Účinky ženšenu pravého a proč tuto rostlinu užívat

Víte, proč se rostlině z čeledi aralkovitých - ženšenu pravému, říká lidově všehoj ženšenový? Dnes vám to prozradíme! Jen si představte, že v minulosti přesahovala hodnota jedné rostliny ve východní Asii cenu zlata... 

Panax ginseng, tedy ženšen pravý latinsky, má ve východní medicíně, především v čínské tradiční a indické ajurvédě, tradici přes 3 000 let. Protože se nikdy nejednalo o silně rozšířenou rostlinu, lokalizovanou pouze v několika provinciích Číny, Koreje a dokonce i východního Ruska, stala se rostlina a především její kořen předmětem striktně pro vyvolené - panovnické rody. Proto můžeme být dnes vděčni za to, že se ženšen pravý ve 21. století uměle pěstuje na několika farmách a je dostupný i nám, běžným lidem bez královské hodnosti.

ginseng 3

Zajímá vás, na co všechno už tehdy v tradiční čínské medicíně a ajurvédě Ženšen používali? Často se říká, že jeho účinky objevil čínský myslitel Konfucius a od té doby, protože nebylo tolik “léčivek” známo, začala se rostlina používat vlastně skoro na všechny zdravotní obtíže. Obvykle se ale jednalo o podávání při potřebě zklidnit mysl, utišit nervy či zlepšit zrak. Šlo však i o mnohem více mystické aplikování, vyhánějící zlé duchy. V historii se rostlinka a její obliba dostala až do bodu, kdy představa o účinnosti dosáhla téměř mýtických rozměrů a chudí obyvatelé tak často riskovali život, aby ženšen získali z uzavřených a střežených pěstíren. 

Od dob vyhánění zlých duchů prošel ženšen dlouhým celosvětovým výzkumem. Řada studií zkoumala účinky od listů po kořeny napříč zdravotními obtížemi a už v rešerši z roku 2009 je takových výzkumů uvedeno 411. K tomu potěší i zjištění, že vedlejší účinky jsou podobné placebu. Takže, na co čekat s nasazením ženšenu i pro vaše blaho?! Pojďme se mrknout na to, jak hovoří samotné studie a čemu dává palec nahoru i Světová zdravotnická organizace…

Protože tzv. všehoj ženšenový obsahuje antioxidanty, polysacharidy, peptidy a saponiny, je zcela jasné, že se jedná o výjimečnou rostlinu. Některé studie hovoří o využití při léčbě cukrovky - přispění k normální hladině glukózy v krvi. Podle tohoto zkoumání se glykemie u diabetiků, kterým byly podávány tobolky Panax ginseng, snížila o 20 procent. Velká část výzkumu se zaměřila na působení ženšenu na krevní oběh s dalšími pozitivními zjištěními. Tím, že byly objeveny blahodárné účinky na překonání únavy, působení proti slabosti a vyčerpání, můžeme ženšen považovat za adaptogen. Ajurvéda a tradiční čínská medicína ho dokonce považují za jeden z nejsilnějších adaptogenů vůbec.

Pokud si myslíte, že je to ze schopností ženšenu všechno, vyvedeme vás z omylu! Celková blahodárnost pro náš imunitní systém je neopomenutelnou předností pro mnoho z nás, co se snaží podporovat tělo a jeho zdraví do dlouhého věku přírodní cestou a jiní zase ocení vliv užívání této rostliny na sexuální zdraví. Pěkně komplexní bylinka, že? 

Ideální dávkování pro dosažení výsledků

Snadnou cestou, jak těžit z benefitů ženšenu pravého je začít na 1 kapsli denně a postupem času navýšit na 2 kapsle. Důležité je kapsle dostatečně zapít a to nejlépe v ranních hodinách. Večer a v pozdním odpoledni není z důvodu energizujících účinků moc vhodné extrakt užívat. Pokud máte čas a chuť si trochu pohrát, lze kapsle otevřít a prášek vysypat přímo do pokrmu - do salátu nebo do ranní kaše. Vyšší dávky mohou ojediněle způsobit lehkou roztěkanost z důvodu nadměrné stimulace organismu, proto doporučujeme maximum dvou tobolek dodržovat.

ginseng