Zelený čaj se dá zpracovávat různými způsoby. Bývá sklízen v určitou dobu, zastiňuje se, fermentuje, suší nebo se vezme dužina těch nejmladších lístků čajovníku a nechá se rozemlít na ultra jemný prášek. Právě tak vzniká matcha. Představuje to nejčistší co dokážete ze zeleného čaje získat. Žádná barviva, přísady, ani konzervační látky. Prostě jenom sytě zelený prášek, jehož zdravotní účinky vás ohromí. Pojďte se o něm dozvědět vše potřebné.

Je nějaký zelený čaj 100%? Ano, matcha!

Od pytlíkovového zeleného čaje nejspíš neočekáváte, že bude nějak extrémně kvalitní. Mnohem lépe si stojí sypaný čaj, především pokud je zpracovaný ručně a neprošel složitými stadii úpravy, třeba oxidací, po které se ze zelené barvy listů stává hnědá. Takový čaj sice chutná často i po oříšcích nebo dokonce po čokoládě, či lehce pečeně jako nějaké cukroví, ale pro naše tělo už nepřináší tolik výhod. Pokud nechcete dělat kompromisy a chcete stoprocentní zelený čaj ten nejvyšší kvality, vždy byste měli koukat po magickém slově matcha. Matcha bohužel není nijak levný čaj. Lidé ve snaze ušetřit často kupují levnou matchu, která s tou originální mnohdy nemá nic společného. Dalším problémem je, že matcha je prostě silná. Někomu zkrátka nemusí vůbec chutnat. To má ale díky dnešním možnostem řešení - kapsle s matchou.

Odkud vlastně matcha pochází? Není z Číny, jako velké většina zelených čajů, ale z Japonska, kde má již tisíciletou tradici. Teprve ve 21. století se stala světovým trendem a velmi oblíbeným produktem. Je to doslova unikátní čaj, protože roste pouze na zastíněných polích. Čtyři týdny před sklizní se pole zastíní úplně. Speciální sítě zachytí až 90% slunečního světla. Rostlina, která je v té chvíli téměř v úplné tmě, kompenzuje nedostatek světla intenzivní produkcí chlorofylu. Díky tomuto procesu si dokáže uchovat tak obrovské množství blahodárných látek na lidské zdraví.

Proč užívat právě matchu?

Matcha si pro svou čistotu dokázala zachovat velké množství antioxidantů. Je bohatá na vitamíny A, E, C, minerály železo, vápník, draslík a zinek. Nutriční profil je však mnohem bohatší. Beta-karoten, katechiny, komplexní polysacharidy, flavonoidy, saponiny, theanin

Kombinace kofeinu s l-theaninem v zeleném čaji matcha navíc poskytuje stabilní a prodloužený přísun energie bez úzkostných chvění nebo vedlejších účinků, jaké můžete znát, když se “nadopujete” kávou nebo energetickými nápoji. Matcha je skvělá také pro koncentraci. Čeká vás náročný den, kdy se potřebujete soustavně soustředit? Ideální čas na matchu. Alfa vlny pocházející z l-theaninu podporují relaxaci a navozují hluboký pocit duševní jasnosti a bdělejšího stavu mysli – stejný duševní stav lze nalézt v meditaci a při cvičení jógy. Stoprocentní zelený čaj vás svými účinky potěší i když se právě snažíte zhubnout. Je to váš případ, vzhledem ke krátké době od začátku nového roku, kdysi rádi dáváme předsevzetí? Látka EGCg a kofein spolupracují na přirozeném zrychlení vašeho metabolismu a zvýšení počtu kalorií, které denně spálíte. Katechiny zeleného čaje dle studií v těle aktivují termogenní spalování tuků. Matcha je blahodárná také pro normální činnost srdce. Samozřejmě, že ale není vše, co potřebujete pro zdravé srdce. Odborníci doporučují zdravý a pravidelný stravovací režim, plný celozrnných výrobků ovoce a zeleniny, ryb a potravin s nízkým obsahem cukru, tuku, sodíku a cholesterolu. Srdce podpoříte také dalšími rostlinnými doplňky - rhodiolou či chlorellou.

A jak jsou na tom vaše zuby? O doplňku stravy pro zdravý chrup tady nepíšeme zrovna často, ale matcha mezi ně patří. Podporuje dentální zdraví tím, že zabrání hromadění plaku a inhibuje bakterie. Klidně zkuste najít zubaře, který by to vyvrátil! Za tento efekt mohou katechiny, podporující mimo jiné normální střevní mikroflóru, stav zraku, normální funkci prostaty a také stav pokožky. Po pravidelném užívání tedy určitě nejedenkrát uslyšíte “vypadáš skvěle”.

Matcha je tak komplexní, jak od prémiového doplňku stravy můžete očekávat. Můžete jí pít, propracovat se s ní k relaxačním čajovým rituálům, nebo si jí přidávat do receptů. Třeba do koláče či zmrzliny. A pokud chcete prostě jen rychle čerpat všechny její benefity, sáhněte po doplňku stravy.