Jak na problémy s močovým ústrojím a prostatou

Kdo někdy zažil potíže s močovým ústrojím a především s prostatou potvrdí, že to rozhodně není nic příjemného. Záněty a infekce močových cest nebo únik moči z důvodu zvětšené prostaty nejčastěji poukazují na to, že se o sebe v některém ohledu nedostatečně a špatně staráme. Poté není ani výjimkou skončit na antibiotikách. A jak jistě víte, ty mohou mít nežádoucí účinky. Naštěstí si dnes mnoho lékařů uvědomuje, jakou sílu mají v tomto ohledu některé byliny nebo cvičení správných partií.

Celé močové ústrojí je propracovaný systém, který dokonale komunikuje s ledvinami a mozkem. To taktéž znamená, že může být náchylný k mnoha vlivům. Navíc je to systém s úkolem vyloučit škodlivé látky z těla, jakmile je močový měchýř naplněn a předává signál mozku, že je potřeba zvednout stavidla. Komplikace tímto ústrojím může nastat na všech jeho úrovních a akutní potíže dokáží často pěkně zabolet - dokonce se říká, že bolesti známé pod pojmem ledvinová kolika patří k jedné z nejsilnějších akutních bolestí. Na druhé straně jsou plíživé, chronické potíže s prostatou, které se obvykle neozývají s vyloženě nepříjemnou bolestí, ale zato umí potrápit častým nucením k “úlevě”, nechtěnými úniky moči a probdělými noci z důvodu neustálé potřeby běhání na záchod. Ale pojďme pěkně popořadě…


Záněty močového ústrojí

Bohužel tento typ zánětu není ničím neobvyklým a společně se zánětem dýchacích cest patří dokonce mezi ty nejčastější. Ač se s nimi častěji potýkají ženy, průběh u opačného pohlaví bývá mnohem serióznější. A nemusí jít jenom o zánět močových cest, který se projevuje pálením a řezáním při močení, až po přítomnost krve v moči. Znepříjemnit život dokáže stejně tak zánět ledvin, prostaty nebo nadvarlat, který může vyústit až v horečku, zimnici a velkou únavu. V prvním případě je řešením zůstat doma v teple, vyzásobit se bylinnými čaji pro tyto typy problémů a doporučujeme taktéž vyzkoušet léčivé houby -  například reishi a cordyceps. Klasikou je taktéž legenda našeho léčitelství kopřiva dvoudomá. Mezi důležité vitamíny patří hořčík, zinek, vitamin B6. Druhý případ, kdy infekce pravděpodobně více postoupila, je bohužel spojen s nutnou návštěvou lékaře a předepsáním antibiotik. Jak jistě víte, ty mohou udělat nedobře nejen naší mikroflóře, problémem zůstává stále větší rezistence bakterií proti těmto lékům - třeba zrovna druhu E. coli, která bývá za zmíněné záněty často zodpovědná. Až ji objevíte při testech z moči, alespoň víte, s kým máte tu čest.

prostata2

Problémy s prostatou

Potíže spojené s prostatou se netýkají pouze starších mužů, ale celé mužské populace. Doporučuje se však, že každý muž 45+ by měl alespoň jednou ročně navštívit lékaře a nechat si zkontrolovat svůj zdravotní stav taktéž u urologa. Mezi ty nejčastější obtíže patří zvětšení prostaty (benigní hyperplazie), kdy z původní velikosti kaštanu nabyde velikosti většího citronu až pomeranče. Následně začíná prostata tlačit na močovou trubici a zužuje jí. Taková překážka v odtoku moči způsobuje, že se měchýř nemůže zcela vyprázdnit a jeho stěna začíná chorobně měnit svou strukturu, ale stává se i náchylnější na vznik infekcí nebo kamínků. V důsledku tohoto zúžení se objevují problémy s močením. A jak jistě tušíte, také se může objevit rakovina. Víme, ono to není nějak milé, řešit tyto problémy a nechávat si prozkoumávat intimní partie, ale zanedbáním těchto problémů si můžeme přivodit rakovinu prostaty. 

Jakmile potíže začnete pozorovat je jasné, že tady se maximálně vyplatí úprava životního stylu, namísto rádoby zázračných pilulek. Tabu by mělo být kouření (nikotin dráždí močový měchýř), ale taktéž alkohol, silná káva nebo sladké kolové drinky. Řešení samozřejmě není ani málo pít. Pitný režim se musí dodržovat, nikdy by neměl klesnout pod jeden a půl litrů denně. Jen není dobré nalévat se plnými skleničkami pití před spaním. Od problémů s močením také dokáží odvést pozornost různé relaxační techniky nebo jednoduchá a velice účinná technika močení při tekoucí vodě

Funkční léčba je taktéž za pomoci bylin. Saw palmetto, latinsky Serenoa repens neboli serenoa plazivá je nízce rostoucí palma s netypickým kmenem a vějířovitými listy. Roste v jihovýchodních oblastech Spojených států amerických, hlavně na prosluněné Floridě, kde tvoří často velice rozsáhlé porosty. Výtažek z této rostliny je proslulý zejména svým pozitivním působením na normální funkci prostaty, ale zaujme i ženy, protože má blahodárný vliv taktéž na reprodukční systém. Kotvičník zemní je jednoletá bylina, rozšířená především v oblastech Evropy, Asie, Afriky i Austrálie. Pochází pravděpodobně z písečných mořských pobřeží Číny a Japonska. Odvar a výtažek ve formě suplementu z různých částí této rostliny se běžně používá ke zlepšení činnosti jater a dalších orgánů. V tomto případě vás ale nejvíce zaujme blahodárnost kotvičníku na funkce pohlavních orgánů


Cviky na posílení pánevního dna

Existuje jedna technika, kterou nesmíme opomenout. Ač je s technikou posilování pánevního dna spojené především ženské pohlaví, jsou tyto cviky nesmírně užitečné i pro muže. Samotné pánevní dno si můžete představit jako pružnou podložku ze svalů, která se rozpíná mezi sponou stydkou, kostrčí a sedacími kostmi. Tato podložka drží pohromadě hned několik vnitřních orgánů. Během stáří nebo při nedostatku pohybu ochabuje a může svoji funkci přestat vykonávat správně. Důležité zjištění je, že časté záněty močových cest nebo inkontinence - nedobrovolný únik moči, může souviset právě s touto “podložkou” vnitřních orgánů. Posilování zmíněných míst je jednoduché, účinné a těšit se můžete třeba i na intenzivnější prožitky při sexu, když budete tyto partie správně cvičit. Posilování spočívá v rytmickém zatínání a uvolňování svalstva pánevního dna. U cvičení se nezpotíte a zabere jen pár minut denně. Pro více informací doporučujeme vyhledat pojem “Kegelovy cviky”. 

Když problém podchytíte včas, vyhnete se zbytečným lékům typu alfa blokátorů a blokátorů 5 - alfa reduktázy, tedy léků, které se na problémy s prostatou běžně předepisují.