Top 5 doplňků stravy na posílení vaší imunity

 Pokud je něco, co opravdu musíme posilovat pravidelně, pak je to zcela jistě naše imunita. Stačí, aby byla malinko oslabená, a bakterie a viry ihned využijí příležitosti a pustí se do nás. S těmito doplňky stravy kolem sebe ale vytvoříme účinný štít, který bacily udrží v patřičných mezích.

 

Vitamín C

Po vitamínu C pravděpodobně sáhneme všichni takřka automaticky, když si chceme posílit imunitu, a to zejména s příchodem podzimu a zimy. Tento vitamín se vyskytuje přirozeně v ovoci, zelenině a spoustě potravin, například v šípcích, brokolici, paprice, černém rybízu, zelí či růžičkové kapustě. Bohužel plodiny, které máme k dispozici v supermarketech, někdy neobsahují takové množství živin a vitamínu, jako by obsahovaly například takové, které bychom si vypěstovali sami doma. Proto je někdy nezbytné doplňovat doporučené množství vitamínu C uměle, a to právě prostřednictvím doplňků stravy.

Kromě toho, že vitamín C podporuje naší imunitu, je také silným antioxidantem a chrání naše buňky před volnými radikály. A aby toho nebylo málo, napomáhá rovněž ke snížení naší únavy a vyčerpání. 

Česnek

Také vám babičky vždycky, když jste byli nemocní či nachlazení, důsledně kladly na srdce, abyste jedli česnek, a to opravdu hojně? A vy jste samozřejmě věděli, že babička má vždycky pravdu, ale někdy byla zkrátka nechuť k typickému česnekovému pachu, který mnohdy vychází i z našich pórů, prostě silnější než my. Nejen proto jsou ale česnekové tablety tak oblíbené - při jejich užívání se můžeme vyhnout té nejnepříjemnější záležitosti s česnekem spojené - zápachu z úst.

Účinky česneku na naše zdraví a imunitu jsou známé odpradávna. Všemožné elixíry, česnekové kapičky a jiné životabudiče už se vyrábí několik staletí. Česnek totiž obsahuje důležitou látku jménem alicin, což je aktivní složka, která k normálnímu stavu naší imunity značně přispívá. A aby toho nebylo málo, najdeme v něm velkou spoustu antioxidantů, které nám z těla vyženou toxické látky a budou chránit naše buňky před poškozením.

Zázvor

Při přicházejícím nachlazení také skoro každý automaticky sáhne po zázvorovém čaji s citronem a medem. Jeho jemně pálivá chuť nás úžasně posílí, ale hlavně nás díky svému protizánětlivému působení dokáže opět postavit na nohy.

Je ideální jako doplněk stravy, a to zejména pro prevenci onemocnění a posílení imunity. V tabletkách je hlavně úžasně praktický, navíc se najdou i tací, kteří chuť zázvorového čaje prostě nesnesou a jeho pikantní chuť jim není příjemná - pro ty je zázvor jako doplněk stravy naprosto ideální.

Zázvor je také silným antioxidantem, dokáže uklidnit podrážděný žaludek, někdy dokonce eliminuje i nevolnost a nutkání ke zvracení (je doporučován i těhotným ženám na potlačení ranní nevolnosti v počátku gravidity), ale pozitivně zapůsobí i na naši náladu. Zkrátka a dobře, s pravidelným přísunem zázvoru budeme vždy zdraví a veselí! 

Echinacea

Echinacea neboli třapatka nachová je hezká rostlinka s příjemně růžovými kvítky, kterou možná někteří máme i na zahrádce, jelikož je využívána rovněž jako okrasná květina. Tato na pohled něžná a křehká květinka však obsahuje mnoho účinných látek, které jsou pro posílení imunity naprosto nezbytné. Najdeme tam například mastné kyseliny, polysacharidy, silice, třísloviny či glykosidické látky.

Echinacea má antibakteriální a antivirové účinky a díky jejím protizánětlivým účinkům je považována za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik. 

Ženšen pravý

Ženšen pravý, známý též pod jménem všehoj ženšenový, je jednou z nejdůležitějších bylinek lidové medicíny Asie. Zmínku o něm najdeme již v čínské knize o bylinkách z prvního století před naším letopočtem, kde je vychvalován a oslavován pro své léčivé účinky. A není divu - ženšen obsahuje takové důležité složky, jako například antioxidanty, polysacharidy, peptidy a saponiny. Jeho pravidelné užívání nám skvěle posílí imunitu, ale to zdaleka není všechno. Hodit se bude například i studentům při přípravě na těžké zkoušky, protože podporuje dobrou paměť. A třešničkou na dortu je určitě fakt, že působí jako přírodní afrodiziakum, takže může zlepšit i kvalitu našeho sexuálního života.