Rychlá detoxikační kúra na 3 různé způsoby. Kterou vyzkoušíte?

Detoxikace organismu od škodlivin, které jsme nasbírali za několikaměsíční období, je vždy skvělá věc. Návod na to, jak správně při detoxu postupovat a dobít si vnitřní baterky najdete v našem článku.

 

Pokud vás déle trápí bolesti hlavy, nadýmání, únava či špatná nálada, možná nastal čas na to, abyste si pročistili organismus. Skvělým způsobem je třídenní detoxikační kúra, která vám pomůže vyplavit z těla nahromaděné toxiny a další škodliviny. Vybrali jsme pro vás 4 různé kúry, které snadno zvládne absolvovat kdokoliv.

Než vám je představíme, pojďme se však podívat na několik zásad detoxikačních kúr, na které byste měli přihlížet dříve, než začnete s vaším detox.

Kdo by detoxikační kúru neměl absolvovat

Třídenní detoxikační kúra zdravému člověku určitě neuškodí, naopak, může pouze prospět. Pokud ji absolvujete během prodlouženého víkendu, navíc žádným způsobem nezasáhne do vašeho pracovního týdne.

Jsou však skupiny lidí, kterým se detoxikační kúra vůbec nedoporučuje. Sem patří lidé trpící anémií, problémy s ledvinami, lidé trpící cukrovkou, vysokým tlakem, jakož i těhotné a kojící ženy.

Co je během kúry tabu

Zcela zakázán je kofein, alkohol, slazené nápoje, bílý cukr, umělá sladidla, nikotin, černý čaj, sladkosti, pečivo, těstoviny, brambory, ztužené tuky, maso a uzeniny, jakož i mléčné a zakysané mléčné výrobky. Samozřejmě, zapomeňte i na polotovary a fastfood.

Na co během detoxu nesmíte zapomenout

Pitný režim. Přesně to je to, na co byste měli během vaší detoxikační kúry neustále myslet.

Denně byste měli vypít alespoň 3 litry tekutin v podobě čisté vody, případně bylinkových čajů. Povolené jsou také neperlivé minerální vody s nízkým obsahem sodíku a naopak s vysokým obsahem hořčíku a vápníku.

Stále si troufáte? Tak pojďte do toho

Vyberte si jednu z následujících 4 detoxikačních kúr a dopřejte vašemu organismu očistu, kterou si po tak dlouhé době už určitě zaslouží.

1. Rýžové dny

Detoxikační kúra, která spočívá v pojídání rýže, se doporučuje především pro ty, kteří potřebují odvodnit svůj organismus. Jídelníček spočívá v konzumaci 50 gramů rýže 3krát denně, kterou si budete vařit ve vodě bez soli. Tu lze doplnit podušenou zeleninou (stejně bez soli) nebo ovocem.

2. Dny ovocných nebo zeleninových šťáv

Populární volbou na detox jsou šťávy - ať už ovocné, zeleninové nebo obojí. Šťávy dodají organismu potřebné minerály, vitamíny a kalorie a navíc vám pomohou i něco shodit (přibližně půl kilogramu tělesného tuku).

Denně byste měli v malých dávkách vypít 1 až 1,5 litru čerstvě vymačkaných ovocných nebo zeleninových šťáv. Samozřejmě, nezapomínejte na pitný režim, aby tělo mohlo vyloučit přebytečnou vodu.

3. Ovocně-zeleninové dny

Pokud vás odrazuje představa, že byste se na tři dny museli vzdát pevné stravy, můžete vyzkoušet podobnou kúru, během které budete jíst zeleninu a ovoce klasickým způsobem. Myslete však na to, že zeleninu byste neměli konzumovat syrovou ani pečenou.

Doporučuje se podusit ji a podávat bez soli, dochucené například kořením či čerstvými bylinkami.

4. Kombinovaná detoxikační kúra

Není podmínkou, že během detoxikační kúry musíte jíst pouze jeden druh jídla. K dispozici jsou i různé kombinované způsoby stravování se, jako je například tento: 

  • Ráno začnete zázvorovo-citrónovým nápojem, který působí jako silný antioxidant. Nápoj si vyrobíte z 2 dcl filtrované vody pokojové teploty, šťávy z půlky citronu a 1 až 2 cm zázvoru posekaného na kousky nebo plátky tak, aby pustil co nejvíce šťávy.
  • Na snídani si během tří dnů budete dávat zelený detoxikační džus z 2 až 3 celerovou stonků, jedné malé okurky, petrželky, jednoho citronu a hrušky, případně jablka. Nezapomeňte přidat vodu, aby se šťáva snadno pila.
  • Vaše přesnídávka bude spočívat z takzvaných detoxikačních pásků. Ty představují nakrájenou celerovou stonek, malou okurku a malou mrkev.
  • Třídenní detoxikační oběd bude pestřejší - a to sushi salát. Na ten budete potřebovat dresink z 1 lžíce nastrouhaného zázvoru, 1 lžíce sójové omáčky a šťávy z 1 citronu. Samotný salát sestává z pásku mořské řasy, zralého avokáda, dvou malých okurek, nastrouhané mrkve, slunečnicových a opékaných sezamových semínek. Salát smíchejte s dresinkem, posypte semínky a můžete jíst. :-)
  • Vaša svačina bude spočívat v pojídání namočených mandlí. Do velké misky s osolenou vodou (použijte mořskou sůl) vložte hrst mandlí a nechte je louhovat ve vodě alespoň 4 hodiny. Pak je sceďte a konzumujte. (Předem si můžete připravit rovnou tři porce svačiny ze tří hrstí mandlí, které si pak odložíte do chladničky v nádobě s uzávěrem).
  • Večeřet budete vyvažující draslíkových polévku. Následující recept je na přípravu tří porcí.

 

Potřebovat budete: 4 šálky filtrované vody, 3 nasekané celerové stonky, 4 středně velké cukety jemně nasekané, 1 šálek nahrubo nasekané zelené fazolky, svazek petrželky, 2 na kousky nasekané rajčata, 3 stroužky česneku, 2 lžičky mořské soli a 2 lžičky sušeného tymiánu nebo oregana.

A příprava? Ta je více než jednoduchá.

Všetky suroviny dáte do velkého hrnce a přivedete do varu. Potom snížíte teplotu, hrnec zakryjete pokličkou a vše necháte pozvolna vařit ještě 30 minut. Pak bude vaše detoxikační polévka hotová. Pokud máte rádi krémové polévky, vše můžete spolu promíchat mixérem. 

Tak co, která z výše zmíněných detoxikačních kúr vás zaujala nejvíce? Případně máte nějakou jinou ověřenou, kterou bychom měli vyzkoušet? Podělte se s námi o vaše zkušenosti. :-)