Přemýšlíte nad tím, jaká forma vitamínu, minerálu nebo jiného doplňku pro vás bude mít největší benefit? Kapsle, tvrdé tobolky, prášek či tekutá forma? Možností, jak suplementovat blahodárné látky je vážně spousta. A to ani nemluvíme o infuzích, injekcích nebo různou technologií vyráběných tinkturách. Ať v tom nemáte úplný zmatek, podíváme se dnes především na tekuté vitamíny. Dozvíte se něco o jejich výhodách, možných úskalí a jak nejlépe je užívat, abyste co nejdříve pocítili kýžený efekt.

Stárnutí, prostředí, kterému jsme každý den vystavení, ale i stres nebo málo vyvážená strava z nás dokáží vitamíny, minerály a další látky odčerpávat nehezky rychlým způsobem. Část z nás má problémy se správným ukládáním těchto blahodárných látek nebo si je kvůli různým příčinám naše tělo nedokáže efektivně vyrábět. Věděli jste třeba, že řadu z nich si organismus nedokáže vyrábět vůbec? U jiných se zase musí spoléhat čistě na pomoc s výrobou od bakterií ve střevech. Možná si říkáte, jak si takový příjem všech látek mohli zajistit naši dávní předci. Je to jednoduché. V primitivních společenstvích, kde se nedodržovala pravidla hygieny nebo dodnes nedodržují viz. nějaké rozvojové země, dochází k příjmu vitamínů i z kontaminace potravy, která se dostala do styku se špínou či dokonce výkaly. Mnoho látek si samozřejmě ani nedokáží zajistit. Výsledkem je krátký věk dožití. Naštěstí u nás i v řadě dalších zemích světa existuje řada možností. V poslední době se dostávají do pozornosti kromě klasických tobolek, vitamíny, minerály a další látky v tekuté formě. Mají za úkol zajistit mnohem efektivnější doplnění potřebných látek během každého dne. Daří se jim to? Udělejte si vlastní obrázek z následujících odstavců.

Bezpečnější a pohodlnější pro spotřebu

Skvělým příkladem užívání vitamínů mohou být naše děti. Daří se vám do nich dostat tobolky, pokud to nejsou ty, které jsou přislazované a rozpouštějí se v ústech cucáním? Děti ale někdy i dospělí (hlavně senioři) mohou mít problémy s polykáním. Tablety a pilulky se vzácně nebo při nedostatečném zapití mohou zachytit v krku a blokovat vzduchové cesty. Nejen, že je to nepříjemné, ale může to být i nebezpečné. Tekutá forma v tomto ohledu přináší mnohem větší komfort. Díky tomu jsou tekuté vitamíny skvělým způsobem, jak mohou rodiče poskytnout svým dětem či prarodičům přidané živiny, které potřebují, aniž by se museli obávat jakéhokoliv nebezpečí. Tekuté doplňky stravy navíc snadno zamícháte i do pokrmů, třeba do ranních kaší. Nalít si je do pití je další, ještě jednodušší možností užívání.

Rychlejší vstřebávání trávicím systémem

Různé formy vitaminů, minerálů a dalších doplňků mají také různou rychlost vstřebávání. A nejen to, jde i o množství, které ze suplementu dokáže tělo reálně získat. Zcela nejlepší je bezpochyby infuze rovnou do krve a některé kliniky takový živinový koktejl i nabízí a nechají si za něj samozřejmě slušně zaplatit. Infuze je v reálném světě tedy naprosto nepoužitelné řešení. Přesto se blahodárné tekutinu nemusíte vzdát. Tekuté orální vitamíny s vysokou čistotou a koncentrací nemusí být od infuze nebo injekce tolik vzdálené. V rychlosti vstřebávání si vedou perfektně a procento absorpce je také vysoké. Tekutina obchází proces rozkládání tobolky, který může trvat únavně dlouho a velkou část látky mezitím znehodnotí žaludeční kyseliny nebo působení bakterií ve střevech.

Samozřejmě existují výjimky mezi doplňky stravy s nutností začátku rozpadu tobolky až v tlustém střevě. Ty používají enterické kapsle a jde o různé látky, jež by žaludeční kyseliny zcela znehodnotily nebo je zkrátka jejich místo působení určeno pro jinou část zažívacího systému. O tom ale třeba někdy jindy.

Vysoká synergie

Multivitaminy v tekuté formě jsou schopny dosáhnout takové hustoty živin, které nelze dosáhnout pomocí kapslí nebo tablet. Anebo byste je museli jíst po hrstech! Tekuté vitamíny umožňují zvýšenou koncentraci každé mikroživiny, která je pak zesílená přesnými kombinacemi, které produkují silnější konečný výsledek. S tekutým vitamínem je tak účinek každé živiny větší a lepší.

Při užívání si dejte pozor pouze na to, že dané látky budete užívat s vodou nebo s tuky. Takový vitamin D, K, E a A potřebuje pro vstřebání tuk a nic na tom nemění ani forma produktu. Když si projdete náš blog, určitě o této problematice najdete více článků.

Tekuté vitamíny jsou čistější

Krátká trvanlivost u doplňků stravy vždy hraje ve prospěch čistoty. Minimum nebo žádné přidané látky zkrátka přirozeně trvanlivost zkracují, ale v tomto případě byste si toho měli vážit. Tekuté vitamíny jsou právě takové. Naopak směs, která jde do udržování bezpečnosti tablet po dlouhé časové úseky často zahrnuje spornou kombinaci plniv, stabilizátorů a pojiv, takže kapsle vaší pilulky může v podstatě fungovat jako časová kapsle. Zjednodušeně platí, čím méně obalu, tím ryzejší a čistší produkt pro koncového uživatele – vás.

Shrnutí

Získání živin může být náročné, ale tekuté multivitamíny a další doplňky to usnadňují. Nekladou na vás vysoké nároky a zároveň vám dají mnoho. Nenahrazují vaši obvyklou stravu, ale dodají vám základní živiny, které potřebujete, efektivněji než jakákoli jiná běžná forma. Jediné, na co si doporučujeme dát pozor, může být dávkování. Při nevhodném užívání může být nadměrný příjem určitých mikroživin pro lidské tělo toxický. Proto používejte odměrku, která často bývá součástí víčka, ale hlavně čtěte příbalové instrukce, kde snadno zjistíte, kolik si na lžičku nebo do pití můžete toho daného doplňku stravy dát, aby vám maximálně prospíval ke zdraví.