Doplněk stravy |
5-hydroxytryptofan (5-HTP) je sloučenina, kterou si tělo vyrábí z aminokyseliny tryptofanu. Díky eliminaci jednoho z metabolických kroků je účinnější než samotný tryptofan. Více
Máte rádi tryptofan? Pak pozorně čtěte, proto vám sloučenina 5-HTP nesmí uniknout. 5-hydroxytryptofan (5-HTP) je chemická látka, kterou si tělo vytváří právě z esenciální mastné kyseliny tryptofanu. Navíc je účinnější, protože eliminuje jeden z metabolických kroků.
Dnešní věda se zabývá hlavně tím, zda stejně jako třída antidepresiv známá pod názvem „selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu“ (SSRI) působí i 5-HTP. Zajímavé rozhodně je, že se už dnes v některých zemích používá jako přirozenější alternativa k jiným lékům na předpis, především pro pacienty s depresí nebo fibromyalgií. Na oficiální zdravotní tvrzení si však musíme ještě nějakou dobu počkat. Nic to však nemění na tom, že 5-HTP můžete vyzkoušet již nyní a přidat se k těm, kteří vyměnili doplněk stravy tryptofan právě za tuto přirozeně se vyskytující aminokyselinu a jsou nadmíru spokojení. Snažit se udržovat stálou hladinu neurotransmitteru serotoninu je totiž důležité, protože je zodpovědný za náladu, spánek a chuť k jídlu.
Doporučené dávkování: 1 tobolka denně, zapít dostatečným množstvím tekutin
Složení: Griffonia simplicifolia extract (98 % 5-HTP) 50 mg, mikrokrystalická celulóza, tobolka (želatina a barviva: oxid titaničitý, hlinitokřemičitan draselný)
Upozornění: Není vhodné pro děti do 3 let, těhotné a kojící ženy. Uchovávejte mimo dosah dětí. Nepřekračujte doporučené dávkování. Není náhradou pestré stravy. V případě kontraindikací konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Uchovávejte v suchu do 25 °C. Chraňte před vlhkem a přímým slunečním zářením. Minimální trvanlivost do data uvedeného na etiketě. Jedná se o doplněk stravy – nemá schválené léčivé účinky a nejedná se o lék. Vyrobeno v EU.

PÉČE O PLEŤ. ZNÁTE JEJÍ ZÁSADY A NEDĚLÁTE TYTO CHYBY?
Existují stovky a možná i tisíce kosmetických produktů, jejichž výrobci se snaží tvrdit, že právě přípravek té či oné značky je finálním řešením na péči o pleť a oddálení stárnutí pokožky. Bohužel ani ten nejlepší krém na světě nebude odvádět svoji práci jak očekáváte, pokud nevědomky děláte některé z chyb při péči o pleť. Jakých zásad se držet? A co naopak patří mezi chyby?

Jet lag? Rady, jak zvládnout časový posun při cestování
Čeká vás exotická dovolená? Nebo se chystáte stát digitálním nomádem? V obou případech určitě nechcete zabít čas zbytečně dlouhým a úmorným jet lagem – pásmovou nemocí. Pokud jde o jednu, dvě hodiny, nic to neznamená, ale exotické destinace, kde je časový posun delší než šest hodin – to už dá každému člověku pořádně zabrat. Proto jsme pro vás sepsali všechny podstatné rady, jak nepříjemný jet lag zkrátit a zmírnit jeho příznaky.

Jak zdravě žít a jíst ve směnném provozu a při náročné práci?
Řada lidí si nedokáže představit, že by se začalo hýbat s jejich zaběhlou pracovní dobou. Klasickou osmičkou, od 7 do 15 hod či podobně, dle zaměstnavatele. Člověk je zkrátka tvor, co si rychle zvyká, od přírody vyhledává pomyslné pohodlí a jistoty. Protože jsme zemí založenou na průmyslu, má práce na směny v posledních letech vzestupný trend. Je tedy stále více lidí, kteří si musí zvykat na změny pracovní doby, musí se adaptovat. V současnosti zasahuje směnný provoz přes 28% lidí v ČR, možná se blížíme až k 30%! Zkrátka se to dotýká více než milionu lidí. Zaměstnavatel jásá z důvodu zvýšení výrobní kapacity, ale co na to zdraví člověka? Tento článek jsme sepsali pro všechny, kteří potřebují směnný provoz nebo nebývale dlouhé šichty zvládat ve zdraví.