Indiánská medicína - zajímavá alternativa vedle čínské medicíny a ajurvédy

Indiánská medicína si k nám cestu ještě hledá. Přitom si s ničím nezadá se svými známějšími kolegy - tradiční čínskou medicínou a indickou ajurvédou. Zajímáte se o léčení svého těla i ducha? Právě tento způsob byl odjakživa indiánům vlastní - jen si vzpomeňte na Vinnetoua a indiánské šamany ze všech legendárních westernů a dobrodružných filmů.

indianska medicina

Indiáni byli odjakživa považováni za skvělé léčitele. Každý kmen takového měl a tradice se drží až dodnes v některých rezervacích. Nebo to možná na první pohled tolik nevypadá, při uvědomění si, jak indiáni se svými územími dopadli. Pod rouškou moderního oblečení a jiného životního stylu se však stále skrývá něco mystického. Jen si vybavte popularitu léčivého a ochranitelského amuletu s ptačími pírky a klidně i sušenými bylinami. Indiáni odjakživa uctívají matku zemi a věří v její ohromnou moc. Jak si můžete všimnout, dnes je mnoho alternativních typů léčení zaměřeno stejně. Indiáni na to jdou ale ještě trochu jinak a dle toho využívají i jednotlivé bylinky. Ctí takzvaný magický kruh - kruh se čtyřmi posvátnými směry, čtyřmi světovými stranami. Uvnitř pomyslně hoří posvátný oheň - takzvaný univerzální kruh. Cílem je dostat směry do rovnováhy - podobně, jako je tomu s čakrami v hinduismu. Postupuje se podle hodinových ručiček a v každém směru jsou zahrnuty určité bylinky. 

sever - soulad psychiky s fyzickým tělem
jih - cesta za přírodním léčením
západ - fyzická krása
východ - očistná, duchovní cesta

A co vy? V jakém směru se najdete? Za jakým se vydáte? Nebo jste někde ve středu? S ním bychom se měli spojit, protože právě on v nás má vyvolávat životní rozhodnost, ale i poskytnout klíč k nalezení sebe sama a dobrého zdraví. Při takových rituálech se uprostřed kruhu scházeli ti nejvýznamnější z indiánského kmene, aby rozhodovali o osudu ostatních s pomocí energií předků a hlasem matky země.

S jakými bylinami se v indiánské medicíně například zachází?

Vilcacora

Dřevnatá liána, známá především pod pojmem kočičí dráp, patří mezi nejzásadnější rostliny z indiánské medicíny. V tomto případě od kmenů z Amazonie, kde roste v příznivých podmínkách deštných pralesů až ve výškách 800 metrů nad mořem. Uncaria tomentosa, jak se latinsky kočičí dráp nazývá, nachází stále více uplatnění i v naší medicíně. Dnes je prokázáno, že přispívá normálnímu stavu kloubů - což by mělo zajímat všechny pacienty s revmatickými onemocněními. Další dnes již známý fakt je blahodárnost na imunitní systém a jeho přirozenou obranyschopnost. Ještě jedno užívání je velmi zajímavé, ač pravděpodobně, pokud ve všech studiích dobře hledáme, není oficiálně potvrzen jeho efekt. Jde o podávání větších dávek kočičího drápu při léčbě chronické boreliozy. Ve svých léčebných protokolech takto postupuje známý specialista přes toto nepříjemné onemocnění, Stephen Buhner. Doporučujeme knížky tohoto špičkově vzdělaného přírodního léčitele.

 

Maca

Řeřicha peruánská neboli maca, má na našich stránkách vlastní článek, takže budeme struční. Tento zázrak Inků, bájemi opředený a dokonale mýtický, je vyhledáván dodnes a to možná ještě ve větší míře, než tomu bylo kdy předtím. Mace jsou totiž připisovány silné afrodiziakální účinky a pro indiány to byl odjakživa životabudič a zázrak z výšin, přicházející, aby ostatní posílil a mnoha obyvatelům usnadnil těžký život. Fyzické a duševní zdraví - to je to největší zaklínadlo macy. Vidíte? Tímto se vracíme ke čtyřem indiánským směrům... 

 

Acai Berry

Ze západního světa pochází i bobulovitá plodina acai berry. Někomu může připomínat borůvky, ale nenechte se zmást. Z bobulek acai berry je důležitá hlavně pecka a dužina, která se dále zpracovává ve výsledný prášek. Ten obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, C e E, stopové prvky sodík, vápník, železo, draslík a hořčík, ale také vlákninu. Amazonské kmeny indiánů mají bobulky po staletí zařazeny v běžném jídelníčku. Postupem času tento povolený indiánský energetický doping začali využívat surfaři, přijíždějící za vlnami do Jižní Ameriky, ale také sportovci všeho druhu. Díky tomu se zázračný prášek dostal do většího povědomí veřejnosti. Škoda, že nás v tuto chvíli poměrně svazují nařízení EU o zdravotních tvrzení, jinak bychom se více rozepsali. Zkuste pořádně “zagooglit” - určitě najdete spoustu vědeckých článků k účinkům bobulek acai berry!

 

Wild Yam

Kolikový kořen či ďáblovy kosti - nejen takto se rostlině s latinským jménem Dioscorea villosa, česky nepěkně smldinec chlupatý říká. Wild yam má svoje místo v indiánské medicíně stejně neopomenutelné, jako je tomu u ostatních rostlin z našeho článku, ale přitom ho řadíme mezi ty (zatím) méně známé zázraky, hlavně co se Evropy týká. Je to určitě škoda, protože právě smldinec je plný přírodních estrogenů - fytoestrogenů. Protože jde o látky velmi blízké ženským hormonům, navíc s funkcí narušování endogenních estrogenů v organismu, užívá se wild yam pro komfort při menopauze. Aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků, doporučujeme smldinec nasadit na dva měsíce a poté pulzovat - tři týdny pauza, poté opět 2 měsíce léčba. Legislativa EU doporučuje 100 mg denní dávky, někteří léčitelé, ale i starší literatura doporučují dosáhnout na dávku až 400 mg dle pozorovaných účinků.  

 

Guarana

A jedna dokonalá, popínavá rostlina na závěr. Paulinie nápojná neboli guarana je původem také z amerických zemí, i když se dnes pro popularitu pěstuje i v Africe a dokonce Turecku. To nejhodnotnější z paulinie jsou bobule, při dozrání s výrazem lidského oka. Nejúčinnější látku, izolovanou ze semen určitě znáte - je to guaranin. Nebo jinak - kofein! Přesně tak byl guaranin přejmenován. Není to ale všechno, co se v semínkách bobulek guarany skrývá. Méně známými pojmy jsou látky theobromin a theofylin. Výsledek? Pozvolné uvolňování všech látek ocení řidiči z povolání, sportovci, studenti a všichni, kteří potřebují přírodní doping ve jménu energie. Ač má guarana až 4x více kofeinu než káva, nevznikají u ní závislosti, ani poruchy spánku. Guarana je doslova stimulant číslo jedna a navíc podporuje naši imunitu a přirozenou obranyschopnost organismu. 

Jak vidíte, indiánská medicína je další vysoce komplexní, přírodní nástroj, pro nastolení rovnováhy našeho těla a mysli. Dokáže řešit mnoho zdravotních problémů a navíc má kolem sebe jakousi tajemnou, úžasnou auru rituálů a spojení se zemí. Lidé jezdí za indiánskými kmeny hledat svoji podstatu, smysl života, snaží se uniknout ze shonu vyspělé civilizace. Ayahuascový obřad získává na stále větší popularitě a jinak tomu není ani u rituálů s jedem žáby Bufo alvarius. Ale o tom snad někdy příště...

indianska medicina 2