Statistiky hovoří jasně - během léta se stává nejvíce zlomenin, jak u dětí tak u dospělých. Skončili jste se sádrou i vy? Proces hojení může být pěkně zdlouhavý a člověku na pozitivní náladě určitě nepřidá, když může jenom sledovat, jak léto pomalu odchází, aniž by si jeho poslední dny mohl naplno užít se svými oblíbenými aktivitami. Naštěstí existují způsoby, jak buňky v těle mobilizovat k vyšší akceschopnosti s odstraněním poškozené tkáně po okraji zlomenin a tvorbě nových vláken, která znovu jednu část kosti spojí s tou druhou.

Skončit se zlomeninou není nic složitého. Stačí větší, nárazová síla, neočekávané pnutí spojené s ochablými svaly a vazivy v těle a daná kost nápor zkrátka neunese, praskne či se zcela zlomí. Zlomená ruka, zlomená noha nebo klíční kost - s tím vším se lékaři během léta setkávají na denním pořádku. A vám pak zbývá, smířit se s vyslechnutými pokyny a dobou rekonvalescence. Abyste si nezadělali na problémy a nevlétli do tréninku a aktivit moc brzy, dodržujte doporučený režim a termín návratu neukvapte. Co však doktora překvapit a na kontrolu přijít již s mnohem lépe zahojenou kostí, než specialista očekává? Dnes se podíváme především na potraviny a doplňky stravy, jimiž byste se měli zahrnout nejen během celé léčby, ale nejlépe je užívat i jako prevenci zlomenin. Poděkují vám nejen kosti - správné stravovací návyky a suplementaci ocení celé tělo každého aktivního člověka. A pokud se vy sami označujete za staršího člověka vězte, že s věkem se náchylnost ke zlomeninám velice rychle zvyšuje. Ale to je poměrně široce známé. Takže pojďme na tipy, jak na zlomeniny vyzrát!

Potraviny posilující kosti

Omezovat se na určité spektrum potravin je obecně škoda. Pestrý jídelníček je důležitý pro rovnoměrný přísun vitamínů a minerálů. Když jde o kosti, měl by být bohatý hlavně na vitamín K, D a vápník. Mnohem méně se však mluví o tom, že kosti, vaziva a chrupavky potřebují i mnoho jiných látek, které spolu, zjednodušeně řečeno, spolupracují na udržení jejich pevnosti či případné opravě a vybuzení k tvorbě kolagenových vláken.

Pokud zvládáte trávit mléčné potraviny a netrpíte laktózovou intolerancí, jsou sýry, jogurty i samotné mléko velice kvalitní části jídelníčku pro zdravé kosti. Někomu sice může připadat, že mléčné produkty člověka zahleňují, přesto je vhodné zařadit je v určité míře do jídelníčku. Kromě vápníku v produktech z mléka najdete často i draslík, vitamín B12, hořčík, vitamín D a v jogurtech bývá obsažen i fosfor. Navíc jogurt na rozdíl od mléka nevylučuje vápník při neutralizaci kyseliny. A jaké zvolit sýry? Vyberte si prostě ten, který vám nejlépe chutná! Vhodný je ovčí sýr, kozí sýr i klasický kravský sýr. A jestli vám laktóza nedělá dobře, jsou tady dlouhozrající sýry, jako parmezán.

Ale co když jste vegetariáni? Žádný problém. Odpověď na stravu pro kosti je i tofu. Tofu má množství chemických látek rostlinného původu. Tyto látky se nazývají izoflavony vápníku a kosti je doslova milují pro nastartování hojivých procesů. Další na vege listu a zároveň seznamu zdravých potravin jsou sezamová semínka. Doporučujeme konzumovat denně alespoň čtvrt šálku semínek v sušené nebo pražené formě. A kouzlit s nimi můžete v kuchyni při mnohém pečení, vaření či přípravě salátů. Dále lze doporučit různé druhy fazolí, špenát a kapustu, protože obsahuje i omega-3 mastné kyseliny, potřebné pro kosti taktéž, ač nejde o tak známé spojení jako v případě vápníku.

Omega 3 - to jsou také ryby. Pokud marodíte se zlomeninou, poproste někoho z rodiny, ať vám nakoupí kvalitní filety z lososa či sardinky. Lososa grilujte, přidávejte do zdravých salátů nebo konzumujte syrového v podobě, čím dál více oblíbeného sushi. Sardinky se taktéž hodí do salátů, ale spousta lidí je pojídá i jen tak samotné z nálevu. A proč ta důležitost omega 3 ve spojení s kostmi? Omega-3 mastné kyseliny pomáhají vstřebávat vápník do těla!

Další doporučené potraviny pro kosti:

 • vejce
 • mák
 • melasa
 • švestky
 • mandle
 • fíky
 • pomeranče
 • různé druhy ořechů

Existuje i řada jiných potravin bohatých na vápník, ale pozor - mnohdy není důležité, kolik ho obsahují, ale jestli se z nich dokáže vstřebat, zda si ho tělo dokáže vytáhnout.

Vápník nestačí! Co pro jeho zabudování? A jaké další doplňky zajistí rychlé hojení?

Kvalitní a dobře biologicky dostupný vápník je sice základ - konkrétně dospělému člověku se doporučuje užívat 1 000 mg přírodního vápníku denně, ale nutné je také doplnit vitamín K2 a vitamín D3, bez nichž by se vápník nedostal do míst, kde má účinkovat. Studie hovoří tak, že pouze 15% vápníku se dokáže vstřebat, když trpíte nedostatkem “déčka”. Proč? D3 má schopnost zvýšit vstřebávání vápníku střevem tím, že vytváří aktivní protein, který vápník váže. Vitamin K2 potom směřuje vápník přímo do kostí a zubů a zabraňuje jeho ukládání do cév a měkkých tkání. 

Protože celý proces hojení zlomeniny tělu dává zabrat, organismus běžně spotřebuje větší množství dalších cenných látek, které se na stovkách procesů vedoucí k uzdravení podílí. Můžete suplementovat samotný kolagen, doporučujeme také vitamín C, protože přispívá ke správné tvorbě kolagenu, což “obchází” potíže se vstřebatelností některých typů kolagenu. Nejlepší je sáhnout po mořském kolagenu. A protože zlomenina a oblast kolem ní způsobuje zánět, zvyšte příjem antioxidantů. Spousta jich je v rostlinných doplňcích - zeleném čaji, schizandře, chlorelle, vilcacoře. Mezi náš tip pak patří především ALA - kyselina alfa-lipoová.

Celý seznam minerálů a stopových prvků, které spolupracují na udržení zdravých kostí:

 • Vápník
 • Hořčík
 • Boron
 • Měď
 • Mangan
 • Křemík
 • Nikl
 • Selen
 • Stroncium
 • Fosfor
 • Draslík
 • Vanadium
 • Zinek