Jaká jsou rizika očkování? Fakta a mýty o vakcínách proti covidu

Říkají nám, že jsme „ve válce“. Snad každý den slyšíme podobná prohlášení našich ústavních činitelů, směřující na současnou situaci s pandemií covid-19. Bohužel je také fakt, že jsme ve válce s dezinformacemi. Celá snůška jich koluje kolem očkování novou vakcínou proti koronaviru. Kde leží pravda? Přináší narychlo vyvinutá vakcína seriózní nebezpečí pro naše zdraví? Rádi bychom tímto článkem pomohli k vyvrácení mnoha lží, které kolem celé problematiky kolují a pomohli naopak šířit fakta z ověřených zdrojů.

Způsobů, jak se chránit před koronavirem existuje hned několik, ale ani jeden se nedá srovnávat s účinkem vakcíny. Sociální distanc nebaví asi nikoho, neustálé nošení roušek je obtěžující a podpora imunity nás před virem neochrání, pouze má tu schopnost zmírnit příznaky a urychlit uzdravení. Ohledně toho jsme pro vás napsali už několik článků, které si můžete přečíst, například zde:

Ale zpět k vakcínám proti covidu-19, tedy viru, který byl poprvé objeven koncem roku 2019 v čínském Wu-chanu, kde se šířil pravděpodobně z tržnice, kde se prodávají mimo jiné poražená  „exotická“ zvířata, kolem kterých jsou diskutabilní hygienická opatření. Onemocnění se rychle rozšířilo a v březnu 2020 bylo označeno za celosvětovou pandemii. Proto vznikl i celosvětový nátlak na rychlý vývoj vakcín proti tomuto onemocnění, které nejčastěji zasahuje dýchací cesty - plíce a může způsobovat i mnoho závažných, dlouhotrvajících zdravotních obtíží či poškození jiných orgánů. 

vakcína2

Nabídka vakcín pro očkování proti covid-19

V současnosti míří do Česka nebo už zde v nějakém množství jsou přípravky od společností Pfizer/BioNTech s označením Comirnaty a vakcína Moderna. Brzy se snad dočkáme i dalších od společností Johnson & Johnson či Astra Zeneca. Rusko má svoji vakcínu Sputnik a vlastní preparát vyrobila i Čína. Právě těchto posledních dvou zmíněných se lidé nejčastěji obávají, ale důležitým faktem je, že schvalování každého druhu vakcíny pro použití ve státech Evropské unie schvaluje precizní kolektiv odborníků právě z EU. To je důležitá informace pro všechny, kteří se očkovacích preparátů z východu obávají a jsou přesvědčeni, že někteří zákonodárci, spříznění už otevřeně nebo více potají s východními velmocemi sem tyto vakcíny nějakým způsobem protlačí. Jednoduše platí, že nad vším stojí mechanismy zmíněné EU.

 

Dostanu z vakcíny „slabou“ formu covidu, která může přejít v seriózní nemoc?

To je hodně častá otázka, která koluje naší společností. Doslova k smíchu jsou některá přesvědčení a tvrzení, že se ve vakcínách ukrývá nějaký čip, přes který nás temné síly budou moci sledovat nebo ovládat. Zapomeňte na to! S tím zapomeňte na myšlenky, že ze zmíněných vakcín, dostupných v současnosti v EU dostanete covid. Vakcíny nenesou samotný vir, ale nukleové kyseliny, takzvané mRNA, které přenáší do lidského těla informaci o výrobě virového, covidového antigenu - zjednodušeně sdělí našemu tělu, aby si proti viru vyrobilo protilátky, takže když s ním později přijde do styku, bude mít připravenou armádu protilátek pro boj a tělo virovou nálož lépe zvládne, rychleji přemůže. Inaktivované nebo živé oslabené virové vakcíny, kterými se očkuje například proti obrně nebo žloutence typu A trvají vyrobit a hlavně otestovat mnohem déle, aby byly bezpečné a vybalanované. Nyní tedy tyto typy vakcín nejsou v dispozici.

 

Snížená imunita a vakcína - je to problém? A co alergie?

Díky tomu, že nově vyvinuté typy vakcín fungují na informačním principu a nepřenáší samotný virus, nejsou známa rizika, která by mohla lidem se sníženou imunitou hrozit. Problémem může být spíš opačný efekt - imunokompromitovaní lidé nemusejí vykázat tak dobrou odpověď na vakcínu, jejich systém si nemusí zvládnout vytvořit dostatečnou armádu protilátek. Nejlépe vám tuto problematiku určitě rád vysvětlí váš lékař, nejlépe imunolog. 

A jak jsou na tom alergici? Ano, v tomto případě dle odborníků může hrozit nějaké riziko přehnané alergické reakce na látku ve vakcíně. Říká se tomu anafylaktický šok. Typicky se projevuje řadou symptomů, mezi něž patří svědivá vyrážka, dušení a nízký krevní tlak. Na pozoru byste měli být hlavně pokud jste se s takovou reakcí setkali například při včelím bodnutí. Mnohem méně časté je to například u těch nejběžnější potravinových alergií. Právě z tohoto důvodu se požaduje sečkání u lékaře či v očkovacím středisku po určitou dobu, aby vám v případě takové reakce mohl zdravotní personál podat léky proti alergii - antihistaminika či auto-injektory, jako je EpiPen.

vakcina3

Jaké jsou známé nežádoucí účinky?

Přesto kromě možné alergické reakce existuje nějaké riziko nežádoucích účinků. Říci, že je něco bezpečné stoprocentně nikdy nelze. Co dle ověřených dostupných informací pozorovali očkovaní pacienti? Bolest a otok v místě injekce, únava, bolest hlavy, bolest svalů a kloubů, zimnice a horečka nebo pocit na zvracení - to jsou nejčastější nežádoucí účinky  „covidích“ vakcín, postihující dle dat přibližně 1 osobu z 10 očkovaných. Někdy se mluví i o závažnějších nežádoucích reakcích, jako je akutní periferní obrna lícního nervu - tedy ochrnutí jedné strany obličeje. Přesto nejde o trvalý stav. Tato komplikace postihla méně než 1 osobu z 1000 očkovaných, mluví data.

 

A jak to, že se vše stihlo tak rychle?

Na závěr - ptáte se, jak je možné, že vakcína proti koronaviru spatřila světlo světa tak rychle? Vědci měli výhodnou startovní pozici - nemuseli začínat vyvíjet látku na „zelené louce” - při vývoji vakcíny proti Covid-19 bylo možné navázat na výzkum a vývoj vakcíny na onemocnění MERS, které je také způsobeno koronavirem, ač jiného typu. Kvůli pandemii a mimořádné rozšířenosti koronaviru bylo taktéž relativně jednoduché, najít dostatek dobrovolníků, kteří se během testování nakazí koronavirem a otestují tak účinek vakcíny proti covid-19.

Takto promluvil sám ministr Blatný: „Uvědomme si, že virus SARS-CoV-2 patří k virům, na něž se už v minulosti zaměřovaly výzkumné týmy, které se věnovaly výzkumu vakcín na tyto viry. Znalosti bylo možné využít. Farmaceutické firmy i výzkumné týmy se v současné době předstihují v tom, jak rychle posunout vývoj dále a kolik do něho vložit investic právě proto, aby všechno proběhlo rychle. Každá z nich je také ochotná do výzkumu investovat mnohem více finančních a lidských zdrojů, než tomu běžně bývá.“

Doufáme, že vám informace pomohou nahlížet na očkování proti covidu správným směrem.