Adaptogeny a jejich nejdůležitější schopnosti

Potřeba adaptovat se je aktuálnější více než kdy dříve. Proto nás napadlo, že je pravý čas pověnovat se tématu, co jsou to adaptogeny. Možná jste již tento výraz slyšeli, ale nevíte, co si pod ním představit. Vězte, že dnes to bude čistě o léčivých rostlinách.

První, kdo si všiml účinků adaptogenů ve světě botaniky neboli fytologie, byli léčitelé tradiční čínské medicíny a ajurvédy. A to již před stovkami let. Při práci s léčivými rostlinami objevili spoustu látek, jejichž působení na člověka bylo opravdu výjimečné. Tyto látky - tedy adaptogeny, zvyšují schopnost přizpůsobení se změněným podmínkám, které v našem světě mohou představovat stresové situace nebo hormonální a emocionální nerovnováhu. Jak můžete tušit, jsou tyto “změny” záležitostmi, které postihují naší populaci poměrně často. Není tedy divu, že je adaptogenům dnes věnována taková pozornost. Jednoduše z důvodu snahy stíhat současné životní tempo a připravovat na něj organismus.

adaptogeny

Jakákoliv nerovnováha v našem těle může mít mnoho příčin. Náš super-promyšlený systém přestane reagovat správně a adekvátně situaci nebo zátěži a začne běžet tak trochu mimo zajeté koleje. Kaskáda následků může mít podobu zhoršení alergických reakcí, větší náchylnosti k onemocnění, zvýšení prozánětových cytokinů nebo oslabení některých z našich orgánů. Mohou to být typicky nadledvinky, štítná žláza, játra nebo naše zažívání, kdy trpíme například zvýšenou propustností střeva nebo mikrobiotou v nerovnováze. Na samém vrcholku pyramidy je ale výše zmíněný stres

Ke stresové reakci v našem těle dochází při celé řadě situací. Náš organismus na své nejvíce primitivní úrovni zná stresovou situaci jako spouštěč mechanismuútok nebo útěk”. Původně, v počátcích dějin člověka plnil tento systém užitečnou funkci. Dnes však ne. Nechat organismus se z toho všeho vzpamatovat a nastolit znovu vnitřní rovnováhu a pořádek pomáhají právě adaptogeny - látky z rostlinné říše. A skvělou zprávou je, že jich je opravdu velké množství s účinky podloženými mnoha studiemi. Jen dodáme, že léčitelé před těmi stovkami let opravdu nevěděli, že účinné látky jsou zrovna adaptogeny. Prostě využívali rostliny o jejichž účincích na mnohačetné lidské problémy byli ze zkušeností přesvědčeni. Profesionálně celou věc uchopila až dnešní věda a studie. Pojem adaptogen byl tedy vytvořen daleko po začátku používání ženšenu a dalších bylin. A to v 50. letech 20. století.

Nejznámější adaptogenní látky:

 • ginsenoidy
 • kyselina salidrová
 • withanolidy
 • eleutherosidy
 • kurkumin
 • sitoindosidy
 • schizandriny

chinese medicine

Nejvýznamnější rostliny patřící mezi adaptogeny

Ženšen pravý

Jeden z králů adaptogenů, který mimo jiné obsahuje antioxidanty, polysacharidy, peptidy a saponiny. Nejdůležitějšími antioxidanty jsou kyselina salicylová, vanilová a maltol. Z kořene ženšenu byl potom izolován kyselý polysacharid ginsan, u kterého byl prokázán posilující vliv na imunitní systém. Právě v ženšenu se nacházejí zmíněné ginsenoidy, zodpovědné za adaptogenní účinky na náš organismus. Ženšen pravý můžete znát také jako Panax ginseng.


Reishi

Studie ukazují, že léčivá houba reishi neboli lesklokorka lesklá prospívá lidem postiženými mnoha nemocemi. Ve starověké východní medicíně byla oslavována jako „houba nesmrtelnosti“ a „lék králů“. To zní skvěle, že? Právě východní lékařská věda vysvětluje široké spektrum medicínských použití reishi možná lépe než by kdy dokázala konvenční medicína. Lesklokorka obsahuje velkou spoustu důležitých a účinných látek, jakými jsou například přírodní polysacharidy betaglukany. Důležité jsou také antioxidanty, fytosteroly, řada vitamínů, minerálů a stopových prvků, které bychom měli pravidelně doplňovat pro správnou funkci našeho organismu.


Rhodiola rosea 

První, kdo objevil blahodárné účinky Rozchodnice, byli obyvatelé střední Asie, Ruska a Číny. Právě Rusové byli jedni z prvních národů, které začaly zkoumat adaptogeny pomocí moderní vědy. Rhodiola neboli Rozchodnice se sice na našem území téměř nevyskytuje, a pokud ano, tak pouze v některých horských oblastech. Co do účinnosti je tato rostlina srovnávána s ženšenem a v některým směrech jsou její účinky prý dokonce silnější a blahodárnější. Ve rhodiole najdeme vysoký obsah organických kyselin, jako je kyselina citrónová, kyselina vinná, kyselina jablečná či kyselina jantarová. Bylinka dále obsahuje silice a třísloviny či flavonoidy.


Schizandra čínská 

Čínská magnolie či klanopraška patří v tradiční čínské medicíně mezi jednu z 50 základních používaných bylin. Tato popínavá rostlina, přesněji řečeno dřevitá liána má původ právě až v daleké východní Asii. Tvoří plody v podobě červených bobulek, které jsou jedlé a bohaté na účinné látky. Jejich chuť je však výrazně kořeněná, proto se místo konzumace využívají hlavně jako originální koření. V plodech klanoprašky čínské se nachází řada prospěšných a účinných látek - kyselina citronová, kyselina jablečná, kyselina vinná, pryskyřičnaté látky, ale především adaptogenní látky - takzvané schizandriny, které se vytváří v semenech. V Rusku byl roku 1940 proveden rozsáhlý test, prokazující účinnost schizandry a rovněž odhalil uvedené látky a celé chemické složení. 


Eleuterokok

Na závěr ještě jedna rostlina patřící mezi ženšeny. Eleutherococcus senticosus je znám jako sibiřský ženšen či ženšen nepravý. Obecně se má za to, že eleuterokok nedosahuje celkové účinnosti ženšenu pravého, nicméně dnes už existuje značné množství studií ukazujících na možnost opaku nebo “remízy”. Po chemické stránce se ženšen a eleuterokok od sebe naprosto liší. V eleuterokoku nelze najít žádný ze ženšenových panaxosidů, obsahuje však jiné, výjimečné látky, eleuterosidy/eleutherosidy. Stejně jako pravý ženšen, i u eleuterokoku patří mezi nejléčivější část rostliny právě její kořen, který se zpracovává k výrobě léčivých produktů - doplňků stravy, čajů atd. Eleutherococcus senticosus dále obsahuje škroby, sacharidy, antokyany, silice či vosky. 

Další známé adaptogeny

 

 • Kozinec blanitý
 • Ashwagandha
 • Šišák bajkalský
 • Bakopa drobnolistá
 • Kustovnice čínská
 • Rezavec šikmý (Chaga)
 • Aloe pravá

 

ashwagandha