Jarní detoxikace - jak jí provádět správně a účinně

Zajímá vás jarní detoxikace? A víte, jaký je správný postup? Tématických článků je nespočet, ale ne vždy uvádí správný postup. Jsou totiž případy, kdy detoxikace spíš uškodí, než pomůže. Naštěstí víme, na co si dát pozor a jak se do toho pustit zkušeně. 

Pojďme si ale první říci, co nedělat. Jakmile někde zahlédnete titulek ve formě “jak se pročistit za 3 dny”, “účinný a rychlý detox”, “celostní týdenní očista” apod., rychle zpozorněte. Dvakrát podtrženo, pokud se článek nachází v některém z bulvárních plátků. Může se totiž často stát, že se jedná o práci mladých, nezkušených blogerek a blogerů, kteří přebírají informace z méně kvalitních zdrojů a neumí si je potvrdit. Samozřejmě, že jsou skvělé blogerky a blogeři. Přesto platí ostražitost při takových titulcích.
Přehnanou detoxikací totiž můžeme uškodit naší střevní mikroflóře a ještě více se vyčerpat a oslabit imunitu. Jak možná víte, právě v našich střevech se se tvoří její značná část. Desítky článků a návodů také upomíná péči o játra, která jsou při detoxikaci mnohem více zatížena procházejícícmi toxiny, těžkými kovy a jinými odpadními látkami. Jak už můžete tušit, dnešní článek bude o mnohem komplexnějším přístupu. A právě ten vám udělá ve výsledku nejlépe a budete se cítit mnohem více zdraví, vitální.

detox1

Začínáme
Každá akce ty měla být založena na správně vypracovaném plánu. To platí i pro detoxikaci. Než se do ní pustíte, stanovte si, že zvýšíte svoje pohybové aktivity a budete je dodržovat. Detoxikace totiž nikdy nezačíná na gauči u televize a nebo u počítače. Co je cílem? Tělo potřebujeme pořádně nastartovat, rozproudit lymfatický systém, nechat metabolismus správně pracovat, zvýšit okysličení, zlepšit proudění krve. A není to jen o tomhle. Aktivní pohyb přináší správnou peristaltiku střev.
Dalším úkolem je nastavit dostatečný pitný režim. Nemyslíme tím více kávy a sladkých nápojů, ale poctivou, čistou vodu. A není potřeba kupovat si kupovat kartony pitné vody. Klidně si pořiďte nádobu s filtrační patronou s aktivním uhlím a vodu pravidelné filtrujte. Uvidíte že vám bude i více chutnat. Během dne je pro odpovídající proces detoxikace třeba vypít minimálně 2 litry, v nejlepším případě 2,5 litru, maximálně tři. Ještě vyšší příjem tekutin může způsobit vyplavování důležitých minerálních látek - pozor na to.
Pravidelnost musí být dodržena i co se jídla týká. Dnešní blahobyt tomu paradoxně moc nepřispívá. Často se po celý den něčím “krmíme” a střeva nemají vůbec šanci odpočinout si a vyčistit se. To je velký problém pro správné detoxikační procesy. Všimněte si, že většina opravdu vzdělaných a odborných výživových poradců doporučuje jíst 3x denně. Tedy snídat, obědvat a večeřet (hodnotné, výživné potraviny a superpotraviny - především hodně zeleniny, luštěniny a naopak vyřadit tučné mléčné výrobky, polotovary, sladkosti a alkohol). Mezi jídly se vždy nechte poctivě vytrávit. To všechno jsou základy, na které je potřeba myslet. 

Správně řízená detoxikace, to je postupná a jemná očista od toxinů a dalších odpadních látek, které potřebujeme z těla vyloučit. Stejně tak důležitá je podpora všech důležitých orgánů. Při tomto procesu má být docíleno kompletní harmonizace. Nebojte, nebudeme zacházet do nějaké spirituality. Ani pojem “jarní únava” není úplně správný. Jde spíše o to, že v zimě, kdy máme méně pohybu, přicházíme o část naší kondice a tělo je celkově více utlumené. Proto se se začátkem jara, kdy začínáme vyrážet opět více ven, pohybujeme se ať už procházkami, jízdou na kole nebo prací na zahradě, můžeme cítit více unavení. Snížená bývá taktéž naše imunita z důsledku střídání teplot, typicky chození z tepla do zimy a opačně. Toxiny v našem organismu nemohou za tento celkový stav, jak se nám některé články snaží namluvit. Pod jarní detoxikací je nejlepší představit si celkové naladění těla po zimním útlumu, kdy je vyplavení toxinů díky správně nastavenému dennímu režimu a doplňkům stravy jen jednou částí. Nezapomínejme však, že důležitou stejně tak, jako jsou ostatní části - bez jedné by druhá nefungovala. Takže se konečně pojďme přesunout k těm nejlepším doplňkům pro detox a pročištění, na které se na našem e-shopu specializujeme.

detox3

Aloe vera

Aloe vera je sukulentní rostlina, která roste především v subtropických a tropických oblastech. Nejvíce hodnotné jsou ostnaté listy, které obsahují gel s množstvím farmakologicky významných látek. Aloe patří mezi antioxidanty a legendy mezi zázraky přírody pro detox. Proto ji dáváme na první místo.

Yucca

Tato stálezelená palma z čeledi chřestovitých rostlin, která roste především na pouštích Severní a Jižní Ameriky a v Mexiku, může být klidně součástí našich domácích rostlin. Z jejího oddenku se získávají účinné látky, jako jsou například enzymy, saponiny, antioxidanty či chlorofyl. Jedním z největších benefitů extraktu z této palmy je právě vliv na detoxikaci organismu.


Zelený čaj

Zelený čaj má svůj původ v Číně a nejčastěji se vyrábí z listů stromu Camellia sinensis. Je to jeden z nejdéle známých antioxidantů, ale i nositelů mnoha cenných látek – polyfenolů. Extrakcí se získává to nejlepší z čajovníku. Mezi účinky totiž patří fyzická i psychická stimulace, normální činnost srdce, dentální zdraví, normální stav pokožky, kontrola tělesné hmotnosti či kognitivní výkon.


Kopřiva

Právoplatná legenda lidového léčitelství. Kopřiva je spojována hlavně s ledvinami a vylučováním. Není divu, že se z ní běžně dělají čaje. A komu nechutnají pro svojí specifickou chuť, má zde náš doplněk stravy. Kopřiva mimo jiné příznivě působí na normální činnost kardiovaskulárního systému, přirozenou obranyschopnost - imunitní systém a je zdrojem minerálů. Při detoxikační kůře podle nás nesmí nikdy chybět.


Schizandra

Schizandra, magnolka či klanopraška čínská, to je rostlina, patřící mezi dřevité liány z čeledi klanopraškovitých. Její bobulky jsou jedlé a bohaté na účinné látky, díky kterým příznivě působí na normální funkce jater. V čínské tradiční medicíně jde o velmi vyhledávanou rostlinu. A při detoxikačních programech taktéž. 


Ostropestřec

Bodláku podobná dvouletá bylina s cenným zdrojem látky zvané sylimarin. Ta je blahodárná pro naše játra a jejich normální činnost. Proto se ostropestřec užívá například při antibiotické léčbě a taktéž detoxikaci, kdy játry prochází mnoho toxických látek. Kromě funkce pročištění je ostropestřec blahodárný na normální hladinu cukru v krvi a činnost srdce.

Chlorella

Chlorella je jednobuněčná sladkovodní řasa, která obsahuje velké množství chlorofylu, jenž se podílí na tvorbě hemoglobinu. Obsahuje však i množství dalších blahodárných látek pro naše tělo. Chlorella přispívá vitalitě, energii, přirozené obranyschopnosti, normální funkci střevního traktu, mikrobiální rovnováze a stejně tak důležité normální činnosti jater.

A teď to neméně důležité - jak má efektivní detox dlouho probíhat. Můžete si všimnout, že velká část celebrit potřebuje rychle shodit a dostat se do formy, ať už kvůli roli, nebo červenému koberci. Jejich rady si ale k srdci neberte. Začínejte pomalu, postupně, současně s navyšováním pohybových aktivit a úpravou jídelníčku. Sledujte, jak se cítíte a podle toho experimentujte i s doporučenými doplňky. Tělo je úžasný nástroj, který se ozve, pokud bude něčeho příliš. Účinný jarní detox nikdy nebude o řádech dnů. Pracujte se sebou po celé jaro a možná zjistíte, že čas na očistu není jen záležitostí těchto měsíců.

detox2