Problémy s přejídáním - na co mohou poukazovat?

Touha po jídle. Pořád a neustále. Já vám to povědomé a už delší dobu při pohledu na svou postavu cítíte, že konečně potřebujete udělat změnu? Chronické přejídání není odkazem na blahobyt 21. století. Je voláním o pomoc, že něco ve svém životě potřebujete změnit. Ale jak najít kořen problému? Existují tři nejčastější příčiny, které mají za následek přejídání.

Nejprve je potřeba si definovat, co vlastně přejídání je. Když se přes míru najíte po tom, co jste měli dlouho hlad – například v práci nebyl čas se najíst, nestihli jste snídani a dlouho čekali na oběd nebo jste se právě vrátili z náročného tréninku přičemž vám hlasitě „kručelo” v břiše, nejde o problém s přejídáním. Tělo si při shodě zmíněných událostí jednoduše žádá „palivo“, jenž mu bylo dlouhé hodiny odpíráno. Varovný majáček by se vám měl nad hlavou rozsvítit naopak v případě, kdy se přistihnete, že hledáte jídlo - šmejdíte v lednici nebo ve spíži, aniž pociťujete pocity hladu. Přesně zde začíná ztráta kontroly nad jídlem. Spouštěčem tedy není nikdy hlad, ale touha, jakýsi emocionální hlad srovnatelný s bažením, stavem dobře známým odvykajícím závislým na alkoholu, drogách, kouření a jiných návykových látkách. Psychologové závislost na jídle přirovnávají k anorexii. Akorát, že jde o opačný extrém. Co se stalo? Máme vinit rodiče, kteří nás dětství nutili, abychom dojedli všechno z talíře? Ne! Zdroj problémů zde nachází nejčastěji úplně jinde.

prejidani3-1 

Psychické problémy jsou u předání na prvním místě

Všimněte si, že když vás přepadne stres, zavalí vás současně i neklid. Ten člověka nutí, aby neustále něco dělal s rukama, na kterých se neklid nejvíce projevuje. Vzpomeňte si na kuřáka a jeho potřebu držet cigaretu v ruce. Při stresu tak vznikají i tendence brát do rukou jídlo, neustále se něčím krmit, doslova zajídat stres. Podle výzkumu American Psychological Associacion z roku 2013 téměř 40 % dotazovaných uvádí, že v posledním měsíci u nich došlo k nadměrné konzumaci nezdravých jídel nebo přejedení z důvodu stresu. Průzkum uvádí i vyšší náchylnost žen k „obalování“ nervů jídlem.

Dle psychologů se dají najít u chronických jedlíků i další vzorce chování. Třeba pocity nejistoty a nedostatku. Ty zažene plná lednička, protože tělo vstřebá informaci  „mám se dobře, jsem v bezpečí“. Jídlo krátkodobě navozuje pocit uvolnění a pohody či určité slasti. Vzorce jasně ukazují, že při stresu nejčastěji sáhneme po potravinách s vysokým obsahem jednoduchých cukrů. Důvod je jednoduchý - naše tělo na příjem cukrů reaguje vyplavením dopaminu, proto onen pocit pohody a slasti, hormon dopamin je na vině. Taková dopaminová závislost by se dala rozebrat ještě podrobněji, ale o tom až někdy příště.

Začít řešit vlastní stres je tedy tou nejspásnější cestou. Není nutné si rovnou nechat předepsat antidepresiva. Jejich nadužívání v současné době je strašidelné. Místo toho se snažte sami nebo s podporou rodiny a přátel, kterým se můžete svěřit, řešit problémy, jenž vás potkávají. Třeba zjistíte, že za většinu z nich mohou neustále opakované chyby. Bude třeba vystoupit ze své komfortní zóny a překopat svoji rutinu. Důležité také je, přestat se strachovat o to, co nemůžete ovlivnit a naopak se každý den pozitivně motivovat a chválit za to, co se vám povedlo. Tímto způsobem postupně odbočíte na cestu změny, na níž se vyplatí setrvat. Myslete víc na sebe, zdravá dávka sobeckosti existuje!

Psychicky si ulevit vám pomohou i některé doplňky stravy. Mezi nejúčinnější patří Třezalka tečkovaná, L-tryptofan, Eleuterokok, Guarana, DMAE a pro dobrou náladu jsme vytvořili i náš vlastní produkt Smilin, komplex složený z několika adaptogenů, vitamínů a minerálů. 

ČLÁNEK: Adaptogeny a jejich nejdůležitější schopnosti

prejidani2

Nezdravým životním stylem sabotujete jenom sami sebe

Nemít na jídlo opakovaně čas a jíst nárazově jako standard, rychle a ještě k tomu nezdravě, vytváří spoustu plíživých problémů, které na sebe neupozorní ihned. Problémy s přejídáním jsou mezi nimi. Odborníci na výživu rádi používají termín „všímavé jedení“. Co si pod tím představit? Jde hlavně o kontrolu toho kdy jíte, co jíte a u toho poslouchat tělo, kdy se cítí syté. Opak všímavého jedení je v jedné ruce vidlička a v druhé mobil, tablet. Tento nešvar se v posledních letech rozšířil mezi dětmi i pracujícími. Snaha být stále on line, komunikovat s přáteli, vyřizovat při jídle pracovní maily. Stanovte si, že je jídlo svaté, nic jiného se při něm nedělá a patří zásadně ke kuchyňskému stolu.

Stačí to? Vědomě jíst je pouze jeden kousek skládačky. Nekupujte domů rizikové potraviny, u kterých víte, že jenom těžko odoláte. Naopak nakupujte zdravé a dobře stravitelné potraviny. Jídelníček by měl obsahovat kvalitní zdroje bílkovin, například maso, ryby, vejce a výrobky z něj. Spousta skvělých zdrojů je i v rostlinné říši - tofu, tempeh nebo quinoa. Důležité je taktéž zařadit vlákninu, a to během celého dne. Vláknina má spoustu zdravotních benefitů a navíc dokáže skvěle zasytit. Mezi doplňky s vlákninou doporučujeme hlavně inulin, psyllium a glukomannan. Nezapomeňte při užívání vlákniny dostatečně pít, nejlépe čistou vodu.

S nezdravým životním stylem lze zatočit snadněji, než se zdá. Klíčem je pozitivní motivace. Tu vám pomůže získat zaměstnání čímkoliv, co máte rádi - odklonění se od problémů a stanovení si vlastních, jasných cílů. Jakmile cíle máte, začněte hned! Ideální podmínky neexistují nikdy a odkládání je zabijákem motivace.

 

Hormonální problémy

Je velmi dobře zmapováno a prostudováno, že hormony ovlivňují chuť k jídlu. Působí na určitá centra v mozku, která ovlivňují pocity hladu. Hormonální změny, bohužel trápí hlavně ženy (estrogen), ale z důvodu výše uvedeného - stres, deprese a nezdravý životní styl, mohou neblaze postihovat každého. Dopamin, serotonin - ano, na vás díváme především! Nedostatek fyzického pohybu vede ke špatné citlivosti svalových buněk na inzulín a k menšímu využití energie. To způsobuje ukládání tuku. Stres vede k vyšším hladinám dalšího hormonu - kortizolu, který inhibuje účinky inzulinu, zvyšuje hladinu cukru v krvi a může vést k přejídání a nabírání na váze. 

Stresové reakce jsou spoje také s adrenalinem. Jak tento hormon souvisí s přejídáním? Vyplavení adrenalinu večer může způsobovat nespavost. Neustálé otáčení se v posteli, přemýšlení, nervozita a neschopnost usnout dokáže časem vést k nočnímu bílení ledničky. Existují studie o tom, že lidé zatížení stresem, který je v noci dokáže opakovaně probouzet, mají mnohem vyšší tendence během noci jíst

Jak si můžete všimnout v dnešním článku, dá se říci, že všechno souvisí se vším. Přejídání je následek a vždy je důležité hledat, co za ním stojí. Ve chvíli, kdy najdete příčinu, mnohonásobně se zvyšují šance úspěšné léčby.

prejidani