Všechno začíná nedostatkem spánku a vyčerpáním
Spouštěčem pocitů chronické únavy je v první řadě nedostatek spánku a také nekvalitní spánek, čehož důsledkem bývá dlouhodobá únava.
Kromě toho, že byste si měli denně dopřát 7 až 8 hodin spánku, byste se měli zamyslet také nad tím, zda je váš spánek dostatečně kvalitní.
Notebook, smartphone či jiná elektronika v místnosti snižují kvalitu vašeho spánku stejně jako nekvalitní matraci či nesprávná poloha při spaní.
Dlouhodobá únava upozorňuje i na vážnější zdravotní problémy
Pokud dlouhodobou únavu cítíte i přesto, že si pravidelně dopřejete odpočinek a kvalitní spánek, příčinu můžete hledat i v následujících faktorech:
-
máte poruchy imunity
- pijete málo tekutin
- přeháníte to s kávou
- nemyslíte na vyváženou stravu
- chybí vám pohyb (nebo to s ním naopak přeháníte)
- prodělali jste infekci močových cest
Chronická únava signalizuje i vážné onemocnění
Pokud příčinou vaší dlouhodobé únavy není žádný z výše zmíněných důvodů, problém může být mnohem závažnější. Chronická únava bývá totiž také průvodním znakem vážnějších zdravotních a psychických problémů, jakými jsou:
-
onemocnění srdce, plic, jater či ledvin
-
cukrovka
-
snížená funkce štítné žlázy
-
chronické virové a bakteriální onemocnění
-
anémie z nedostatku železa
-
deprese a neurózy
-
roztroušená skleróza
-
Parkinsonova choroba
-
Alzheimerova choroba
Stanovení správné diagnózy při chronické únavě tedy předchází množství vyšetření od několika specialistů - internisty, imunologa, infektologové, neurologa, endokrinologa, psychiatra a dalších. V každém případě, při dlouhodobém pociťování únavy je vždy třeba navštívit vašeho doktora, který určí další postup.
Kdy už jde o chronický únavový syndrom?
Pokud se z laboratorních a odborných vyšetření do pololetí nepotvrdí žádná z výše zmíněných diagnóz, ale únava bude stále přetrvávat, můžete trpět chronickým únavovým syndromem.
Ten obvykle doprovázejí kromě únavy a poruch spánku i bolesti, záněty, problémy s trávením, zhoršení koncentrace, bolesti svalů a kloubů a také zvýšená teplota. Léčí se tedy podáváním protizánětlivých a protivirových léků a také změnou životního stylu.
Pomáhá také doplňková léčba
Zmírnit únavu vám pomohou i vhodně zvolené přírodní výživové doplňky. Mezi mnoha doporučujeme zejména guaranu, koenzym Q10 a také hořčík a zinek. :-)
Viz. kompletní nabídku přírodních výživových doplňků na zmírnění únavy.