhodnou dietu a podporu jater některými blahodárnými látkami, které mohou játra regenerovat a udržovat kondici. Ideální stravu a vhodné suplementy si probereme v následujících řádcích.

Jakými způsoby játra udržovat v kondici?

Zkuste začít u stravy. Pestrá strava je zaručeným klíčem k lepšímu zdraví, a to platí i pro zdraví jednotlivých orgánů. Váš jídelníček by měl obsahovat naprosto všechny živiny a dostatek vlákniny. Dopřávejte si různě barevné ovoce, rozmanité odrůdy zeleniny, kvalitní bílkoviny a hleďte také na zdravé tuky v podobě rybích tuků, semen a ořechů. Mezi doplňky stravy najdete velmi kvalitní olej například v podobě krilového oleje nebo oleje z tresčích jater. A pokud vás potravinové doplňky celkově zajímají a vidíte v nich snadný způsob získání těch správných látek, jsou na trhu i speciální komplexy pro podporu jater. Obsahují například chlorellu, schizandru, ostropestřec mariánský, pampelišku, česnek či kurkumu. Nezapomeňte však, že ne všechno z přírodní říše je pro játra vhodné - byliny jako je brutnák, kostival, kamejka nebo podběl obsahují pyrrolizidinové alkaloidy, které mohou způsobit slepování malých krevních cévek uvnitř orgánu, díky čemuž může dojít časem k cirhóze jater. Důležité je samozřejmě i samotné dávkování.

Snad nejznámějším likvidátorem jater je alkohol. Přijde nám téměř zbytečné, zmiňovat zde jeho škodlivost, protože jde o celosvětově známý fakt. Na druhou stranu jsme stále jednou ze zemí, kde se alkohol konzumuje ve vysoké nadmíře. Alkohol působí negativně hlavně kvůli tomu, že narušuje metabolismus tuků, které se v játrech následně ukládají ve větší míře, než je zdrávo. To narušuje celou jejich funkci, přestávají být funkční čističkou a odpad ve formě toxinů v nás zůstává. Proto alkohol omezte pouze na nezbytné množství a nenechávejte se svést tím, že jde stále o společenský standard. 

Pro játra jsou samozřejmě škodlivé i různé druhy bakterií. Řada z nich je přenosná dotykem, a proto si myjte pravidelně ruce. Bakterie a viry se přinášejí také během sexu. Největším strašákem je v tomto případě žloutenka typu B a C. Obě formy tohoto onemocnění jsou pro játra velmi nebezpečné. Okamžitě neléčená žloutenka typu C může způsobit nebezpečnou cirhózu jater či dokonce rakovinu. Proto dodržujte pravidla bezpečného sexu.

Dalším problémem je, že se každodenně dostáváme do kontaktu s řadou různých chemikálií. Naše domácnosti jsou jich plné a nejde se jich stoprocentně vyvarovat. Proto buďte při používání různých typů čistících prostředků či prostředků proti hmyzu opatrní a nenechte je zbytečně ulpívat na pokožce.

Na závěr bychom rádi zdůraznili důležitost pravidelných vyšetření u lékaře. A to nejen v případě, že užíváte některé ze zmíněných léků, které jsou pro játra škodlivé. Preventivní vyšetření vám uhradí pojišťovna a i kdyby ne, krevní testy na játra jsou poměrně levnou záležitostí a nabízí je každá laboratoř. Jde o investici v řádu nižších sta korun. Věříme však, že s prosbou o vyšetření u svého praktického lékaře uspějete, protože on sám si je vědom důležitosti prevence. Játra mohou být poškozená, aniž by se v první fázi objevovaly nějaké příznaky. A to je hlavní riziko - varovné signály, mezi které patří přecitlivělá a svědící pokožka, změny na kůži, dlouhodobá únava či změny v barvě stolice, která je najednou šedá nebo dokonce krvavá, mohou přijít až pozdě. Nedopusťte, aby jakékoliv počínající zdravotní problémy zašly moc daleko. Dbejte o své zdraví – nejen o zdraví svých jater.