Patříte mezi ty, co ještě nejsou očkovaní proti covid-19? Z jakého důvodu? Máte protilátky po prodělání nemoci, přijde vám to zbytečné nebo prostě vakcíně nevěříte a bojíte se vedlejších účinků? Kolem vakcinace proti koronaviru panuje tak velká řada dezinformací, jak jen si umíte představit. Přitom platí jedno mnoha studiemi ověřené pravidlo - ať jste zdraví nebo chronicky nemocní, vždy jsou možné vedlejší účinky vakcíny mnohonásobně nižší, než možné zdravotní dopady po prodělání onemocnění covid-19. Proto vyzýváme všechny - pojďte se očkovat! Tento článek je určený hlavně k tomu, jak se na vakcinaci připravit a co nejlépe ji zvládnout.

Jaká je vlastně současná situace s vakcínami? Protože se k nám nedostaly varianty od ruských a čínských společností, tedy ty, které masivně rozdělovaly společnost (i přes fakt, že v mnoha studiích jejich účinnost nevyšla jako nevyhovující), máme zde vakcíny, které jsou celosvětově nejlépe ověřeny a za jejich podáním už stojí spousta dat - vakcíny Comirnaty a Spikevax od společností Pfizer/BioNTech a Moderna a látky firem AstraZeneca a Johnson&Johnson. Víte, že máte možnost si vybrat?

K vakcinaci se můžete registrovat na portálu ministerstva zdravotnictví, kde budete zařazeni na „čekačku“ nebo lze dohledat seznam míst očkování bez registrace. Tam stačí přijít v otevíracích hodinách, vyplnit stručné prohlášení, vybrat si vakcínu a nechat si jí píchnout. To je celý proces. Pokud šlo o jednu dávku, máte hotovo, pokud o první dávku např. Pfizeru, máte 21 dní, než bude potřeba vrátit se na aplikaci druhé dávky. Ohledně vakcinace se také můžete obrátit na svého praktického lékaře.

Protože jsou po celém světě očkovány už miliony lidí, dobře se podařilo odhalit možné nežádoucí účinky. A hlavně - dnes je jasné, že vakcíny zafungovaly, čísla pozitivně nakažených ve velké míře klesají či nerostou i přes uvolňování opatření.

Jak se dalo očekávat, obecně jsou lépe snášeny první dávky. Velké % lidí o první dávce téměř neví, nebo je pouze trochu bolí ruka v místě vpichu cca 1 - 2 dny. Každý organismus je však jiný, reaguje jinak a má jinak vybudovanou imunitu vzhledem k nemocem, které už prodělal, jež ho oslabily nebo naopak zocelily.

Jaké mohou být reakce na očkování proti covid-19? 

  • zvýšená únava a pocit zánětu v těle
  • či dokonce zvýšená teplota až horečka
  • alergická reakce - podobná, jako při každém příjmu alergenu, např. vyrážka
  • bolesti hlavy
  • bolesti kloubů, svalů, podobné jako při chřipce (flu-like symptomy)
  • zimnice
  • nevolnost a průjem
  • bolest v místě vpichu - nejčastěji bolavá ruka, jíž nelze zvednout bez bolesti 1 - 2 dny
  • zduření mízních uzlin, nejčastěji v podpaží

*Dle dostupných studií byly vážné nežádoucí účinky hlášeny v 0,01% případů. Neustále jsou monitorovány. V Česku mohou lidé případná podezření na ně hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), svému lékaři nebo farmaceutovi.

Jak se na vakcinaci připravit pro nejsnazší zvládnutí?

Prevence a podpora imunity, protože lidé se silnější imunitou vakcínu obecně lépe zvládají, je podle všeho nejsnazší cestou, jak aplikaci vakcíny hladce zvládnout. Pokud jde o prevenci, myslíme tím hlavně dostatečný odpočinek, plnohodnotný spánek a vyvarování se všeho, co vás může oslabovat - stres, alkohol, kouření, vysoké vypětí při sportovních aktivitách. Takový klidový režim doporučujeme dodržovat 2 dny před samotným očkováním. Relaxaci podpoříte například rhodiolou, eleuterokokem, třezalkou nebo magnesiem. A proč podpora imunity? Jak možná víte, principem vakcín proti covid-19 je, aby tělo začalo po “informaci” z vakcíny tvořit protilátky. Čím efektivněji vaše imunita dokáže pracovat, tím snáze, ale hlavně ve vyšším množství dokáže protilátky produkovat. Imunitu můžete nakopnout mnoha vitamíny minerály, stejně tak jí podporuje zdravý mikrobiom, jehož dosáhnete především zdravou stravou a vhodným životním stylem. Mezi doplňky na imunitu doporučujeme vitamín D, vitamín C, vitamín B12 nebo rostlinné suplementy, jako je ženšen pravý, kopřiva, chlorella či houba reishi.

Čím možné vedlejší účinky vakcíny proti covid-19 zmírnit?

Co mít po ruce, pokud nežádoucí účinky z vakcíny pocítíte? Mohou se vám hodit antihistaminika - léky proti alergii, které reakce těla utlumí a vzhledem k tomu, že mezi nejčastější příznaky patří bolesti a teplota, pomohou volně prodejné léky na tyto symptomy - analgetika. Zbytečně to s nimi však nepřehánějte, protože mnoho takových léků, jako je třeba brufen, mohou mít velice nepříznivé účinky na zdraví střev. Pro bolesti v místě vpichu se pak hodí obyčejný studený obklad, chladící gel nebo lokální anestetikum ve formě masti. Lze použít třeba takové, jaké máte pro případ bodnutí hmyzem. Zmírnit nežádoucí účinky vám rozhodně pomůže i zvýšený příjem tekutin a nadále dodržování klidového režimu. Neváhejte si vzít pár dní dovolenou. Tělo zkrátka potřebuje prostor pro vytvoření protilátek.

Může samotná vakcína způsobit covid-19? 

Kolem vakcín proti covid-9 panuje stále mnoho hoaxů. Někdo se bojí, že z vakcíny dostane samotný virus. Není to však možné. Schválené vakcíny evropskou unií totiž žádný virus, ani oslabený, jako je tomu u některých jiných vakcín, neobsahují. Fungují pouze na principu informace, čili tělo tvoří protilátky bez toho, aby to byla jeho odpověď na virovou nálož.