Léto v plné síle

Léto v plné síle


Nebude to trvat dlouho a léto ovane svým žhavým dechem venkov i města. Proto bychom raději neměli nic zanedbat a sáhnout po těch vhodných doplňcích stravy. S těmito kamarády budeme moci létu čelit bez obav! Pomůžou nám udržet v těle dostatek živin, ale třeba i urychlit spalování při snaze připravit své tělo na plavkovou sezonu. Na prvním místě samozřejmě zůstává správný pitný režim, ale zapít sklenicí vody vhodně zvolený doplněk stravy není nikdy od věci.

 

africke mango      Africké mango
Tento doplněk stravy je skvělým pomocníkem právě při snahách dostat své tělo na léto do té správné formy. Je to perfektní doplněk stravy zejména pro podporu kontroly tělesné hmotnosti a hubnutí, napomáhá též k lepšímu využívání energie. Vláknina obsažená v jádru afrického manga zase podporuje normální a zdravou funkci našeho trávicího traktu. Navíc pravidelného užívání tohoto doplňku stravy přispívá i k normální hladině cholesterolu v krvi.

V jádru afrického manga najdeme stopové prvky, jako je železo nebo vápník, ale i B vitamíny - thiamin, niacin a riboflavin. Je rovněž zdrojem betakarotenu, látky, kterou v létě také velice využijeme, a to nejen k přirozenému a déletrvajícímu opálení. Africké mango je také zdrojem zdravých mastných kyselin - kyselina palmitová, laurová, myristová, olejová a stearová.

A jak vlastně zdroj tohoto doplňku stravy vypadá a kde roste? Africké mango je plod vzhledově velice podobný klasickému mangu, není to však rozhodně jedno a to samé. Irvingia gabonensis je latinský název stromu, na kterém toto mango roste. Pěstuje se ve střední a západní Africe a tam se také hojně konzumuje vynikající dužina tohoto ovoce. Není to však dužina, která obsahuje blahodárné látky, ale semínko, nebo chcete-li pecka této plodiny. Semínko se dále zpracovává do formy prášku, nápoje či kapslí.

Vyhledat produkty s obsahem Afrického manga

 

 

Vitamín E

Vitamín E je ve skutečnosti souhrnné pojmenování tokoferolů, přírodních chemických látek, které patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Jejich funkce v lidském organismu je velice důležitá - vitamín E je ten nejdůležitější antioxidant v těle a chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály a oxidačním stresem, což pomáhá zabraňovat stárnutí buněk. Brání naši pokožku také před předčasným stárnutím, což, jak víme, při přílišném vystavování se slunci hrozí. Síla slunce je navíc s ozonovou dírou větší a nebezpečnější, než tomu bývalo dříve, škodlivé vlivy slunečního záření na pokožku nejsou žádným tajemstvím. Pokud se potom v létě nějak nepříjemně spálíte, můžete použít kapsli s vitamínem E i zevně - stačí ji špendlíkem propíchnout, vytlačit olejíček na kůži a spálené místo s ním pomazat. Urychlí to hojení kůže.

Pro zdraví člověka je vitamín E naprosto nezbytný. Přispívá k normálnímu a zdravému stavu krevních cév a k normální srážlivosti krve, podporuje stabilitu červených krvinek. Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a podporuje přirozenou obranyschopnost našeho organismu.

Přirozeně ho najdeme i v potravinách, například v mandlích, špenátu, avokádu, pšeničných klíčcích, dýňových semínkách, sladkých bramborách, olivovém oleji nebo třeba v máslové dýni.

Vyhledat produkty s obsahem Vitamínu E

 

 

Vitamín C

Vitamín C, známý též pod pojmem kyselina askorbová, je ve vodě rozpustná živina, ale především vitamín, který je k udržení našeho tělesného zdraví naprosto nezbytný - bez tohoto vitamínu bychom totiž vůbec nemohli normálně existovat.

Vitamín C přispívá k udržení normální funkce imunitního systému a také k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, kostí, chrupavek, dásní, zubů a kůže. Podporuje normální funkci nervové soustavy a přispívá k normální psychické činnosti. Dále zvyšuje vstřebávání železa a přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem, ke snížení míry únavy a vyčerpání a k normálnímu energetickému metabolismu.

V létě tento vitamín potřebujeme obzvlášť. Jednak pomáhá chránit kůži před UV zářením a v případě slunečního spálení pomůže i s hojením kůže a vytvářením kůže nové, jednak vám může pomoci i při snaze trochu zhubnout do plavek. Pravidelné užívání vitamínu C totiž může též zrychlit metabolismus, a tím i spalování tuků. Navíc nás céčko v létě krásně posílí a nakopne, takže je určitě tou správnou volbou, chceme-li léto prožít v psychické i fyzické pohodě.

Přirozeně potom najdeme vitamín C ve spoustě potravin - největší obsah tohoto vitamínu najdeme v zelí, v růžových šípcích, brokolici, růžičkové kapustě, černém rybízu, červené paprice, papáje a kiwi, ale samozřejmě také v citrusových plodech. Zkrátka a dobře, jen těžko můžeme sáhnout po ovoci, které by tento vitamín neobsahovalo.

Vyhledat produkty s obsahem Vitamínu C

 

 

Vitamín D3

Vitamín D3, známý též pod jmény kalciol nebo cholekalciferol, je jednou z forem vitamínu D. Svou strukturou je podobný steroidům, to znamená cholesterolu, testosteronu či kortizolu.

Vitamín D do těla přijímáme především ze slunečního záření, ale tímto způsobem přijímáme přibližně jen 4/5 potřebné denní dávky, není to tak ale vždycky. Obzvláště v zimních měsících, kdy tma přichází brzy, ho máme nedostatek, ale ani v létě si nemusíme být jistí, že ho máme potřebnou dávku. Například opalovací krémy s vysokým faktorem mohou jeho přístupu do těla výrazně bránit, takže se může stát, že navzdory celodennímu slunění nepřijmete dostatek tohoto tolik potřebného vitamínu. Určitě je tedy potřeba ho rozumně doplňovat, aby si naše tělo mohlo libovat.

Vitamín D podporuje normální funkci imunitního systému a přispívá k normálnímu vstřebávání a využití vápníku a fosforu. Rovněž přispívá k normální hladině vápníku v kostech a udržení normálního stavu zubů a kostí. Podporuje normální činnosti svalů, při jeho nedostatku nám tedy hrozí větší nebezpečí zranění, ať už jde o zlomeniny či svalová zranění. Krásné počasí a bezstarostná atmosféra léta člověka svádí k nejrůznějším sportům, túrám či jiným aktivitám, takže je mnohdy nebezpečí úrazu trošku větší, než když v zimě sedíme v teplíčku u krbu. Pravidelným užíváním vitamínu D si zajistíme, že budou naše svaly a kosti v dobré kondici.

Přirozeně najdeme vitamín D například v mléce, vejcích, celozrnných obilovinách, hovězích játrech, čistém pomerančovém džusu, ale hlavně v rybách, jako jsou například sardinky, losos, tuňák, mečoun či halibut. Vitamín D je pak také v oleji z tresčích jater a v houbách.

Vyhledat produkty s obsahem Vitamínu D3

 

 

Rybí kolagen

V létě je pleť a kůže jedním z nejvíce namáhaných orgánů těla. Musí snášet vytrvalé sluneční záření, ale neměli bychom ji v tom nechávat bez pomoci. Stejně tak ani klouby a kosti, které jsou při aktivním letním programu zatěžovány více než obvykle. Ideálním pomocníkem, kterého můžeme přizvat na pomoc, je právě rybí neboli mořský kolagen, který je jeden z nejlepších doplňků stravy příznivě působících nejen na naši pleť.

Kolagen sám o sobě je strukturální protein, který se přirozeně nachází v našem těle i na jeho povrchu a dodává požadovanou pevnost, podporu i pružnost takovým tělesným tkáním, jakými jsou kůže, kosti, chrupavky, šlachy, svaly a cévy.

Jak již bylo řečeno, kolagen se sice přirozeně vyskytuje v našem těle, ale už okolo dvacátého roku našeho života se jeho tvorba snižuje a postupně zastavuje, a to poté způsobuje projevy stárnutí, které jsou viditelné zejména na naší pleti. Pravidelné užívání kolagenu tedy částečně pomůže potlačit tyto projevy stárnutí pleti, a za takovým účelem je ideální užívání práve rybího (mořského) kolagenu, který je získáván z ryb žijících ve studených vodách - zejména z lososů. Mořský kolagen se v porovnání s jinými užívanými kolageny (například hovězím kolagenem) vstřebává do krevního oběhu efektivněji a riziko alergické reakce u něho není tak vysoké.

Rybí kolagen přispívá k normálnímu stavu vlasů, nehtů, pleti a pokožky celkově, podporuje regeneraci buněk a příznivě působí i na klouby, svaly, šlachy, chrupavky a cévy, a tím pádem nám může pomoci snížit i problémy s pohybem.

Vyhledat produkty s obsahem Rybího kolagenu

 

zelena-kava      Zelená káva

Zelená káva patří dnes mezi jedny z nejvyhledávanějších přírodních prostředků na podporu hubnutí a kontroly tělesné hmotnosti, takže mezi naši volbu skvělých doplňků stravy na léto rozhodně patří. Napomůže nám k pěkné postavě, ale i k přílivu energie, které v létě potřebujeme pořádnou dávku.

Jedná se vlastně o původní plody kávovníku - zelená zrnka kávy, která se v tomto případě pražení do hněda nedočkají. Zelená káva totiž obsahuje látky, které by se jinak při pražení ztratily. V zelené kávě najdeme například fenolické sloučeniny, zejména kyselinu chlorigenovou - silný antioxidant, který může společně s kofeinem i v zelené kávě obsaženým napomáhat snižování vstřebávání cukrů a přeměně jeho nadbytku v tuky. Stejným způsobem jako kyselina chlorigenová potom působí i kyselina kávová, která je v zelené kávě rovněž obsažená.

Zelená káva také podporuje přirozenou obranyschopnost našeho organismu a přispívá k celkové vitalitě. Také pomáhá udržovat normální a zdravou hladinu cholesterolu v krvi a samozřejmě, díky obsaženému kofeinu, podporuje normální funkci energetického metabolismu a napomáhá ke snížení míry únavy.

Vyhledat produkty s obsahem Zelené kávy

 

Spirulina      Spirulina

Spirulina, to je vlastně ve skutečnosti vláknitá sinice, která se vyskytuje v jezerech tropických či subtropických oblastí. Například v Japonsku se však pěstuje přímo účelově, a to pro výrobu účinných doplňků stravy.

Spirulina totiž obsahuje například vitamíny A, B1, B2, B3, B6, B9, B12 C, D a E, ale také karoteny, což jsou látky, které fungují jako jakási ochrana před poškozením našich buněk či DNA slunečními paprsky. Spirulina je tedy zcela jistě jeden z řady těch nejvhodnějších doplňků stravy, po kterých bychom v létě určitě měli sáhnout. Jejím pravidelným užíváním si zajistíme také příjem takových důležitých stopových prvků, jakými je například vápník, hořčík, draslík, železo, mangan, fosfor či zinek.

Spirulina funguje jako účinný antioxidant, její pravidelné užívání pomáhá detoxikovat naše tělo a napomáhá k přirozené obranyschopnosti našeho organismu, podporuje imunitu. Přispívá k udržení normální hladiny cukru či cholesterolu v krvi a rovněž se doporučuje při hubnutí a kontrole tělesné hmotnosti, což v plavkové sezóně všichni uvítáme s otevřenou náručí. I hladinu naší energie nám pomůže udržet na té správné rysce - sáhneme po ní například při zvýšené zátěži či vyčerpání.

Spirulinu si můžeme přidat do smoothie nápojů, ale třeba i přisypat do ranní misky cereálií. Je mnoho způsobů, jak tento doplněk stravy zakomponovat do našeho jídelníčku, pro naše tělo to každopádně bude tak či onak vynikající zdroj vitamínů.

Vyhledat produkty s obsahem Spiruliny

Beta-kaqroten      Beta karoten
Beta karoten k létu bezpodmínečně patří, a to hned z několika důvodů. Beta karoten je jeden z nejznámějších karotenoidů a zároveň také provitamin, který se v našem těle podle potřeby přeměňuje ve vitamín A. Vitamín A potom výrazně pomáhá chránit naši pokožku, přispívá k jejímu normálnímu a zdravému stavu, ale i k normální funkci našeho zraku a našeho imunitního systému.


Beta karoten dále funguje jako antioxidant, to znamená, že pomáhá naše tělo chránit před volnými radikály, které poškozují naše buňky, mimo jiné i ty kožní. Zjednodušeně řečeno nás zkrátka pravidelné užívání beta karotenu chrání před škodlivými účinky slunečního záření. Navíc s jeho pomocí můžeme získat hezkou a přirozenou barvu opálení a trochu prodloužit i její trvanlivost, což způsobuje právě barvivo karoten. To můžeme přirozeně najít v ovoci a zelenině, a to zejména v takových, které mají oranžovou, červenou či žlutou barvu. Doporučuje se zejména mrkev; pokud ji jíte pravidelně, možná jste si všimli, že máte trochu “zdravější” barvu, než když jste ji tak často nekonzumovali. Ano, to má na svědomí právě karoten!

Vyhledat produkty s obsahem Beta karotenu