Vánoční stres? Dejte si pohov!

Advent je tady. A s ním i předvánoční úklid, pečení a hlavně shánění dárků. Snaha mít všechno perfektní a včas v nás může vyvolávat stresové reakce. Přitom vánoční svátky mají být svátky klidu a pohody. Ptáte se někdy, kam jsme se to dopracovali? Není divu, že jsou mezi námi dnes i tací, kteří se na Vánoce netěší, protože zastávají názor, že původní duch a atmosféra těchto svátečních dní vyprchala. My říkáme, nenechte si tyto svátky zkazit! Pořád jsou takové, jaké si je sami uděláme. Proto vám přinášíme tipy, jak se vánočnímu stresu vyhnout a zůstat pozitivní.

Touha po dokonalosti a vnější tlak jsou hlavními strůjci předvánočního a vánočního stresu, shodují se odborníci. Stejně tak se shodují na tom, že mnohem zranitelnější v této době jsou na emoční úrovni ženy. Není divu, když všechny reklamy zobrazují dokonale napečené cukroví, neustále plný stůl tradičního jídla a naklizeno tím způsobem, jako by byl obývák připraven na profesionální focení interiéru do časopisu. Do toho shánět dárky, snažit se vybudit fantazii a potěšit své blízké něčím opravdu originálním - to je spousta vlivů, které nabourávají vnitřní pohodu

Neurologové upozorňují na to, že Vánoce jsou dokonce tím nejnáročnějším obdobím roku pro náš mozek. Ten si moc dobře pamatuje okamžiky, když jsme odměňování, kdy cítíme blaho a láskyplnou atmosféru. Tyto momenty neustále analyzuje a porovnává s tím, co nového k nám přichází. Proto jsou některé emoční vzpomínky, ať už pozitivní nebo negativní pro nás tak silné - mozek má vážně promakaný archiv, v němž dokáže velice rychle hledat. Díky tomu se tolik těšíme na Štědrý den. Jsou to vzpomínky na dětství, kdy jsme rozbalovali naše první dárky. V porovnání s tím, jaké nároky jsou na nás obvykle kladeny nyní v dospělosti při Vánocích nastává jakýsi nepoměr a mozek se stává tak trochu vykolejený.

Vánoce

Stanovte si vánoční plán

Dobrou strategií, jak se vánočního stresu vyvarovat je obrnit se systematičností – vánočním plánem. Zamyslete se, jaké jsou stresory, které vás každé Vánoce vyvedou z míry. Analyzujte co vás dokáže naštvat, co vás nebaví a co byste nejraději každoroční vánoční čas hodili za hlavu. Cíl této činnosti? Opravdu tyto věci hodit za hlavu! Vánoční plán by měl vypadat tak, že si rozdělíte věci, na kterých chcete pracovat, a vyškrtáte všechny, které nemáte rádi, nebo vás rozptylují. Byli jste zvyklí před Vánoci dohánět práci nebo pomáhat kolegům s jejich resty? Zapomeňte na to a místo toho si vezměte o den volna navíc. Uvidíte, že to šéf pochopí, protože před Vánoci se odpouští spousta věcí. Vypracujte si plán přesně podle takového přístupu, dovolte si v této chvíli být tak trochu sobci.

Váš vánoční plán by měl obsahovat také položky jako „nakoupit na pečení - datum“ nebo „koupit dárky - datum“. K tomu je ideální si rovnou dopsat i seznam. Taková struktura a organizace vám v mnohém uleví, a vy pokaždé budete vědět, že jste v pohodě, protože není nic, co by vás překvapilo a co byste nestíhali.

 

Zaměřte se na dostatek energie

Všechno dobře zvládat vám usnadní odpovídající energetické dispozice. Že nemáte čas pořádně spát, abyste všechno stihli? Ale jděte! Právě jste se pořádně sabotovali! Spánek, pohyb, zdravá strava a péče o sebe je to nejdůležitější. Udělejte si z těchto činností priority, přes které nejede vlak. Hned se budete cítit lépe a všechno vám půjde více od ruky. Kterákoliv činnost pro vás bude snáze a rychleji zvládnutelná, když budete mít dostatek energie na její vykonání. Pokud budete nevyspalí, ve stresu a negativní, zabere vám stejná činnost klidně jednou tolik času, protože i soustředění nebude tak dobré. A vy přece nechcete to důležité koření zapomenout přidat do perníčků…

Energetické kapacity vám pomůže zvýšit také meditace, příjem superpotravin, důraz na konzumování kvalitních potravin z ověřených zdrojů a naopak vyvarování se rafinovanému cukru, sladkým energetickým nápojům a různým nezdravým polotovarům.

Vyzkoušet můžete také doplňky stravy na energii. Mezi ně patří Ženšen pravý, Řeřicha peruánská neboli maca, semínka z keře Paulinie nápojné známé jako guarana nebo zázvor.

Vanoce2

Zdraví je vždy na prvním místě

Jak si chcete užít Vánoce, když nebudete vy nebo vaši nejbližší vitální? Zkuste do vašeho plánu zasvětit i ostatní. Táhněte za jeden provaz. Pomáhejte si. Rozdělte si práci mezi sebou. Buďte více spolu a podporujte se. Pozitivní nálada, klid a emoční vyrovnanost ulevuje každému systému v našem těle, jak imunitnímu tak nervovému, ale i zažívání a trávení nebo cirkulaci krve. Snažte se kolem sebe udělat takové wellness i pro ostatní.

S obranyschopností vám také mohou pomoci některé doplňky stravy, kterými se do těchto dní můžete vybavit. Na posílení naší imunity se podílí například vitamin D3, vitamin C, tradiční čínská houba reishi nebo další houba známá i z našich lesů – hlíva ústřičná. Magnesium citrát zase podpoří normální činnost nervové soustavy a stejně tak doporučujeme jeden z nejsilnějších adaptogenů - Eleuterokok, který příznivě působí zejména na naše duševní zdraví.

 

A nyní to nejpříjemnější - být spolu

Letos budou Vánoce rozhodně tak trochu postavené na hlavu. Kdo za to může? Opět ten koronavirus! Nechtěli jsme tohle slovo v dnešním článku vůbec uvést, protože samo o sobě je nositelem negativní energie. Na druhou stranu je důležité si uvědomovat ten fakt, že tady kolem nás virus prostě je. Pokud víte, že pozvat k sobě na Vánoce a svátky spoustu hostů může být pro některé z vašich blízkých rizikové, nemusíte se nutně nesetkat a připravit se o pěkné chvíle. Být spolu totiž nutně neznamená sedět společně doma! Buďte vynalézaví a místo tradiční návštěvy pozvěte příbuzné na pěknou vycházku, kde riziko přenosu nemoci tolik nehrozí. Vyražte na pěkné místo, zapalte tam svíčky nebo udělejte malý oheň a opečte o svátcích buřty. Vždy se najde nějaká možnost, jak se vidět bezpečně – přinejhorším alespoň formou videohovoru. Spoustu zábavy můžete vymyslet při každé formě setkání. Proto naplánujte i tyto aktivity a uvidíte, že si letošní “zvláštní” Vánoce i tak skvěle užijete!