Nejvhodnější vitamíny pro seniory

Nejvhodnější vitamíny pro seniory

Se stářím přichází kromě vrásek a šedin také úbytek energie, sem tam nějaká ta skleróza a problémy s pamětí a soustředěním, to už je známá věc. Tyto doplňky stravy však s výše zmíněnými problémy zatočí, některé bylinky a vitamíny mají totiž úžasný vliv právě na naši fyzickou i duševní vitalitu. Tak po kterých můžeme sáhnout?

 

lecitin_1         Lecitin
Každý, kdo se chce co nejdéle udržet v tělesné i duševní kondici, zcela jistě ocení právě doplněk stravy Lecitin, který příznivě působí nejen na naše fyzické zdraví, ale i na zdraví duševní. Podporuje dobrou paměť, koncentraci a kognitivní schopnosti, zkrátka a dobře celkově zbystřuje naší mysl, proto se ideálně hodí právě pro seniory. Navíc také pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi a celkově podporuje normální činnost naší kardiovaskulární soustavy. Má dobrý vliv i na naše játra a žlučník, podporuje normální stav naší pokožky, vlasů a nehtů. Lecitin je pro náš organismus velice důležitý, a proto bychom ho měli pokud možno doplňovat i uměle, abychom ho měli v našem těle dostatek.


A co že to ten lecitin vlastně je? Lecitin je společný výraz pro všechny lipidy, složené z cholinu, mastné kyseliny, glycerolu a kyseliny fosforečné. Klasický chemický název pro lecitin je potom fosfatidylcholin. Název lecitin vznikl z řeckého lekithos a v doslovném překladu znamená žloutek; samozřejmě nejde o žádnou náhodu - lecitin se totiž hojně přirozeně vyskytuje právě ve vaječných žloutcích, ale také v buňkách semen rostlin. Uměle se získává nejvíce ze sojových bobů. V našem těle potom najdeme největší koncentraci této látky v játrech, plicích, svalové tkáni, srdci, mozku či krevní plazmě.

Vyhledat produkty s obsahem Lecitinu

 

kopriva          Kopřiva dvoudomá

Kopřivu dvoudomou všichni moc dobře známe - dokonce i malé děti, které se této zelené žahavé rostlince obloukem vyhýbají ze strachu ze svědivého popálení. Je ovšem možné, že ani dospělí nevědí, jak velkou sílu a moc v sobě kopřiva dvoudomá ve skutečnosti skrývá. Tato rostlina je doslova nabitá vitamíny a pro naše tělo velice prospěšnými látkami. Jsou to například vitamín B2 a C, chlorofyl, karotenoidy, minerální látky jako železo a hořčík, dále flavonoidy, organické kyseliny, acetylcholin, histamin či serotonin.

Tento doplněk stravy má úžasné a blahodárné účinky na zdraví tělesné i duševní, proto je to ta správná volba právě pro seniory. Kopřiva dvoudomá podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému, vylučování vody z organismu a normální činnost ledvin, osvěžuje naše tělo a dodává mu potřebnou vitalitu a energii, kterých se nám ve stáří mnohdy nedostává tolik, kolik bychom si přáli. Dále kopřiva přispívá k normální funkci dýchací, cévní soustavy a prostaty či k normálnímu stavu našich vlasů, nehtů, kostí a kloubů. Působí protizánětlivě a má příznivý vliv i na naši psychiku - přispívá k duševní a nervové rovnováze, správné koncentraci a intelektuální aktivitě.

Vyhledat produkty s obsahem Kopřivy dvoudomé

 

eleuterokok          Eleuterokok

Eleuterokok je jedna z nejlepších bylinek, kterou můžeme užívat ve stáří. Příznivě působí zejména na nervovou soustavu, podporuje fyzické a duševní zdraví a působí jako harmonizátor a adaptogen. To znamená, že výrazně napomáhá k odolnosti našeho organismu před stresem. Zejména však podporuje kognitivní a duševní výkonnost, ale je to zároveň i silný přírodní antioxidant, podporuje naši imunitu a přirozenou obranyschopnost našeho organismu.


Navíc udržuje normální hladinu cukru v naší krvi, napomáhá k normálnímu krevnímu tlaku, ale přispívá i ke svěžímu dechu a normálnímu dýchání. Zvyšuje naši celkovou odolnost, přispívá k dobré náladě a podporuje relaxaci.


Rod eleuterokok obsahuje více jak 30 druhů ostnitých keřů, jejichž původ bychom hledali v takových zemích, jako je Sibiř, Asie, Japonsko, Čína nebo například Filipíny. Eleuterokoky jsou využívány jednak jako okrasné zahradní rostliny, jednak v bylinářství. Jedná se potom zejména o eleuterokok ostnitý, kterému se říká sibiřský ženšen či ženšen nepravý. Stejně jako u pravého ženšenu, i u eleuterokoku patří mezi nejléčivější část rostliny právě její kořen, který se také využívá k výrobě léčivých produktů - doplňků stravy, čajů atd. Obsahuje eleuterosidy, škroby, sacharidy, antokyany, silice či vosky.

Vyhledat produkty s obsahem Eleuterokoku

 

kustovnice          Kustovnice čínská

Kustovnice čínská je léčivá rostlinka z čeledi lilkovitých a jak název napovídá, přirozeně roste tento opadavý keř zejména v asijských zemích. Vyznačuje se především svými korálově červenými plody, takzvanými goji (godži). A právě tyto plody jsou nabité účinnými látkami a živinami, pročež je jejich konzumace dnes tak oblíbená. Tyto barevné plody jsou totiž velice silným přírodním antioxidantem, podporují naši imunitu a přirozenou obranyschopnost našeho těla. Pomáhají udržet normální krevní tlak, podporují tvorbu červených a bílých krvinek nebo také normální funkci našich jater. Senioři potom obzvlášť ocení příznivé působení této rostliny na stav našeho zraku. A aby toho nebylo málo, goji jsou úžasným přírodním stimulantem - dodají našemu tělu potřebnou energii a podpoří i naši vitalitu.


A čím to, že jsou tyto malé červené plody tak prospěšné? Goji obsahují 18 druhů aminokyselin, a to včetně těch osmi důležitých, esenciálních aminokyselin - jedná se například o leucin, taurin, valin, tryptofan či arginin. Dále obsahuje přes 20 stopových prvků, z nichž můžeme jmenovat například důležité železo, vápník, měď, zinek, selen či germanium.

Červená barva těchto plodů je potom způsobená další, pro naše tělo důležitou látkou - jedná se samozřejmě o karotenoidy, jejichž koncentrace je v sušeném goji stejná jako v čerstvé mrkvi. A nesmíme zapomenout ani na vitamíny, našli bychom tam například B1, B2, B6 či E.

Vyhledat produkty s obsahem Kustovnice čínské

 

schisandra          Klanopraška čínská
Druhou asijskou krasavicí, která je šikovným doplňkem stravy právě pro seniory, je schizandra čínská, kterou pravděpodobně známe spíše pod názvem magnolka či klanopraška čínská. Jedná se o popínavou rostlina, nebo přesněji řečeno dřevitou liánu z čeledi klanopraškovitých. Její původ bychom hledali až v daleké východní Asii. Rostlina tvoří plody v podobě červených bobulek, které jsou jedlé a bohaté na účinné látky. Jejich chuť je však výrazně kořeněná, proto se její plody jí spíše v malém množství jako koření.

 

V plodech klanoprašky čínské bychom našli řadu prospěšných a účinných látek, jako například kyselinu citronovou, kyselinu jablečnou, kyselinu vinnou, pryskyřičnaté látky, ale především adaptogenní látky - takzvané schizandriny, které jsou obsaženy především v semenech. 

 

Obsahové látky v klanoprašce čínské působí velice příznivě na naši nervovou soustavu. Řeč již byla o adaptogenech, což jsou látky, které nám pomáhají zvládat nadprůměrnou psychickou zátěž. Pravidelné užívání klanoprašky čínské tedy přispívá k duševní rovnováze a harmonii, nejdůležitější je pro nás však fakt, že podporuje správnou a normální funkci a aktivitu našeho mozku. V závislosti na tom můžeme po tomto doplňku stravy sáhnout i v případě, že nás trápí poruchy spánku a v noci se často budíme, což se ve stáří občas stává. Harmonizující účinky klanoprašky čínské tedy zcela jistě přijmeme s otevřenou náručí.

Vyhledat produkty s obsahem Schizandry čínské, tj. KIanoprašky čínské

 

maca          Maca

Maca neboli řeřicha peruánská je úžasným zdrojem energie a prostředkem k posílení fyzických sil - už Inkové ji používali z důvodů jejího příznivého působení na životní sílu, ale také na růst svalové hmoty. Skvěle působí i na naši imunitu a přirozenou obranyschopnost našeho organismu, snižuje míru únavy a vyčerpání, což ve stáří zcela jistě oceníme. Zajímavostí potom také je, že se maca doporučuje rovněž jako podpora naší hormonální rovnováhy, plodnosti a sexuální výkonnosti, není tedy divu, že pro Inky byla totiž ceněným afrodisiakem.


Řeřicha peruánská je rostlina z rodu řeřicha, která tak trochu vybočuje z řady tohoto rodu tím, že má místo kořene bulvu. Je to velice stará rostlina, jejíž původ bychom hledali až v jihoamerických peruánských Andách, kde byla podle určitých archeologických nálezů pěstována ještě dlouhou dobu před vznikem Incké říše. V peruánském léčitelství byla potom hojně využívána, například při léčbě anémie, tuberkulózy či menstruačních poruch.

 

Maca má bohatou výživovou hodnotu, srovnatelnou například s rýží, pšenicí či kukuřicí, nemůžeme se tedy divit, že je v dodávání energie tak úspěšná. Obsahuje například takové důležité a pro naše tělo prospěšné látky, jako jsou sacharidy, bílkoviny, vláknina, mastné kyseliny, vitamín B a C, stopové prvky, jako například vápník, fosfor, zinek, jód, draslík, železo, nebo také alkaloidy, třísloviny a saponiny.

Vyhledat produkty s obsahem Maca