Jak vypadá váš jazyk, když ho na sebe vypláznete před zrcadlem? Zdá se „fit“, nebo má nezdravou barvu, je potažený nehezkým, bílým povlakem či mapami, které mohou konkurovat glóbusu? Řada odborníků se shoduje na tom, že ze vzhledu jazyka se dá dobře číst, jak je na tom vaše zdraví. V nejlepším případě poukazuje na nedostatečnou ústní hygienu, ale jindy může jít o upozornění na vážnější příčiny. Jak se naučit z jazyka číst? A o čem všem může vypovídat?

Možná vám váš jazyk připadá lehce zbarvený odjakživa. Neodpovídá té sytě růžové barvě jazyků z různých reklam nebo z filmů, kdy herečka líže zmrzlinu nebo se prostě jenom na někoho ušklíbne. Ale vy si jeho barvy už ani nevšímáte. Nyní si tedy můžete klást otázku - je vlastně povlak nebo mapa na jazyku normální nebo ne? Jemný, téměř neznatelný povlak má na jazyku skoro každý. Kdo podceňuje ústní hygienu, je u něj tento jev o něco výraznější. Může za to sliznice ústní dutiny. Ta se totiž neustále obměňuje, dochází v ní k odlupování a hromadění odumřelých buněk a ty se pak mísí se slinami a zbytky potravy, díky čemuž se vytváří povlak na jazyku. Zjednodušeně by se dalo říci, že pokud se cítíte zdravě a jemný bílý povlak pozorujete, není potřeba být na obavách. Proces obnovení buněk zkrátka probíhá v každých ústech.

Možná si ale všimnete, že ta jemně bílá barva najednou není zas tak bílá, jako bývala. Nebo se snad na jazyku začaly objevovat různě výrazné mapy? Tentokrát už stojí za to, začít celou věc analyzovat. Vždy záleží na tom, jak povlak na jazyku vypadá, zda je souvislý, nebo naopak jde o samostatné skvrny či pruhy. Existuje řada lékařů, kteří vám z toho důvodu na jazyk tuze rádi posvítí baterkou a provedou tzv. diagnostiku jazyka. Na povrchu jazyka se totiž kromě slin s odumřelými buňkami koncentruje také velké množství patogenů, které se polykáním dostávají dále do těla. V některých případech pak povlak může dokonce upozorňovat na méně či více závažné zdravotní problémy, které znalý lékař dokáže identifikovat, stejně jako možné problémy s orgány. Geniální vizuální brána do těla, co říkáte?

Jaké „schéma“ jazyk může mít?

Barev povlaku v závislosti na potížích můžete pozorovat hned několik. Bílá barva umí přecházet do žluté, někdo má dokonce hnědý povlak, jiný zase zelený, šedý či dokonce načernalý. To samo o sobě nezní moc zdravě, že? Dále jde o rýhy, okraje jazyka nebo suchost. Žlutý povlak na jazyku většinou napoví, že vás trápí potíže, které se týkají jater nebo žlučníku a možná také máte vysoký nezdravý cholesterol. Na jeho snížení je účinný glukomannan, hlíva ústřičná, česnek. Můžete zkusit i oblíbené beta glukanyHnědý povlak pak často signalizuje střevní poruchy. Je vám často nevolno? Bolí vás břicho až moc pravidelně? Nejspíš jste našli další spojitost a je načase začít potíže řešit, například přírodně, yuccou, chlorellou, psylliem nebo ibiškem. Šedé zbarvení jazyka obvykle značí chlad, vlhkost nebo horkost, šedočerné ukazuje na poruchu ledvin či zdravotní problémy v močových cestách. Ty můžete pročistit kopřivou, echinacea či rostlinou saw palmetto. A co když jazyk zčervená? Podle odborníků to může poukazovat na infekci horních cest dýchacích a zkontrolovat byste měli také příjem železa a suplementaci vitamínů B.

A co mapy na jazyku? Pokud se vám vytváří nebo zvýrazňují po jídle, znamená to, že konzumujete některý alergen. Zajděte si na alergologii a nechce si provést testy, jaké máte alergie a potravinové intolerance. Fleky se mohou zhoršit i po různém tvrdém jídle, když si nedopatřením jazyk poškrábete, třeba o tvrdé pečivo. Někteří odborníci se shodují také na tom, že skvrny na jazyku mohou poukazovat na celkové vyčerpání těla a dehydrataci.

Kvasinková infekce - candida

Pokud váš jazyk zůstává až moc nápadně bílý na to, aby šlo jen o obyčejný proces obnovení buněk, je tady jedna velice častá možnost, co se uvnitř vás může doopravdy dít. Říká vám něco kvasinková infekce - candidóza? Kvasinky rodu candida? Totiž, candida albicans je pěkná mrcha – houba, která může u lidí způsobovat ústní a genitální infekce, ale i závažnější obtíže. Je běžnou součástí střevní a ústní mikroflóry a za normálních okolností neškodí 80% populace. Když se přemnoží, způsobuje kandidózu. Na sliznici může vyvolat záněty a velice škodí celému zdraví střevní mikroflóry, které dostává do nerovnováhy. Touto kvasinkou můžete trpět, pokud máte sníženou imunitou nebo jste dlouho brali antibiotika, které obecně podporují nerovnováhu střevního mikrobiomu. Dalším z důvodů přemnožení candidy je i konzumace nekvalitních potravin pěstovaných v industriálním a neekologickém prostředí. Takové potraviny soustavně oslabují váš imunitní systém. Stejně tak sladkosti candidě chutnají. Stres je další faktor, který ovlivňuje kandidózu.

Symptomy přemnožení jsou přetrvávající únava, nespavost, časté chřipky, bolesti v kloubech, pocity ztaženosti v krku a v ramenou a k tomu i bolesti hlavy, dentální problémy, tmavé kruhy pod očima, poměrně častá nízká horečka, zácpa a nebo průjem, popřípadě i plynatost, pocity suchosti v puse, pocit suchých očí, nevysvětlitelné škrábání, suché a křehké vlasy i nehty, pocity zmatenosti a další psychicko-neurologické potíže.

To je spousta důvodů k tomu, začít se o sebe více starat, žít zdravě a jíst zdravě. V horších případech budete muset dlouhodobě užívat antimykotika, které candidózu dokáží potlačit. Ale proč do sebe zbytečně cpát prášky, když takovým problémů můžete předcházet.

Pokud nejde o zdravotní obtíže, stejně je důležité ústní hygienu dodržovat

Pravidelné čištění zubů je základ, ale nezůstávejte pouze u něj. Vždyť celkově zanedbaná ústní hygiena způsobuje nepříjemný zápach z úst, a co si pak pomyslí vaše okolí… Zároveň zbytečně podporujete živnou půdu pro množení bakterií. Vyplatí se čistit si jazyk pomocí kartáčů s hrubším povrchem nebo prostřednictvím speciální stěrky. Běžný bílý povlak jazyka tímto způsobem snadno odstraníte (pokud jste zdraví). Případně i některé zubní kartáčky vlastní hrubší povrch zadní strany své hlavy. Jazyk byste si měli čistit alespoň jednou denně, v nejhorším případě několikrát týdně. Ideální je to třeba po jídle, abyste se zbavili všech zbytků potravy.