Frustrují vás nevzhledné ekzémy, kterých je tak těžké se zbavit? Nebo si na ně snad ztěžují vaše děti, vzhledem k tomu, že až 90 procent výskytu ekzémů se objeví ještě předtím, než se děti stanou pětiletými? V našem článku se zaměříme především na to, co za ekzémy ve většině případů stojí a proč je dobré podívat se na problém hlavně zevnitř těla. Někdy je totiž až fascinující, jakým způsobem je v těle všechno propojené a že samotné místo ekzému není středobodem, na něhož se primárně zaměřit. A nakonec, existují účinná přírodní řešení k eliminaci těchto nezvaných svědivých společníků?

Je klíčové si uvědomit, že samotný ekzém není jediným problémem, ale pouze jakýmsi projevem, nastaveným zrcadlem těla, které se snaží něco sdělit. Nebojte, tohle rozhodně nebude nějaký ezoterický článek, jenom se snažíme celou věc nějakým výstižným způsobem zarámovat a demonstrovat, co se vlastně děje, proč ta ošklivá vyrážka nechce zmizet a proč jste jí museli “slíznout” právě vy nebo vaše malé děti. Nejprve, ekzémy se rozdělují hned na několik druhů, jejichž jasné určení může sdělit, zda jde o projev alergie, obyčejnou suchost kůže, podráždění kůže nevhodnými prostředky, nutriční nedostatečnost nebo třeba složitě odhalitelné autoimunitní stavy a dysfunkce imunity. Není divu, že lékaři mají často docela obtížnou práci, najít správnou příčinu. Pacienti pak končí pouze s krémy, jako je třeba hydrocortison, což je protizánětlivá látka ze skupiny kortikosteroidních hormonů. Kortikosteroidy jenom tlumí projevy.

A co všechno atopické ekzémy vlastně zahrnují? Například kontaktní dermatitidu, dyshidrotický ekzém, neurodermatitidu, numulární ekzém či stázovou dermatitidu. Tak může znít diagnóza ve zprávě od kožního lékaře. Stále je tady ale otázka proč. Proč některé z těchto onemocnění začalo? Jak jsme slíbili, jdeme se na problém podívat zevnitř těla.

Co se děje v organismu?

Vlastně celý život máme nevědomou tendenci náš organismus něčím dráždit a nutit k reakcím. Začíná to už třeba při kojení, kdy některé děti nedokážou tolerovat mateřské mléko, pláčou a mají křeče v bříšku. Rodiče později nutí děti jíst jogurty, ale co s tím, když v těle trvá laktózová intolerance? Intolerance zároveň znamenají zánět a zánět, to je promotor velké části ekzémů. Kam se tedy dívat? Do trávicího traktu! Tam se toho děje spousta a zánětlivých reakcí nepočítaně. Čím zdravější jsou střeva, tím neutrálnější je v nich prostředí. Také přes své stěny nepropouští žádné části potravy, které by imunita označila jako toxiny, proti nimž je potřeba vyvolat imunitní likvidační reakci. Na kůži se v tomto případě tedy žádná příčina neodehrává. To svědivé, na pohled ošklivé je prostě jenom následek. 

Další část těla, na níž je potřeba ukázat, jsou játra a ledviny. Pokud jsou tyto orgány přetížené, nezvládají odbourávat a vylučovat škodliviny, například kvůli nedostatku některých důležitých enzymů, dokáže se toto “ znečištění organismu” projevit na pokožce. V neposlední řadě – jak je na tom vaše mysl, v jakém duševním rozpoložení se nacházíte? Mnohokrát bylo prokázáno, že ekzémy se zhoršují souvisle se zvyšující se úzkostí, stresem a depresí. Tyto příčiny stojí za vznikem vyrážek u mnoha dospělých v produktivním věku.

Jak příznaky správně rozpoznat?

Možná to může znít banálně – zkrátka vyrážka, tu přece pozná každý, nebo ne? Problémem je, že ohniska se mohou měnit z jednoho na jiné a i jejich projev se dokáže lišit. Některé vyrážky jsou samozřejmě typické, snadno odhalitelné - kůže pálí, je začervenalá, nutí vás se škrábat, protože místo svědí. Někdo ale může mít pouze kůži extrémně vyschlou, slabou s tendencí k praskání a ani zarudlá barva není všudypřítomná. Kůže dokáže zašednout, či zhnědnout (téměř jako opálení) nemusí jít jednoduše odhalit, protože se takto zbarvená skrývá i v kožních záhybech a hlavně děti mohou mít šedá místa i na pokožce hlavy, ve vlasech nebo na očních víčkách. Objevuje se i krusta a výčnělky s kapalinou uvnitř. To všechno je atopický ekzém.

Základem je strava a zbavení se všeho, co může organismus dráždit

Úpravou stravy, testováním potravin, jejich vysazováním z jídelníčku můžete poměrně rychle odhalit, co má na ekzém vliv. Tím myslíme redukci alergických reakcí - ty k eliminaci vyrážky vedou opravdu významně, nebo se vám zkrátka vůbec neobjeví. Důležité ale je, dívat se na celou věc především v dlouhodobém horizontu, protože alergické reakce na potraviny obvykle znamenají i propustnost střevních stěn a narušení střevní mikroflóry. Zkuste jako první vysadit třeba mléčné výrobky a lepek, následovat může omezení sóji a používání koření pouze v menší míře. A samozřejmě - vysaďte co nejvíce cukr, přestaňte zbytečně sladit. Šetrná a nedráždivá strava ovlivní výskyt většiny vyrážek.

Speciální koupele a lázně

Koupele na zmírnění vyrážek používaly naše babičky i dávní předci. Hojné byly koupele otrubové a škrobové, dnes jsou ve větší oblibě olejové koupele a koupele s esenciálními oleji, jako je třeba tea tree, který má antiseptické vlastnosti a usnadňuje hojení. Na škodu rozhodně nejsou ani soli. Třeba koupel se solí z vody Mrtvého moře zlepšuje hydrataci pokožky, zlepšuje funkci kožní bariéry, snižuje záněty, zarudnutí a nerovnosti. Není tedy divu, že mnoho ekzémů mizí při pobytu u moře. Pokud se už na jih vydáte, vyhraďte si alespoň 10 nebo 14 dní, ať má tělo čas nastartovat všechny ozdravné procesy a kůže se stačí zahojit.

A pamatujte, že ani přehnaně časté koupání není pro kůži zrovna zdravé, i když je nám všem už od mala jasná důležitost hygieny. Sprchujte se jednou za 2 nebo 3 dny, rychle, ideálně do pěti minut a pokožku zbytečně přehnaně nevysušujte. Klidně se ještě mokří raději zabalte do županu a odpočívejte.

Vhodné doplňky stravy

Jako nejdůležitější vnímáme zmínit doplňky stravy blahodárné pro již zmíněné zdraví zažívacího traktu. Můžeme začít rovnou probiotiky a prebiotiky. Ty jsou pro zdravou a rozmanitou mikroflóru klíčové. Při výběru je dobré hledět na to, aby se probiotikum skládalo z více kmenů bakterií, především rodů Lactobacillus a Bifidobakteria. Studie zjistily, že správné množství těchto bakterií ve střevech téměř automaticky zabraňuje zánětlivému prostředí v zažívacím traktu a pomáhá udržet na uzdě škodlivé kmeny, rostoucí hlavně při příjmu mnoha sacharidů.

Protizánětlivý efekt má například aloe vera, kurkumin či zázvor, normální činnost gastrointestinálního traktu podporuje extrakt z olivových listů, yucca nebo ibišek a nesmíme zapomenout také na extra důležitý vitamín, který při boji s ekzémy doporučuje mnoho znalců – vitamin D. Předběžný výzkum také ukazuje, že nízká hladina vitaminu D během těhotenství a během dětství může zvýšit riziko vzniku ekzému. Pokud jste atopik, s každým doplňkem stravy postupujte opatrně a zařazujte je po jednom. Při vaší citlivosti totiž není nikdy jasné, jak tělo zareaguje.

Promazávání míst přírodní kosmetikou pro citlivou pokožku

V současné době panuje velký trend přírodní kosmetiky, a to je jedině dobře, protože chemické složky nikdy nejsou k pokožce zcela neutrální. Obecně doporučované jsou konopné masti a konopný olej, který můžete užívat dokonce i vnitřně. Pokud byste chtěli zařadit konopné přípravky i do procesu očisty, existuje celá řada velmi účinných mýdel s přísadami konopného oleje či samotného konopí. Oblíbené je také bambucké máslo. Pleť zjemňuje a dodává jí potřebnou pružnost. Někdo může preferovat zase včelí produkt - propolis. Včely ho vyrábějí tak, že mísí výměšky svých hlavových žláz s nasbíranou pryskyřicí. Propolis má výrazné antiseptické a regenerační účinky, proto je vhodný zejména pro takovou pleť, která potřebuje urychlit proces hojení a v případě, že se snažíte zamezit vzniku nehezkých jizviček po výrazné vyrážce, kdy pukala suchá kůže.