Trápí vás bolest na plicích? Příčinou může být těchto 7 zdravotních problémů

Bolest v plicích či mírné příznaky dušnosti mohou být jen dočasnou reakcí na stres či jiné vypětí ve vašem životě. Co však dělat, když nepřecházejí?

Úkolem tohoto článku vás není vystrašit, spíše naopak. Lidé si už při prvotních náznacích, které ve skutečnosti nemusí znamenat vůbec nic, představují hned ty nejhorší scénáře. Zastihla bolest na plicích i vás? Příčinou mohou být zdravotní potíže, ale i stresové vypětí či strach.

 

Pokud jde o závažnější onemocnění v pokročilém stadiu, bolest v oblasti plic nemusí být jediným varovným příznakem. Doprovázena bývá například nízkým krevním tlakem, rychlým tepem srdce či dušností. O jaké onemocnění může jít?

1. Zánět plic

Ve většině případů jde o akutní onemocnění s okamžitými projevy. Pokud vás však trápí bolest v oblasti plic dlouhodobě, příčinou může být i chronický zánět plic. Kromě virů ho způsobuje vdechnutí chemických látek v tekuté či plynné formě. 

Jak zjistíte, že bolest v oblasti plic má na svědomí právě zánět? Typickým příznakem je kašel, horečka či dušnost. Atypickým průvodním znakem však bývá i únava či bolest svalů a kloubů.

Když na sobě kromě bolesti zaznamenáte jeden z těchto jevů, určitě navštivte lékaře. Ten vám zhotoví RTG snímek a v případě nálezu předepíše antibiotika. Pobyt v nemocnici nahradí domácí léčbu pouze tehdy, pokud máte těžké problémy s dýcháním.

2. Tuberkulóza

TBC je rozšířená hlavně v méně rozvinutých zemích a oblastech s nízkou životní úrovní. Slovensko patří mezi oblasti, kde se toto onemocnění vyskytuje pouze ve velmi malé míře, takže pokud pociťujete bolest na plicích, je málo pravděpodobné, že půjde právě o "tuber".

Nad tou uvažujte pouze v případě, pokud jste se nedávno vrátili z Afriky, střední Asie či Jižní Ameriky a kromě bolesti plic vás trápí vysoká horečka, suchý a dráždivý kašel či malátnost.

3. Spánková porucha dýchání

Onemocnění se zvykne nazývat také jako apnoe a ve vyspělých zemích trpí touto nemocí přibližně 8 % mužů a 4 % dospělých žen. Jeho průvodním jevem jsou náhle přestávky v dýchání, které klidně mohou trvat i 10 sekund. 

Příčinou je ochablé svalstvo a dočasné uzavření horních dýchacích orgánů. Největší podíl nočních výpadků dýchání se připisuje obstrukční spánková apnoe (OSA). Rizikovým faktorem je zvýšená tělesná hmotnost - přibližně 70 % pacientů se spánkovou poruchou dýchání trpí obezitou.

Trápí vás v noci kašel, budíte se na dušení a lapáte po dechu? Nepodceňujte tyto varovné signály a určitě neodkládejte návštěvu lékaře.

Špatný a pravidelně přerušovaný spánek může být také zdrojem dalších nepříjemností. Například zhoršení pozornosti, paměti a věčné ospalosti. Takže pokud se neobrátíte na odborníka včas, spánková porucha dýchání vás nebude doprovázet pouze v noci, ale postupně vám znepříjemní život i během dne.

Jak se nemoc léčí? Někdy pomůže odstranění mandlí, ale největší efekt přináší shození nadbytečných kilogramů.

4. Sarkoidóza plic

Sarkoidóza je poměrně neprobádané onemocnění způsobené záněty v kterékoli části lidského těla. Nejčastěji však postihuje plíce (až v 90 % případů). U pacientů se projevuje bolestí a tlakem v oblasti hrudníku, suchým kašlem, ale i únavou a poklesem tělesné hmotnosti.

Ve většině případů se tělo tohoto onemocnění zbaví samo. Pokud se tak nestane a bolest plic spolu se silným tlakem na hrudní koš nezmizí ani po delším čase, určitě navštivte lékaře. Ten vaše plíce důkladně vyšetří a onemocnění potvrdí nebo vyvrátí rentgenem a biopsií.

K léčbě se předepisují léky s protizánětlivými účinky. Koho sarkoidóza plic ohrožuje nejvíce? Samozřejmě, kuřáky, ale i lidí pracujících v prašném prostředí.

5. Rakovina plic

Asi netřeba příliš zdůraznit, že dobrým předpokladem pro vznik rakoviny plic je kouření. Patříte mezi aktivních kuřáků a pociťujete bolest na plicích? Berte to jako varovný signál. Rakovinu plic však nemusí způsobovat pouze cigaretový kouř, ale i pobyt v extrémně znečištěném prostředí či vdechnutí azbestu.

Častým příznakem je kašel, který zainteresované osoby často podceňují a berou ho jako "typický" jev. V tomto stádiu uděláte nejlépe, pokud omezíte denní spotřebu cigaret na minimum. No pokud dušení doprovází bolest v oblasti hrudníku, zhoršené polykání či vykašlávání krve, namísto PNSky s trafice si to namiřte k lékaři.

6. Chronická obstrukční plicní nemoc

Jde o zúžení dýchacích cest, které způsobuje problémy s dýcháním. I v případě tohoto onemocnění hrají hlavní roli cigarety. Kromě bolesti plic je průvodním jevem hlenovitý kašel a nemožnost se zhluboka nadechnout.

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) se však může v pokročilejším stádiu projevit i "mimoplicní". Například zmodráním některých částí těla nebo poruchovostí kardiovaskulárního systému. Modrofialové zbarvení se může vyskytnout kromě kůže i na jazyku či ústech.

Pokud zareagujete na prvotní příznaky, nemoc oddálíte okamžitým omezením tabáku a aktivním pohybem. Stačí i jednoduché cviky a časté procházky. Hned ta první by měla směřovat rovnou k lékaři.

7. Astma

Stejně jako chronická obstrukční choroba, mezi rozšířené plicní onemocnění patří i astma. Jak ji však odlišit od zmiňované CHOPN? Astma se spojuje s alergií, takže pokud se bolest plic a zhoršené dýchání pravidelně objevují na jaře či v létě, víte, na čem jste. Dusí vás zejména při těžší fyzické aktivitě a kašel se objevuje hlavně v noci? Pravděpodobně půjde o astmatu. 

Nekouříte, přesto se bolest na plicích objevila z ničeho nic? Opět to bude mít na svědomí astma. Příznaky chronické obstrukce choroby plic se totiž projevují postupně.  Pokud jsou vám výše uvedené příklady známy, můžete si vydechnout. Astma je v současnosti dobře léčitelná. Je to sice běh na dlouhou trať, ale pokud dodržíte několik zásad a absolvujete pravidelné prohlídky, vaše šance na bezproblémové dýchání budou vysoké. 

Nepodceňujte žádné příznaky, ale zároveň nemějte ukvapené závěry. Nejlépe uděláte, když se při jakýchkoliv pochybnostech poradíte s lékařem. Ten nařídí vhodnou léčbu nebo vám poskytne několik doporučení. Pokud však bolest na plicích pomine, neznačí to, že by se vaše životospráva měla vrátit zpět do starých kolejí. Bez omezení cigaret se mohou projevy vrátit rychle spět.

Některé problémy s dušností zaženou i poražené kilogramy. S posílením oslabeného organismu, léčbou kašli a lehkých zánětů vám pomohou například i doplňky výživy z naší nabídky.