O jarní detoxikaci byly napsány stovky článků. Některé jsou skvělé, jiné matoucí a propagující zbytečně drastické metody, kterými se můžete tak akorát oslabit. Při takové záplavě informací určitě zvažujete, jaká cesta detoxikace je dobrá právě pro vás. Co ale dělat, když vaše očista nebude účinně zabírat? To se může stát. Těla mnohých z nás totiž nedetoxikují dobře. Pojďme proto metabolické detoxikační cesty pořádně modulovat! Pak se konečně setkáte s kýženým výsledkem.

Naše játra jsou extrémně zajímavá. Dokáží se rychle obnovovat, dokáží zpracovat neuvěřitelné množství toxických látek a jsou centrálním orgánem látkové výměny (metabolismu). Zcela na nich závisí správný metabolismus sacharidů, tuků i bílkovin. Jsou trávicí žlázou, která produkuje žluč, i žlázou endokrinní, ve které se tvoří některé hormony. Jsou zásobním orgánem, ukládají glykogen, železo a některé vitamíny a minerály, jsou v nich tvořeny bílkoviny krevní plazmy a nezastupitelná je jejich úloha při detoxikaci organismu. A právě o detoxikaci chceme mluvit, protože je důležité uvědomit si, jak v játrech vlastně probíhá. Uvnitř jaterních buněk existují dvě hlavní detoxikační dráhy, které se nazývají detoxikační dráhy Fáze 1 a Fáze 2. Tyto dvě fáze si musí poradit s celým seznamem toxinů:

  • konečné produkty metabolismu
  • mikroorganismy
  • kontaminanty/znečišťující látky
  • insekticidy
  • pesticidy
  • přísady do jídla
  • drogy
  • alkohol
  • těžké kovy
  • a jiné toxiny

Cesta detoxikace jater - Fáze 1

Nacházíme se v první linii v boji proti toxinům. První fáze jaterní očisty to rozhodně nemá lehké. Skládá se z oxidační redukce a hydrolýzy a především ze skupiny enzymů známých jako rodina cytochromů P450. Jaterní enzymy, to je přece známý pojem, že? Enzymy pomáhají neutralizovat látky jako je třeba alkohol. Vytváří ochranu přeměnou těchto toxinů na méně škodlivé. Pak jsou tady enzymy MFO se smíšenou funkcí oxidázy. Tyto enzymy sídlí na membránovém systému jaterních buněk (nazývaných hepatocyty). Společně poskytují ochranu před širokou řadou toxických chemikálií.

Následná informace je vysoce důležitá! Protože enzymy proměňují toxiny na méně škodlivé různými chemickými reakcemi, nelze zabránit vzniku volných radikálů, které při nadměrném množství mohou jaterní buňky poškodit. Antioxidanty jako je vitamín C, E nebo přírodní karotenoidy a další látky snižují poškození způsobené těmito volnými radikály. Ještě si o nich něco řekneme níže. Pokud antioxidanty chybí a expozice toxinům je vysoká, toxické chemikálie se stávají mnohem nebezpečnějšími. Používáte hodně léků, které musí játra zpracovat? Seznamte se s enzymy CYP1. Rodina CYP1A se podílí na metabolizaci prokarcinogenů, hormonů a léčiv. Existuje spousta potravin, které mění aktivitu CYP1A ve váš prospěch. Podle studie “Modulace metabolických detoxikačních cest” z roku 2015 sem patří zelený čaj, kurkumin, česnek, rybí tuk, brukvovitá zelenina, astaxanthin nebo třeba čekankové kořeny.

Aktivita detoxikačních enzymů fáze I ve stáří klesá. Stárnutí také snižuje průtok krve játry, což dále problém zhoršuje. Bylo zjištěno, že nedostatek fyzické aktivity nezbytné pro dobrý krevní oběh v kombinaci se špatnou výživou běžně pozorovanou u starších osob přispívá k významnému narušení detoxikační kapacity. První fázi detoxikace potřebujete mít co nejlepším pořádku, jinak vysoká produkce škodlivých volných radikálů zůstane v tomto bodě zablokována a nepřejde dále k metabolizování konjugací ve fázi II. Radikály pak mohou způsobit poškození proteinů, RNA a DNA v buňkách.

Cesta detoxikaci jater – Fáze 2

Zmíněná konjugace (typ horizontální výměny genetické informace (tedy DNA) mezi dvěma buňkami) zahrnuje přenos řady hydrofilních sloučenin, mezi nimiž je nejznámější glutathion, glycin a sulfát. Zjednodušeně řečeno, v tomto bodě mají uvedené látky co nejvíce neutralizovat zbylé toxiny, aby byla vaše snaha o detoxikaci úspěšná. Pro účinnou detoxikaci fáze dvě potřebují jaterní buňky aminokyseliny obsahující síru, jako je taurin a cystein. Živiny glycin, glutamin, cholin a inositol jsou také vhodné k suplementaci pro účinnou detoxikaci fáze dvě. Vejce a brukvovitá zelenina (např. brokolice, zelí, růžičková kapusta, květák), syrový česnek, cibule, pórek a šalotka jsou dobrými zdroji přírodních sloučenin síry pro posílení fáze detoxikace. Tyto potraviny lze tedy považovat za potraviny s očistným účinkem obecně.

Velký problém je s glutathionem. Tento antioxidant se hodně špatně zabudovává do těla. Přitom se mu říká hlavní antioxidant nebo král antioxidantů. Říká se mu tak, protože je nejhojnějším antioxidantem v těle a dokáže se sám regenerovat v játrech. Mnozí z nás ho však máme nedostatek. Glutathion se nachází v chřestu, avokádu, špenátu, brokolici a některých doplňcích stravy. Je smutné, že potravinové zdroje glutathionu se do těla špatně vstřebávají. Trávicí enzymy ho dokážou rozložit dříve, než se vstřebá. Neexistuje také žádný přímý transportní systém pro glutathion. Zkuste však některé stavební bloky, které mohou vstřebávání alespoň o trochu zlepšit. Patří sem selen, vitamín E, brukvovitá zelenina, kyselina alfa-lipoová, ostropestřec mariánský a také cystein.

Pozor na toxické přetížení

Jestli vám můžeme dát dobrou radu, raději se vyhněte všem článkům, které káží o brutálním pročištění, super účinné očistě a celkové detoxikaci během pár dní. Nedokáže to skoro žádné tělo a pokud máte problémy s detoxikační fází jater 1 nebo 2, mohlo by nastat toxické přetížení. Zmizí toxiny z přetížení rychle? O tom jsem moc nemluví. Odpověď je - nemusí to tak být. Mnohé z těchto toxinů jsou totiž rozpustné v tucích a zabudovávají se do tukových částí těla, kde mohou zůstat roky, ne-li po celý život. Mozek a endokrinní (hormonální) žlázy jsou tukové orgány a jsou běžnými místy pro hromadění toxinů z přetížení rozpustných v tucích. To může mít za následek příznaky mozkové dysfunkce a hormonální nerovnováhy, jako je neplodnost, bolest prsou, menstruační poruchy, vyčerpání nadledvin a předčasná menopauza.

Co si z našeho článku odnést jako nejdůležitější informace? Když chcete dělat jarní očistu, vyplatí se maximálně podpořit všechny detoxikační cesty vašich jater. Bez toho byste se mohli přetížit toxiny, které zůstanou ve vašem organismu. Tak netrapte vaše tělo krutými očistnými metodami a jděte na to chytře, postupně, systematicky!