Proč nám padají vlasy a jak podpořit jejich růst

Říká se, že vlasy jsou korunou krásy. Proto není zrovna potěšující, když velkou část vlasů obvykle nacházíme na hřebenu, na polštáři nebo po umytí ve vaně. A co teprve, když si delší dobu všímáme stále více prosvítající pleše! Kdy je vypadávání vlasů ještě normální? Můžeme ho zastavit? A dá se vůbec růst vlasů efektivně podpořit? Dokáží naše vlasy poukázat na zdravotní obtíže? Otázek je spousta a není se čemu divit, vždyť naše kštice je pro mnohé z nás a nejen pro ženy naprosto zásadním prvkem vlastního stylu a vizáže.

Vlasy a ochlupení patří mezi deriváty naší kůže. Jejich počet, tvar i barva je dána geneticky. Vlasů na hlavě máme něco kolem 100 000. Reklamy v televizi se nám ale často snaží namluvit, jako by jich měl být snad milion, protože účesy modelek někdy vypadají až nepřirozeně.
Že mají řídký účes si obvykle stěžují hlavně lidé se světlými vlasy. Problém ale leží jinde. Nejvíce bývá právě světlých vlasů, které jsou však nejslabší. Silnější jsou vlasy hnědé a černé, kterých je na hlavě méně. Nejsilnější jsou dokonce vlasy zrzavé, ale jich je ze všech nejméně a jsou minimálně běžné, jak si můžete všímat i na ulici kolem sebe. Barva vůbec nemění nic na tom, jakým vývojem vlasy prochází. Ten má tři fáze - anagenní (nepřerušovaný růst a pevné zakotvení), katagenní (přechod mezi růstem vlasu a vypadnutím) a telogenní (vlas již není pevně ukotven a vypadává při mytí nebo česání). Zajímavé je, že tento životní cyklus jednoho vlasu trvá u mužů přibližně 3 roky, u žen je to až 7 let!

vlasy

Jak zjistit, která z fází u našich vlasů převládá?
Ano, opravdu nemusí zůstat jen u spekulací, protože vývoj našich vlasů lze odborně vyšetřit pomocí trichogramu. Jedná se o mikroskopické vyšetření 50-ti vlasů, které se vytrhnou pátý den po umytí. Hodnotí se poměr jednotlivých vlasů ve všech fázích společně se vzhledem vlasových stvolů. To umožní posoudit, zda je výpad normální nebo nezdravý. Totiž pokud jsme zdraví, pohybuje se výpad vlasů v průměru mezi 60 - 90 vlasy na den. To je dost, že?
Vlasy v podstatě padají z toho důvodu, že vlasová cibulka, ze které vlas vyrůstá nežije věčně a jak nyní víme, je to maximálně kolem 7 let.
Bohužel někdy se stává, že pro nezdravý výpad ani nemusíme podstoupit zmíněné vyšetření, protože problém vidíme vlastníma očima...

Co padání vlasů způsobuje a co nám vlasy nejvíce ničí?
Ztrátu vlasů může zapříčinit součet mnoha okolností. Tou nejsnáze ovlivnitelnou je samotná péče, která lze změnit ze dne na den. Nadměrné umývání vlasů nevhodnými šampony, přílišné fénování, neuvážlivé barvení a odbarvování, žehlení, kulmování, nešetrné česání a množství stylingových přípravků často více škodí než pomáhá. Lomivé vlasy s roztřepenými konečky poukazují na zbytečně drastické kadeřnické úpravy. Tady platí známé pořekadlo - všeho s mírou!

Náročnější výzvou ke zlepšení jsou hormonální změny a obecně problémy s hormony. U žen to bývá především po porodu nebo v menopauze. Hormonální změny totiž dávají zabrat celému ženskému organismu, vlasy nevyjímaje. Na vině je nedostatek estrogenu, ženského pohlavního hormonu, který se sice nachází i u mužů, ale v minimální koncentraci. Některé chemické látky jsou schopny funkce estrogenů narušovat - hlavně chlorovaný pesticid - DDT. U mužů byl dlouho zavedený názor, že padání vlasů způsobuje nadměrná koncentrace testosteronu v krvi, která zvyšuje koncentraci látky zvané dihydrotestosteron (DHT). Dle posledních studií to ale vypadá na jiného viníka, pokud nebereme v potaz gmog, prach, cigaretový kouř, maz, zbytky vlasové kosmetiky, sluneční záření a další každodenní nástrahy, ale zůstaneme u hormonální nerovnováhy. V současnosti je za viníka vnímána citlivost vlasových folikulů na androgeny (mužské pohlavní hormony). Ani tyto příčiny však nejsou nejčastější.

Tam totiž patří onemocnění štítné žlázy (jak snížená funkce – hypotyreóza, tak zvýšená funkce – hypertyreóza), autoimunitní pochody, kdy si organismus tvoří protilátky proti vlasovým cibulkám, bakteriální infekce, plísňová onemocnění, užívání některých léků a ten vůbec největší problém našich generací - stres.

saw palmetto

Jaká má být výživa vlasů a co se jim líbí?
Naštěstí nepotřebujeme najít patent na funkční elixír mládí, abychom měli naše vlasy krásné a zdraví až do dlouhého věku. Správná péče by měla být systematická, komplexní a hlavně stálá. Co takhle vytvořit rutinu? Skvělý nápad! V koupelně by neměla chybět šetrná a domácí kosmetika se slabě kyselým pH. Vždy si vlasy myjeme důkladně a ještě důkladněji šampón smýváme. Tím se provádí i příjemná masáž pokožky, která se více prokrví, což jí náramně prospívá. Takové masáže můžete provádět pro skvělé relaxační zážitky i s esenciálními a dalšími oleji - tea tree, ricinový, levandulový, olivový, arganový atd. Oleje stimulují vlasové folikuly a dodávají vlasové pokožce potřebné živiny.

Správné živiny - to je celkově jedno velké téma, nejen pro zdraví vlasů. Jak by mohly být zdravé, pokud našemu tělu chybí některé důležité látky? Příjem vitamínů a minerálů je tedy naprosto klíčový. Můžete si pořídit kvalitní multivitamín/multiminerál. Dodáváme, že vlasy vyžadují hlavně železo, zinek, biotin (vitamín H), vitamín B12 a vitamín C.

Jsou i další doplňky stravy, které lze jenom doporučit, protože jsou pro naše vlasy blahodárné. Nejznámější je určitě bylinkářská legenda kopřiva dvoudomá s neskutečně širokými účinky na náš organismus. Méně známou alternativou je nízce rostoucí palma s netypickým kmenem a vějířovitými listy známá jako serenoa plazivá, neboli saw palmetto. Užívala se už v tradiční indiánské medicíně, takže v Americe má nyní podobný status jako u nás kopřiva. Škoda by byla vynechat kajenský pepř, který vlastně žádným pepřem není, protože jde o sušené chilli papričky různých druhů. Důležitou složkou v kajenském pepři je hlavně alkaloid kapsaicin. Co to znamená? Máme si koření vmasírovat do vlasů? To ne, mluvíme o blahodárném doplňku stravy.

Věříme, že vám kombinace zdravého životního stylu a našich dalších doporučení podpoří růst a zdraví vašich vlasů. Ne vždy musí situace dojít až do takové krize, aby bylo zapotřebí přistoupit na nákladnou transplantaci vlasů pomocí laseru. V případě, že vám vypadávání nepolevuje, je rozhodně lepší než podstupovat takové zákroky vyrazit za odborníkem lékařem a celou situaci probrat. Existují totiž i další, vzácnější příčiny, které by tento článek dělali až moc obsáhlý. Souhrn nejdůležitějších informací však máte právě před sebou a my držíme palce, ať vlasy rostou opět tak, jak mají!