Čeká vás exotická dovolená? Nebo se chystáte stát digitálním nomádem? V obou případech určitě nechcete zabít čas zbytečně dlouhým a úmorným jet lagem – pásmovou nemocí. Pokud jde o jednu, dvě hodiny, nic to neznamená, ale exotické destinace, kde je časový posun delší než šest hodin – to už dá každému člověku pořádně zabrat. Proto jsme pro vás sepsali všechny podstatné rady, jak nepříjemný jet lag zkrátit a zmírnit jeho příznaky.

Důležité je uvědomit si, že neexistuje žádná magická pilulka, která by pásmovou nemoc zcela vymazala. Zkrátka platí - cirkadiánním rytmům a metabolismu neporučíš. Synchronizovat vnitřní hodiny těla však lze poměrně rychle a nemusíte se cítit jako zbití několik dnů, kdy postrádáte energii, nemáte náladu ani chuť k jídlu a vůbec vám to nemyslí. Jak ještě můžete pásmovou nemoc poznat? Tělesné obtíže mohou následovat i různé psychické trable - podrážděnost, stres, úzkost, přecitlivělost, snížená koncentrace. Tím vším se dokáže jet lag ohlásit.

Kdy se na jet lag připravit?

Takový čtyřhodinový noční let do některého evropského letoviska, třeba na Kanárské ostrovy nebo na Kypr dokáže člověka pěkně vyčerpat, pokud před letem nešel spát, ale pravý jet lag se projevuje až po překonání tří a více časových pásem. Jestli jste ještě nikdy do exotických destinací necestovali, připravte se, že mnohem horší jsou dlouhé lety na východ (hodiny se přičítají), do asijských zemí, Indie nebo třeba Indonésie a Japonska. Vaše adaptace bude těžší a pomalejší. Naopak letět na západ (bude o několik hodin méně), třeba do Karibiku je snazší.

Mnoho cestovatelů však říká, že se potýkají s přibližně stejnou dobou přivyknutí na nový čas, ať už letí tam či tam. Změně časového pásma se přivyká obvykle tři dny a ty mohou být pěkně krušné, pokud se správně nepřipravíte a nebudete dodržovat různá opatření z “bible” zkušeného světáka.

Jak se na jet lag připravit?

Účinná příprava na změnu časového pásma začíná dávno předtím u vás doma. Velkou roli hraje spánek, strava, pitný režim bez stimulantů a psychická pohoda. Zjistěte si, jak velký časový posun vás po příletu čeká a podle toho minimálně týden dopředu upravujte svoji dobu spánku. Každý den zkuste dobu, kdy jdete spát, posunout zhruba o půl hodiny až o hodinu. Zbytečně si dobu spánku nezkracuje, nezkoušejte naspávat hodiny „do zásoby“ během dne, jinak si režim více rozhodíte. Pokud potřebujete posunout spánek tak, že půjdete spát dřív, ještě za světla, pořádně si doma zatáhněte okno, žaluzie, rolety nebo pověste světlu odolné závěsy, ať přesvědčíte tělo, aby začalo vyplavovat hormon melatonin, potřebný pro nastartování ospalosti. Naopak se zbavte veškerého umělého, modrého světla, které spánek ruší.

A když je třeba jít spát později? Ani v tomto případě nepoužívejte žádné stimulanty, abyste déle vydrželi vzhůru. Zkrátka to zkuste pár dní bez kafe. Stejně tak odložte alkohol, protože narušuje kvalitu spánku. Současně s tímto novým spacím režimem zařaďte lehkou stravu a dostatečný pitný režim. Snídaně i obědy by měly být bohaté na bílkoviny (maso, vejce a luštěniny apod.). K večeři si můžete dát něco lehkého, dobře stravitelného - jinak může být problém usnout. Všechna zmíněná opatření vám pomohou být i v lepší psychické pohodě. Nervozitu před blížícím se dnem odletu a stres spojený s balením můžete omezit i doplňky stravy, které pozitivně ovlivňují psychiku. Klasikou je třezalka tečkovaná, rhodiola rosea a další adaptogeny, mezi které patří eleuterokok, ženšen pravý, reishi nebo aloe pravá. Doporučujeme vyzkoušet také inositol, moringu a mucunu pruriens.

Při letu a po letu

Konečně jste v letadle a všechno jste zvládli. Je čas začít pořádně relaxovat. Koncentrace na čtení nebo dívání se do tabletu a počítače není během letu dobrá. Místo toho si zkuste najít v sedadle tu nejpohodlnější pozici a klidně si dovolte na chvíli zdřímnout nebo meditujte. To se nejlépe provádí v pohodlném oblečení - zkrátka si zkuste být v letadle jako doma! Pohodlné tričko, volné kalhoty, mazlivé ponožky a takový nafukovací polštář také není k zahození. Po příletu se přizpůsobte místnímu času. Běžte spát až večer a vstávejte ráno. Po příletu si můžete dopřát krátký spánek, který by však neměl trvat déle než hodinu, jinak si režim rozhodíte. V destinaci se vystavte světlu, ať se vaše biologické hodiny přirozeně vyrovnají místním podmínkám. S sebou si můžete vzít také některé doplňky stravy, které vám mohou pomoci uklidnit nervový systém a naladit se na novou dobu spánku. Do kufru se hodí přibalit hořčík, tryptofan a 5-HTP, látku, kterou si tělo vytváří právě z esenciální mastné kyseliny tryptofanu. Tuto aminokyselinu tělo zároveň používá k produkci serotoninu a melatoninu, které jsou potřebné pro klidný spánek.

Tak hodně štěstí při cestování! Určitě to bude stát za to.