Nespavost a poruchy spánku - opravdu potřebujeme prášky na spaní?

Akutní nespavostí, tedy stavem, kdy pouze jeden večer nemůžeme do pozdních hodin usnout, především z důvodu neustále se opakujícího koloběhu myšlenek, trpíme jednou za čas my všichni, tedy pokud nejsme zenovými mistry. Tento “běžný” stav, který přichází hlavně v době, kdy na nás následující den čeká těžká zkouška nebo cokoliv jiného, neodkladně důležitého, nelze srovnávat s chronickými potížemi se spánkem, usínáním a buzením se. Ale proč se to děje? A jak z toho ven? Hypnotika obvykle nemusí být tou správnou cestou.

Dle dostupných studií v dnešní době trpí nespavostí až dva lidé z deseti a celkový počet může být i vyšší, protože ne každý si problém dokáže připustit. Jak to, že se u tak vysokého procenta z nás bdělý stav mozku nechce přepnout do útlumu? Co za procesy zabraňuje tomu usnout, i když jsme po několika probdělých nocích absolutně vyčerpaní? Otázek s “Proč?” ohledně nespavosti vychází na povrch ihned obrovské množství. Jedním z dost možná nejzásadnějších problémů může být to, že dle moderních studií byla nespavost i odbornou veřejností dosud poměrně špatně chápána. Není divu, že se nadužívání hypnotik stalo poměrně velkým tématem, ale obtíže mnoha pacientů tyto léky dlouhodobě nevyřešily. 

spanek

Komplexní přístup a odhalení chronické aktivity mozku

Stále velice populárním, ale bohužel málo komplexním přístupem, je zaměření se při nespavosti na psychické problémy, úzkosti. Hned několik zahraničních i našich odborníků přes spánek však upozorňuje na to, že úzkost a stres na počátku, mohl být problém trvající v řádu dnů - mezitím však vzniklo z usínání velké téma a tím se roztočila začarovaná spirála. Ano - spánek jako velké téma = největší zabiják spánku. Problémy z počátku už mohou být totiž dávno vyřešeny a člověk stále nespí. Jak z toho ven, když vidíme termíny a čekačky u spánkových specialistů v řádu měsíců a vy si potřebujete pomoci akutně rychle?

Chronická aktivita mozku je termín používaný nejen při neschopnosti “vypnout” před spaním. Ano, létá tu kolem ten fakt, že dnešní, na výkon nastavená společnost, má vlastně během dne minimum času přemýšlet o nepracovních věcech. Často až v posteli, kdy je klid, plánujeme co a jak se bude odehrávat další den, uvědomujeme si co chybí v lednici, co je třeba koupit dětem a jaké složenky čekají na zaplacení. Za chronickou aktivitu se však považuje též stav, kdy se po nevyspání potřebujeme soustředit - přemáháme mozek s následkem jeho “rozladění” - kdy už sám přes obří únavu neví, kdy přepnout do klidové fáze.

Komplexní přístup nemusí zahrnovat léky, můžeme si zprvu vyzkoušet suplementaci několika doplňků bez nežádoucích účinků, o kterých se dozvíte v dalších odstavcích. Rozhodně by však měl zahrnovat práci s myslí a několik dalších opatření. Skvělá zpráva je, že mnoho technik vás nemusí učit zaneprázdněný odborník. To, k čemu se chceme v nejlepším případě přiblížit, je kognitivně-behaviorální terapie. Různé poruchy jsou při ní chápány především jako naučené reakce a dysfunkční přesvědčení, jenž se budeme snažit změnit.

Zastavujeme mozek během dne

Naučit se dělat myšlenkové pauzy je nejjednodušší cestou jak začít pracovat s myslí. Prostě se na pár minut zahleďte z okna, chvíli si dovolte prokrastinovat, přerušte tok myšlenek. Pozorovat okolí je k tomu jako dělané. 

Odvádíme myšlenky pryč

Správně meditovat je umění, zkuste o třídu nižší stupeň relaxace, který spirálu myšlenek umí poměrně zdařile též eliminovat - uvědomit si dýchání nebo fyzické pocity, které máte - typicky zda vám je v místnosti teplo, zda je nějaká část vašeho těla v nepohodlí a podobně. Sledovat sebe nebo svůj dech, ideálně s jednou rukou na hrudníku a druhou na břiše, aby bylo více zřetelné, do jaké části těla dýcháte, odvádí myšlenky perfektně. Delší dobu nemůžete usnout? Vraťte se na několik minut k těmto technikám, opakujte je. Trénujte dýchání z břicha až do hrudníku a uvědomte si pocit, který to provází. Při těchto technikách mějte zavřené oči a snažte se mít uvolněnou tvář - často totiž odhalíte její napětí.

Důležitost tryptofanu v našem těle

Co se vlastně v našem těle děje za procesy, když se nám začíná chtít spát? A jde je navodit uměle? Zařídit nějaký ten “biohacking”, jak se dnes moderně říká? L-tryptofan je esenciální aminokyselina, která má schopnost rozkládat se v našem mozku na serotonin (hormon štěstí a radosti) a dále se metabolizuje na melatonin - hormon, který přispívá ke zkrácení doby nutné pro usnutí. Tryptofan lze přijímat z potravy, ale dle mnoha studií má část naší populace nedostatek této aminokyseliny, především v důvodu modifikovaných jídel a nevyvážené stravy plné jídla z fastfoodů. Nedostatek tryptofanu tedy dle vědeckých poznatků narušuje nejen náladu, ale též spánek. Jeden výzkum z 80. let dokonce sledoval pacienty s tryptofanovou dietou, kteří již po 3 týdnech začali vykazovat známky deprese. Přes to všechno nemá tato aminokyselina oficiální zdravotní tvrzení dle EU - velká škoda! 

A ptáte se, jak funguje melatonin? Zjednodušeně z úst odborníka na spánek tento hormon ve správném případě začne být vyplavován kolem 9 hodiny večer a dává tělu vědět, že přichází noc. Není to tedy, že bychom po něm chtěli spát jako po nějakém silném a hlavně návykovém hypnotiku, ale přirozeně naše tělo upozorňuje, že čas spánku přichází. Což se může hodit! Mimochodem, víte, že melatonin získáváme primárně při pobytu na denním světle? Jeho nedostatek tak mohou mít hlavně lidé pracující na směny, nebo lidé zavření po většinu dne v kanceláři - pamatujte na to.

Další tipy spánkové hygieny, aneb, jak se práškům na spaní co nejvíce vyhnout

  • trávit co největší část dne venkovní aktivitou
  • číst si před spaním pohodové knížky nebo poslouchat audioknížky
  • budit se každý den ve stejný čas, ale ideálně bez budíku
  • hodinu před spaním odložit všechny starosti
  • nesledovat před spaním napínavé filmy
  • dát si před spaním horkou sprchu pro uvolnění
  • alespoň dvě hodiny před spaním se vyvarujte kofeinu
  • teplota v ložnici by měla být mezi 18 - 20°C
  • ložnice slouží jen pro spánek a sex!