Nejlepší doplňky stravy blahodárné pro energii

Energii potřebuje každý z nás. Bez ní nemůžeme stíhat rychlost dnešní doby, ani se dobře starat sami o sobe. S energií souvisí tolik věcí - nálada, soustředěnost, libido, bdělost, ale i motivace, cílevědomost a mnoho dalších lidských tužeb a vlastností. Jaké jsou nejlepší doplňky stravy, které nás v tomto ohledu pořádně “nakopnou”?

*V dnešním článku vám chceme prozradit ohromnou spoustu užitečných informací, ale musíme být opatrní, protože část tvrzení nespadá mezi “zdravotní tvrzení” dle nařízení EU komise i přes to, že vychází z oficiálních vědeckých studií. Upozorníme vás na to, pokud na takové tvrzení v článku narazíte. Děkujeme za pochopení.

doplnky pro energii3

Ale zpět k doplňkům. Je totiž fascinující, kolik tělu prospěšných látek některé rostliny, nebo jejich části - bobulky, kořeny či semínka, často obsahují. Extrakce musí probíhat šetrně, existuje totiž mnoho metod, které výsledný koncentrát degraduje. Skvělým příkladem mohou být panenské oleje v porovnání s rafinovanými oleji. Kvůli ceně stále velké množství zákazníků nakupuje obyčejné oleje, aniž ví, jak velký rozdíl pro naše tělo přinášejí. Rafinací se přichází o největší počet blahodárných látek. Ale tak je tomu i u mnoha jiných metod. My jsme si dali za úkol, přinášet doplňky pocházející jen z ověřených zdrojů, a to z celého světa. Mnoho úžasných rostlin a jejich darů totiž pochází například z Jižní Ameriky nebo odlehlých asijských koutů, jak se v následujících řádcích dozvíte.


Zelená káva

Ptáte se, proč dát přednost zelené kávě, když zde disponujeme klasickou, praženou formou, na kterou mají někteří z nás doslova závislost? Zelená káva totiž není žádná speciální odrůda, nebo snad modifikovaná plodina. Jedná se o normální zrna kávy typu arabica s tím rozdílem, že neprošla pražením, které je pro mnoho látek devastující - viz úvod našeho článku. Obecně mezi nejpodstatnější látky, které nepražená káva obsahuje, patří fenolické sloučeniny ve vedení s kyselinou chlorigenovou (ta dle dostupných studií vykazuje antioxidační účinky) a samozřejmě kofein se všemi jeho magickými účinky - pomáhá zvýšit čilost/bystrost/hbitost, pomáhá zvýšení vytrvalostního výkonu. Mohli jsme zde psát jen o kofeinu, ale zelená káva je přesně tím důkazem větší komplexnosti, jakou mnoho doplňků stravy přináší.


Zelený čaj

Čajovník patří bezpochyby mezi nejvěhlasnější rostliny na naší planetě. Obrovské plantáže a tisíce kultivarů po celém světě, především však v asijských zemích, mluví za vše. To, zda si kupujete jiný čaj - čaj černý, červený, žlutý nebo bílý, nemění nic na tom, že pochází ze stejné rostliny - Camellia sinensis, tedy čajovníku čínského, jen zpracování se liší. U zeleného čaje se moc často o kofeinu nemluví. Čím to? Obsahuje totiž thein (tein). Jaký je rozdíl? Žádný - jedná se o totožné látky, pouze rozdílně pojmenované dle výskytu. Nefermetovaný a neoxidovaný čaj však obsahuje několik tisíc dalších látek. Mezi tyto látky patří především polyfenoly, flavonoidy, katechiny a samozřejmě vitamíny a stopové prvky. Zelený čaj je prospěšný pro celkové osvěžení těla - duševní a fyzické, ale je také významným antioxidantem.   


Třezalka tečkovaná

Hypericum perforatum je oblíbená bylinka, která se hojně využívá v lidovém léčitelství už od starověku. Má široké spektrum účinků a je jasné, že i přes dlouhou tradici používání nebyly všechny objeveny. Třezalka odjakživa své využití nachází především při problémech s nespavostí, úzkostí, stresem a depresí. Proč jsme ji tedy zařadili i do dnešního článku? Možná velká část z vás neví, že kromě příznivého vlivu na duševní zdraví - emoční rovnováhu a schopnostem navodit relaxaci, třezalka výtečně tělo osvěžuje. Opět se nám tak potvrzuje, že energie povstává i díky “vyřešení” okolních problémů, jako je napětí. 


Maca

Maca peruánská nesmí v našem dnešním článku chybět - sami ji naprosto zbožňujeme.  Rostlina s přezdívkou “peruánský ženšen” totiž patří mezi jednu z nejvýživnějších, nejstarších a v nejvyšší nadmořské výšce pěstovaných rostlin na světě. To samo kolem ní vytváří něco mýtického. Dle dostupných vědeckých studií celé rostliny je dnes zřejmé, že obsahuje spoustu zdraví přínosných živin včetně mastných kyselin a aminokyselin, ale i sacharidy, bílkoviny, tuky a vlákninu. Maca je pravděpodobně též zdrojem rostlinných sterolů, železa, hořčíku, selenu i vápníku. Tento peruánský zázrak je blahodárný na vytrvalost a vitalitu, takže se sem náramně hodí!


Guarana

Guarana jsou semena keře Paulinie nápojné, původem z Venezuely a severní Brazílie. Tyto plody si nejen u domorodých kmenů, kde hrají důležitou roli v jejich kulturách, vysloužily asociaci s přírodním zdrojem energie bez vedlejších účinků. Jaká je na tom pravda? V nařízení od EU o zdravotních tvrzení u guarany najdeme hlášku “tonizující tělo a mysl”. Za stimulující účinky u guarany mohou přírodní stimulační látky, které byly v těchto plodech nalezeny profesionálním výzkumem - kofein, theobromin, theofylin, aminokyseliny, různé alkaloidy a antioxidanty. To je odpověď, odkud se síla guarany bere!

 
Chlorella

Ač je chlorella spojována hlavně s očistou organismu a někteří specialisté, především ze zahraniční, ji zařazují do svých programů na odvádění těžkých kovů z těla, mezi které patří rtuť či olovo, má tato úžasná sladkovodní řasa mnohem více účinků a benefitů pro náš organismus, než se zprvu může zdát - a z toho důvodu nesmí chybět v dnešním článku o hledání energie z přírodních zdrojů. Její složení je natolik komplexní, že dokáže poskytnout tělu širokou škálu výživných látek. Jedná se o biopotravinu, nikoli o zdroj samostatného vitamínu či minerálu. Pomyslným vrcholem této látkové pyramidy je potom vysoce silná koncentrace chlorofylu. Sečteno, potvrzeno - chlorella je pro podporu energie jako dělaná. 


Zázvor

Zázvorový oddenek je legendou lidového léčitelství nejen v asijských zemích. Přitom není známo, odkud přesně pochází. S jistotou alespoň můžeme říci, že v Indii a Číně se používá již více než tři tisíciletí. Protože se zázvorové hlízy jen tak snadno nekazí, rozšířila se rostlina po celém světě již s mořeplavci a tím o ni vzrostl zájem, nejen kvůli zkoumání. Dnes moc dobře víme, že zázvor působí protizánětlivě a je blahodárný pro imunitu, normální stav kostí, svalů a kloubů. V tomto případě je ale důležité zmínit, že značně přispívá také vitalitě, energii a pomáhá nám překonat únavu. Nechali jsme si zázvor na závěr však zcela záměrně, protože jako jeden z mála může způsobovat nežádoucí účinky - zažívací obtíže, pálení žáhy nebo bušení srdce, na rozdíl od předchozích zmiňovaných doplňků. Buďte s jeho užíváním opatrní. Pokud vám však “sedne”, garantujeme, že bude pracovat na energizaci vašeho těla znamenitě.

doplnky pro energii2