COVID-19: Komu hrozí vyšší riziko? + Rady jak ho snížit

O pandemii COVID-19 slyšíme dennodenně. Bohužel. A než bude vyvinuta spolehlivá vakcína nebo lék, nic se asi výrazně nezmění. Co se ale změnit může je naše informovanost a připravenost. Proto jsme se rozhodli nastudovat všechny dostupné informace z ověřených zdrojů jako je třeba americká vládní agentura CDC - Centers for Disease Control and Prevention či prestižní Mayo Clinic a další. Díky tomu vám přinášíme ucelené informace o tom, kdo přesně je více ohrožený a proč. Reagujeme tak na to, že od vládních činitelů stále slyšíme pouze obecné “senioři a chronicky nemocní” a zároveň jsme neustále masírováni dezinformacemi. Proto doufáme, že náš článek přinese co největší užitek a zároveň přikládáme několik tipů na snížení rizika, které nám přijdou důležité a o kterých se třeba také zrovna moc nemluví.

Než se dostaneme k samotnému článku, rádi bychom vás k něčemu vyzvali se vší vážností. Prosíme, nečtěte si informace o koronaviru z netransparentních webů, pochybných odkazů a hromadné "řetězové" e-mailové zprávy, které se snaží být šokující, raději rovnou mažte. Pokud chcete být v obraze, sledujte nejlépe veřejnoprávní média a opravdové kapacity z oblasti epidemiologie či imunologie. Někdy to totiž vypadá, že odborníkem na Covid se dnes stává skoro každý, kdo vystoupí v nějakém článku či videu na YouTube. Tato situace nás moc mrzí, a proto doufáme, že námi nastudované, vědecky podložené informace z prestižních zdravotnických webů a organizací, které vám zde nasdílíme, budou k užitku alespoň nějakou částí a pomohou jak vám, tak celé naší společnosti.

covid masky

Jedny z nejlepších zdrojů informací ohledně Covid-19 se nám jeví rozhodně ty z CDC (Centers for Disease Control and Prevention), NHS (United Kingdom National Health Service) či MAYO CLINIC. Všechny tři zdroje se shodují, že nový typ koronaviru může u každého vyvolat vážný průběh onemocnění a je samozřejmě vhodné se vyhýbat možnosti nákazy, i když jsme úplně zdraví. U některých z nás je ale riziko těžkého průběhu onemocnění vyšší a nejde to jen a pouze shrnout do spojení “senioři a chronicky nemocní”.

Rizikové faktory pro onemocnění Covid-19 + tipy:

Plicní problémy

COVID-19 nejčastěji zaútočí na plíce, pokud není jiná část těla nijak oslabená. Riziko závažných příznaků je vyšší u středně těžkých až těžkých forem astmatu, cystické fibróze, plicní fibróze a rakovině plic. Specialisté důrazně upozorňují, že je důležité zůstat na vašich udržovacích lécích, abyste udrželi příznaky co nejkontrolovanější, pokud se s některým z onemocnění potýkáte. Opatření by měly být podobné jako při chřipce, vyhněte se pylu, roztočům, tabákovému kouři či studenému vzduchu. Silné emoce a stres mohou u některých lidí vyvolat astmatické záchvaty. Stejně tak nezapomínejte na to, že sám stres je přítěží pro imunitu, kterou se snažíme mít co nejsilnější v tomto období.

 

Cukrovka, obezita a srdeční problémy jako je vysoký tlak

Obezita a cukrovka snižují účinnost našeho imunitního systému. Cukrovka dokonce obecně zvyšuje riziko infekcí... včetně COVID-19. Proto se zaměřte na to, jak si udržovat správné hladiny cukru v krvi. Poraďte se s vaším lékařem a nastartujte podporu i některými vhodnými doplňky stravy pro nastolení normálních hladin cholesterolu v krvi. Mezi ty patří například zázračná čínská houba Ganoderma lucidum známá jako reishi, omega 3 mastné kyseliny, česnek, chitosan či glukomannan.

Riziko vážného průběhu je vysoké také pokud máte onemocnění srdce, jako je kardiomyopatie, plicní hypertenze, vrozené srdeční onemocnění, srdeční selhání nebo onemocnění koronárních tepen. Problémem je také vysoký krevní tlak. Vždy udržujte vysoký krevní tlak pod kontrolou a vždy užívejte léky podle pokynů lékaře. Opět můžeme na podporu doporučit i některé doplňky stravy - eleuterokok, extrakt ze zeleného čaje, resveratrol a třezalka tečkovaná jsou výtečné přírodní zdroje.

eleuterokok (2)

Rakovina a některé poruchy krve

Rakovina je samo o sobě život ohrožující onemocnění. Riziko ve spojení s koronavirem se může lišit v závislosti na typu rakoviny a druhu léčby, kterou pacient dostává. Srpkovitá anémie je další stav, který zvyšuje riziko závažných příznaků - jde o dědičnou poruchu, která způsobí, že červené krvinky tvrdnou a deformují se. Kvůli tomu odumírají brzy, takže kyslík nemůže být správně transportován. Další zděděná porucha krve zvyšující riziko těžkých příznaků při covidu nese jméno talasémie.

Oslabený imunitní systém

Imunitní systém oslabuje mnoho stavů. Od dlouhotrvajících nemocí přes chronický stres po celkově nezdravý životní styl a další stavy jako jed transplantace orgánů, užívání imunosupresiv (např. Prednison, Medrol a podobné léky ze skupin kortikosteroidů), transplantace kostní dřeně, HIV / AIDS, onemocnění jater nebo ledvin. Zdraví našich jater ovlivňuje také nadužívání jiných léků, hlavně antibiotik. Zavolejte vašemu lékaři a zeptejte se, jak nejlépe podpořit imunitu. Samozřejmě je i spousta doplňků stravy, které lze doporučit -  vitamín D3, vitamín C, vitamín B12, zinek, magnesium, ženšen pravý, echinacea či vilcacora.

Shrnutí, jak se nejlépe chránit proti koronaviru:

  • Dodržujte vyhlášená opatření vlády!
  • Noste roušky či ještě lépe respirátory všude tam, kde jsou další lidé a nezapomeňte je pravidelně měnit
  • Vyhýbejte se shromáždění
  • Vyvarujte se těsného kontaktu (méně než 2 m) s ostatními. Vyhněte se každému, kdo je nemocný
  • Myjte si často ruce mýdlem a vodou často a používejte dezinfekční prostředek na ruce na bázi alkoholu (alespoň 60% alkoholu)
  • Při kašli nebo kýchání si zakryjte ústa a nos
  • Nedotýkejte se očí, nosu a úst
  • Pokud jste nemocní, nepoužívejte společné nádobí, sklenice, ručníky, ložní prádlo a další předměty pro domácnost
  • Denně čistěte a dezinfikujte často dotykové povrchy, jako jsou kliky, vypínače světla, elektronika, volant atd.
  • Používejte co nejméně veřejnou dopravu, taxi a sdílené jízdy