Zima pohledem tradiční čínské medicíny

Už tuto neděli, která je poslední adventní, ve znamení finálních příprav na slavnost Narození Páně, začne opravdová kalendářní zima. Ta s námi bude až do 20. března 2020. Co o zimě praví tradiční čínská medicína? To si popíšeme v dnešním článku, který sděluje více než to, že při změně ročního období je vždy vhodné přeladit svůj životní rytmus.

cina medicina zima

Období zimy je dle čínské medicíny spojeno s elementem vody a jde o takzvaný velký jin. Právě ta, když zamrzá, je jedním z hlavních symbolů zimy - ať už jako sněhové vločky, nebo rampouchy na okapech. To, že v zimě veškerá energie klesá dolů stejným směrem, jakým ledové ozdoby visí, je jasně patrné i při pohledu na přírodu. Zeleň se stáhla s mízou do kořenů, země je prokřehlá a nebe tmavne už v brzkých hodinách, aby si dalo naopak načas v ranních hodinách. Správně se na zimu naladit umožní našemu organismu přirozeně se harmonizovat se změnou. 

Tradiční čínská medicína se v období zimy nejvíce zaměřuje právě na orgány elementu vody - ledviny a močový měchýř. Energií související s prvkem voda je chlad, jenž proniká do těla hlavně přes nohy, ruce a také zadní část zad. Proto je tato místa tolik důležité prohřívat, protože když chlad pronikne hluboko do nás, známe to - je zaděláno na horečku, zánět močového měchýře či ledvin. V tradiční čínské medicíně by se řeklo, že průnik chladu do těla usnadňuje nedostatek čchi nebo jangu, v naší, západní společnosti je to prostě jen nachlazení a oslabená imunita. Jak se tedy v zimě starat nejlépe o zmiňované orgány?

Začněme u stravy, která by měla být teplé povahy, zahřívací. Je vhodné zařadit více bílkovin ať již ve formě masa nebo vajec a ryb. Čínský přístup ke stravování doporučuje v zimě konzumovat také více kořenové zeleniny, fazolí, hráchu či čočky a quinoy. Rovněž důležitý je i přístup k pití, protože nadměrná konzumace chlazených nápojů oslabuje jang ledvin a to zrovna hlavně v zimních dnech. Slyšeli jste někdy o čajovém rituálu? Popíjení zeleného čaje z tradičního nádobíčka, které stojí na “čajovém moři”?. Nejen, že budete mít dostatek teplého a zdravého nápoje, který si lze připravit i do termosky nebo průběžně zalévat dalšími nálevy rozvinutý čaj v nádobíčku. Takové "čajování" je totiž skvělý rituál s velice meditativním a odpočinkovým nádechem. Dále jsme dali dohromady soupis doplňků, které se do mozaiky zimního režimu skvěle hodí - a jenž cílí právě na zdraví zmiňovaných ledvin a močového měchýře.

Nejlepší doplňky stravy pro ledviny a močovou soustavu


Kotvičník

Tribulus terrestris, jinak znám jako kotvičník zemní, není pouze doplňkem pro kulturisty a fitness nadšence díky účinkům v oblasti energie a svalovém tonusu. Naše ledviny totiž jeho užívání náležitě ocení, protože přispívá normálním funkcím močové soustavy. 

Saw Palmetto

Nízce rostoucí palma plazivá, jejíž výskyt je typický především na Floridě, patří mezi rostliny, které bychom neměli pro jejich účinky přehlížet. A ač k tradiční čínské medicíně nenáleží, byla by škoda tento druh palmy opomenout. Serenoa plazivá je totiž proslulá zejména svým pozitivním působením na funkci prostaty, ale také blahodárností na normální funkce močové soustavy u mužů i žen. Extrakt obsahuje řadu zdravých mastných kyselin, takže nelze pochybovat ani o dalších benefitech pro náš organismus.

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva je ve spojení se zdravím močových cest klasikou klasik a zároveň oblíbenou kůrou v případě potíží, kterou předepisují babičky kořenářky odjakživa. Tato bylina s velkým B je doslova nabitá pro naše tělo velice prospěšnými látkami - vitamíny, chlorofylem, karotenoidy či minerálními látkami. Ale hlavně - pomáhá normální činnosti ledvin - vylučování, blahodárná je také pro funkci prostaty. 

Zelený čaj

S čím jiným si Čínu lépe spojit, než se zeleným čajem. Některé sklizně z různých oblastí Číny a Tchaj-wanu chutnají doslova úžasně a nezapomenutelně. Co se zdravotních benefitů týká, je jeho popíjení během dne, dalo by se říci až zásadou. Zůstaňme ale u jádra našeho dnešního tématu - zima, element vody a ledviny s močovou soustavou. Jen si představte, jak takové “proplachování” těchto orgánů ve spojení s antioxidačními schopnostmi zeleného čaje na naše zdraví a pomyslnou čistotu působí. Vždyť právě ledviny jsou obrovským filtrem, který je potřeba odpadních látek zbavit, podobně, jako třeba játra. A že nemáte na přípravu zeleného čaje čas? Ještě, že je tu náš extrakt v tobolkách!   

Aloe Vera

Tuze oblíbená sukulentní rostlina, jejíž listy obsahují gel s množstvím hodnotných farmakologicky významných látek, má k čínské medicíně poměrně daleko. Do našeho článku se však hodí více než dobře a není lepší rostliny, s jakou tento výběr uzavřít. Uvnitř aloe pravé najdeme aloin, který má silně projímavé účinky, silice, minerální látky, aldehydy, ketony, sacharidy, aminokyseliny, pektiny, steroly, enzymy, třísloviny nebo například polysacharidy. Výsledek při užívání? Aloe nás skvěle pročistí, detoxikuje a pomůže vyloučit odpad nastřádaný právě v ledvinách. 

zima cinska medicina

Zima jako čas upevňování a zastavení se

Slabý jang ledvin má základ v celkové oslabenosti a vyčerpanosti. Najděte si více času pro sebe a zamyslete se. Posílit vlastní imunitu a jang ledvin můžete tím, že se podíváte věcem do očí a nebojíte se s nimi bojovat. Nashromážděné napětí výborně uvolníte zavedením pravidelné meditace, na kterou vystačí investice několika minut denně. K přeladění na zimní rytmus tak dojde přirozeně. Vnímejme toto období jako čas celkové regenerace, snažte se trávit více času v kruhu svých blízkých a méně během zimy cestovat. Nejen orgány elementu vody tento přístup se silnou inspirací v myšlenkách tradiční čínské medicíny ocení.