Neuropatie dokáže být pěkně zrádná. Mnohdy začíná totiž plíživě, že o ní ani nevíte. Obecně jde o poruchy periferních nervů. Nejčastěji zasahuje ty na nohou nebo rukou. Máte pocity pálení, necitlivosti, mravenčení nebo dokonce nevysvětlitelné bolesti různých částí těla či trpíte na extrémní změny teplot? To všechno může značit neuropatii. A i když je nejznámější ve spojení s cukrovkou, nemusí to tak být vždy. Hlavních příčin je totiž hned několik. Všechny důležité projdeme v tomto článku a zároveň si probereme možná řešení.

Rozdělení neuropatií a jak vlastně poznat, jestli je vaším problémem

Při neuropatii může být postižen buď jeden periferní nerv - to je mononeuropatie nebo rovnou více nervů - polyneuropatie. Příznaky se rozdělují na senzitivní, kdy můžete mít pocit, že chodíte po mechu nebo ve vatě a chůze je celkově nejistá. V těle se při tom často odehrává postižení silných myelinizovaných vláken a vzniká parestezie - brnění, mravenčení a celkově divné pocity v postiženém místě. Výjimkou není ani anestezie, kdy v daném místě zkrátka nic necítíte, což může být velmi nebezpečné. Například necitlivé chodidlo vám nedá vědět, že je kamínek v botě. Ten tlačí a zraňuje plosku nohy. Výsledkem může být hluboká krvácející rána, do níž se dostane infekce.

Další senzitivní příznaky se stávají při postižení tenkých nemyelinizovaných vláken. Ztratíte rozlišení pro teplotu a bolest. Můžete se tedy snadno spálit, nebo si jinak nechtěně ublížit.

Pak jsou tady motorické příznaky. Dělá vám problém chůze do schodů? Nejde vám se pořádně učesat? To všechno mohou být motorické příznaky neuropatie. Někteří pacienti pociťují také různé typy záškubů a mají často křeče.

To, jak často se příznaky projevují, je vlastně výsledkem toho, kterou část těla postižený nerv zásobuje informacemi z mozku. Všechna nervová vlákna totiž vedou velmi složitou komplexních sítí, z níž se skládá celý nervový systém, propojený s míchou a mozkem. Proudí tudy všechny signály, jinak řečeno, vzruchy, po nichž následují pohyby končetin, které chcete udělat, které jste mozku zadali za úkol. Neuropatie se tedy projevuje v závislosti na tom všem.

Hledání příčin neuropatie

Tohle může být docela oříšek. A to i pro lékaře, kterým někdy trvá velmi dlouho dobrat se ke správné diagnóze, odhalit příčinu a začít vše komplexně řešit. Někteří pacienti s neuropatií nebo polyneuropatií od svých lékařů navíc slýchají, že na ni nemají lék a tudíž, že se s tímto problémem nedá nic dělat. Ano, může to být složité, ale pokud příčinou znáte, máte v mnoha případech vyhráno a dokážete příznaky zmírnit nebo i dokonce zastavit.

Kde v hledání příčin leží složitosti?

Je to dané tzv. příčinnými řetězci. Například, když se léčí vysoký cholesterol statiny bez objasnění toho, proč se cholesterol zvýšil a do toho pacient ještě pravidelně pije alkohol nebo užívá léky na spaní, může celkový toxický vliv všech látek narušovat zdraví a funkci periferních nervů. Zkrátka se dá říci, že se v těle dlouhodobě vyskytne toxický koktejl látek, které jsou ve své síle pro nervový systém vysoce škodlivé. Zdraví periferních nervů rozhodně nepřispívá ani dlouhodobé užívání antibiotik, kouření nebo zamoření organismu těžkými kovy, především rtutí a olovem. Pokud můžeme doporučit, vyhněte se amalgámovým plombám, z nichž se rtuť může do organismu uvolňovat.

Dalšími příčinami bývají infekce, typicky špatně zaléčená lymská borelióza, která dokáže nervový systém napadnout. Rozhodně by na ní mělo být provedeno vyšetření z krve - ideálně test Western Blot, pokud víte, že jste měli klíště, a to i ve vzdálenější minulosti. Borelióza totiž mohla mezitím přejít do perzistentní, chronické formy.

Nejsou výjimečné ani sklony k neuropatii při nedostatku některých důležitých látek, hlavně vitamínů z řady B. Tomu se říká nutriční deficience a vzniká při dlouhodobém nevhodném stravování. Pokud si nejste jisti tím, že samotnou stravou získáváte dostatek vitamínů, minerálů či důležitých aminokyselin (např. leucin, valin, tryptofan, fenylalanin), esenciálních živin a esenciálních mastných kyselin, jakými je kyselina linolová a kyselina alfa linolenová, měli byste se zaměřit na suplementaci doplňky stravy s optimálním obsahem těchto látek.

Nejznámější je ve spojení s diabetem

A ano, pak je tady diabetes, nemoc nejčastěji spojována s výskytem neuropatie. Nejzáludnější je, že většina diabetiků nemá žádné zjevné příznaky. Jediný způsob, jak negativní vliv vzniku neuropatie co nejvíce brzdit je ten, že diabetik udrží v předepsaných hodnotách hladinu krevního cukru, a také ji bude mít co nejvyrovnanější, tedy s co nejmenšími výkyvy, které prokazatelně přispívají k poškozování cév i nervů. Pokud jste diabetikem, nejlépe uděláte, když budete pravidelně hlídat glykovaný hemoglobin. Ten zachycuje průměrnou hladinu krevního cukru za poslední 2 až 3 měsíce. Jeho ideální hodnota je pod 45 mmol/mol, přijatelný výsledek je přibližně do 53 mmol/mol. Pokud hodnotu dlouhodobě udržíte v ideálu, je riziko rozvoje neuropatie opravdu velice malé.

Jak se dobrat účinné léčby?

Jak z předchozích odstavců tušíte, velké věci může mnohdy udělat i samotná úprava životního stylu, zaměření se na pestrou stravu plnou esenciálních živin, kterých můžete mít dlouhodobě závažný nedostatek, aniž byste o tom věděli. Zjednodušeně řečeno, někde uvnitř vašeho těla chybí „stavební materiál“ pro udržení celkového zdraví. Téměř všichni lidé s nějakým chronickým onemocněním mají nedostatek některé živiny. Ať už se cítíte fit, nebo jste nemocní, nikdy na správnou stravu nerezignujte.

Pokud však neuropatie neustoupí, je potřeba mnohem hlubší rozbor celé situace v úzké spolupráci s dobrým lékařem. Mělo by být určeno, o jaký typ neuropatie přesně jde, objevit všechny příčinného řetězce, vhodným vyšetřením zjistit, jak rozsáhlé je poškození daných nervů a dle toho všeho by měl být sestaven komplexní léčebný program se smysluplnými léky, vhodnými doplňky stravy a dalšími opatřeními, které pomohou regeneraci poškozené tkáně.