Toto je 8 největší mýtů o opalování. Uvěřili jste jim i vy?

O opálené pokožce se ve společnosti traduje hned několik mýtů. Jaké to jsou?

Je prokázáno, že většina z nás si aplikuje opalovací krém nesprávné. Na jedno natření totiž užíváme pouze polovinu požadovaného množství, což znamená, že si pokožku před sluncem dostatečně nechráníme. A to ani v případě, že používáme krém s vysokým SPF. Jakých dalších chyb se dopouštíme?

Ty nejčastěji spočívají v následujících tvrzeních, o kterých si mnozí mylně myslí, že jsou pravdivé.

1. mýtus: I faktor 15 nás chrání před rakovinou kůže

Dermatologové doporučují používat opalovací krém nebo sprej minimálně s SPF 30 nebo vyšší. Krémy s nižším SPF neposkytují dostatečnou ochranu před sluncem.

2. mýtus: Lidem s olivovou pokožkou rakovina kůže nehrozí

Mnoho lidí si myslí, že rakovina kůže ohrožuje pouze zrzavých lidí a ostatních se světlou pokožkou. 

I když je pravda, že lidé s takovým typem pokožky jsou náchylnější na riziko vzniku rakoviny pokožky způsobené vlivem slunečního záření, maligní melanom (nejzhoubnější nádorové onemocnění kůže) ohrožuje úplně každého člověka. Bez ohledu na to, jak tmavou pleť má.

3. mýtus: S opálením jsme zdravější

Nic takového jako zdravé opálení neexistuje. Ztmavnutí pokožky totiž znamená to, že se naše kůže chrání před nebezpečným UV zářením. Opálená pokožka je tedy vždy poškozena UV zářením.

4. mýtus: Přes oblečení nás neopaluje

Ani toto není pravda. Slunce může opálit a dokonce i spálit lidskou pokožku i přes letní oblečení. Lehké tričko nebo šaty nás tedy před slunečními paprsky neochrání.

5. mýtus: Poškození kůže sluncem se dá zvrátit

Přestože okamžité příznaky spálení pokožky, jako jsou zarudnutí a loupání, můžeme zmírnit a odstranit správnou kosmetikou, neznamená to, že pokožka na spálení zapomene. Naopak.

6. mýtus: Make-up s faktorem chrání ženy před rakovinou kůže

I když mnoho make-upů dnes už má ochranný SPF faktor, většinou jde o velmi nízké číslo, které pokožku před sluncem dostatečně neochrání. Navíc k tomu, aby make-up pleť skutečně chránil, je třeba nanést ho hodně. Co by samozřejmě určitě nevypadalo dobře.

7. mýtus: Při výběru opalovacího krému je důležitý pouze údaj o SPF

Ano, hodnota faktoru ochrany proti slunci je mimořádně důležitá a čím je faktor vyšší, tím větší ochranu krém poskytuje. Není to však jediné, co je třeba zohledňovat při výběru opalovacího krému.

SPF totiž vyjadřuje pouze stupeň ochrany proti UVB záření, které způsobuje spálení pokožky. Důležité je však uvědomit si, že pokožku poškozuje i UVA záření, jehož příznaky se neprojevují ihned.

UVA záření, takzvané černé světlo, způsobuje předčasné stárnutí pokožky, pigmentové skvrny, prohlubování vrásek, jakož i ztrátu obranyschopnosti pokožky. To znamená, že pokožka poškozená vlivem UVA záření je náchylnější na vznik kožních onemocnění.

Při výběru kosmetického prostředku na opalování proto příště informujte i o ochraně vůči UVA záření.

8. mýtus: Opálení ze solária je vhodnou ochranou pokožky před dovolenou

Toto tvrzení je velký omyl. Solária totiž vystavují lidskou pokožku zmiňovanému UVA záření a navíc ji vůbec před spálením nechrání. Opálení ze solária vám tedy vůbec nepomůže předejít spálení od slunce.

 

Chraňte svou pokožku dvojnásob. Dopřejte jí vitamíny na pokožku.